Popiersie Józefa Szanajcy w Warszawie


Popiersie Józefa Szanajcy jest ważnym elementem warszawskiego krajobrazu, zlokalizowane u zbiegu ul. Szanajcy i ulicy Jagiellońskiej. Mieści się ono na terenie warszawskiej Pragi-Północ, która jest znana z bogatej historii i kultury.

Pomnik, stworzony przez uznanego artystę Bohdana Lacherta, stanowi doskonały przykład sztuki rzeźbiarskiej. Pierwotny odlew z brązu został wykonany przez renomowaną firmę Bracia Łopieńscy, co dodaje mu jeszcze większej wartości. Popiersie zostało uroczyście odsłonięte w dniu 24 września 1979 roku, co zapisało się w historii lokalnej społeczności jako moment niezwykle istotny.

Opis

Popiersie, które możemy podziwiać w Warszawie, osadzone zostało na solidnym granitowym cokole. Na nim znajdujemy napis: „Józef Szanajca. Architekt, ur. 1902, poległ pod Płazowem 24.IX.1939.” Stworzenie tego dzieła zlecono Bohdanowi Lachertowi, który był bliskim przyjacielem Szanajcy. Warto zaznaczyć, że oryginalny portret wykonany z brązu padł ofiarą kradzieży, a obecnie na cokole znajduje się jego zastępczy wizerunek, odlany z żelaza.

Oryginał rzeźby, stworzony z gipsu, zlokalizowany jest w siedzibie SARP, w pałacu Konstantego Zamoyskiego. Pozostałe brązowe odlewy są przechowywane w zbiorach rodzin Lachertów oraz Szanajców. Ciekawe jest, że rzeźba powstała w trudnym okresie okupacji niemieckiej. Przed rozpoczęciem własnych prac, Bohdan Lachert zwrócił się do Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej z prośbą o wykonanie wizerunku swojego przyjaciela na podstawie dostępnego zdjęcia, jednak nie był usatysfakcjonowany efektem jej pracy. W związku z tym postanowił wykonać portret samodzielnie, co udało mu się w latach 1943–1944, w jego pracowni na Saskiej Kępie, w domu przy ul. Katowickiej.

Warto również odnotować, że fotografia przedstawiająca Bohdana Lacherta przy rzeźbie Józefa Szanajcy znalazła się na okładce publikacji Beaty Chomątowskiej, zatytułowanej „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy”.

Przypisy

  1. Beata Chomątowska: Lachert i Szanajca. Architekci awangardy. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014, s. 305.
  2. Beata Chomątowska: Lachert i Szanajca. Architekci awangardy. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014, s. 304.
  3. Beata Chomątowska: Lachert i Szanajca. Architekci awangardy. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014, s. 303.
  4. Beata Chomątowska: Lachert i Szanajca. Architekci awangardy. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014, s. 245-246.
  5. Paweł Giergoń: Warszawa - pomnik Józefa Szanajcy. sztuka.net. [dostęp 10.10.2014 r.]

Oceń: Popiersie Józefa Szanajcy w Warszawie

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:7