Pomnik Barykada Września


Pomnik Barykada Września to ważny symbol historii Warszawy, który został zaprojektowany przez Juliana Pałkę. Obiekt ten jest usytuowany w stolicy w okolicach skrzyżowania ulicy Grójeckiej z ulicami Stefana Banacha oraz Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zlokalizowany jest również naprzeciwko wylotu ulicy Opaczewskiej.

To miejsce nie tylko upamiętnia ważne wydarzenia, ale także jest istotnym punktem orientacyjnym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających stolicę. Sam pomnik odzwierciedla artystyczną wizję jego twórcy, a także stanowi element współczesnego krajobrazu Warszawy.

Opis

„Pomnik został odsłonięty 12 września 1979 roku, z okazji 40. rocznicy obrony Warszawy. Jest on wykonany z surowego betonu monolitycznego i składa się z trzech brył ustawionych w poprzek ulicy Grójeckiej, w miejscu pamiętnej barykady. Każda z brył symbolizuje istotne daty: po lewej stronie umieszczono 8.IX – dzień budowy barykady, w środku 1939 – rok obrony Warszawy, a po prawej 27.IX – data zakończenia walki.

Dwie boczne bryły ustawione są równolegle do osi ulicy Grójeckiej, podczas gdy bryła środkowa jest orientowana prostopadle. Pomnik zwrócony jest w kierunku południowym, co sprawia, że jest dobrze widoczny zwłaszcza dla kierowców wjeżdżających do Warszawy ulicą Grójecką. Na pomniku, w szczególności na jego centralnej części, znajduje się ponad 40 tablic pamiątkowych, które nie były uwzględnione w pierwotnym projekcie.

Za środkową częścią pomnika wzrasta roślinność, która została dodana dopiero po wielu latach, zasłaniając rzeźbę symbolizującą rok obrony Warszawy z perspektywy centrum miasta. Ta roślinność nie była częścią oryginalnego projektu, który zakładał, że pomnik powinien być trójwymiarowy i umożliwiać oglądanie z różnych kątów. Niestety, wysokie krzewy wpływają na kompozycję plastyczną pomnika, zasłaniając centralny element widoczny od strony centrum.

Podobna sytuacja ma miejsce w bocznych częściach pomnika, gdzie również widoczna jest roślinność, jednak ta została wprowadzona na początku istnienia pomnika i nie przeszkadza w jego oglądaniu. W 2020 roku przeprowadzono odnowienie pomnika, podczas którego usunięto tablice pamiątkowe.

W sąsiedztwie pomnika rośnie Topola Obrońców, która stanowi pomnik przyrody.

Przypisy

  1. Rusza renowacja pomnika Barykada Września [online], Ochocianie, 17.01.2020 r.
  2. Pomniki przyrody na terenie m.st. Warszawy. Pomniki przyrody na terenie dzielnicy Ochota. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. bip.warszawa.pl. [dostęp 20.01.2021 r.]
  3. Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984 r.
  4. „Stolica” nr 50 (1864) 11.12.1983 r.

Oceń: Pomnik Barykada Września

Średnia ocena:5 Liczba ocen:19