Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie


Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie to słynny pomnik-nagrobek poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Projekt autorstwa Jerzego Kaliny jest nie tylko znakiem upamiętnienia, ale także ważnym miejscem dla wielu wiernych i sympatyków tej niezwykłej postaci.

Początkowo planowano, że miejscem wiecznego spoczynku ks. Popiełuszki będzie cmentarz na Powązkach, jednym z najstarszych i najbardziej znanych cmentarzy w Warszawie. Mimo to, dzięki staraniom proboszcza parafii św. Stanisław Kostki, ks. Teofila Boguckiego, a także licznych wiernych i przyjaciół zamordowanego kapelana, podjęto decyzję o pochowaniu go przy kościele.

Tak ważna decyzja mogła zostać podjęta dzięki prośbom skierowanym do prymasa Józefa Glempa, co świadczy o ogromnym znaczeniu, jakie ks. Popiełuszko miał dla wielu ludzi i ich duchowości.

Opis

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, znany jako kapelan „Solidarności”, był nie tylko rezydentem, ale również wikariuszem w parafii, gdzie w latach 1982–1984 odprawiał Msze za Ojczyznę. Podczas tych nabożeństw kierował do wiernych przesłanie, aby „nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie; zginął z rąk Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

Jego pomnik-grób znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki, usytuowanego przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu. Grób umiejscowiony jest pod imponującym drzewem, w rejonie wschodniego narożnika ogrodzonej przestrzeni świątyni.

Sam grób ma formę kurhanu, na którym spoczywa granitowa płyta w kształcie krzyża. W bliskim sąsiedztwie grobu, na jednym z drzew, zawieszono krucyfiks autorstwa Gustawa Zemły. Cała konstrukcja grobu otoczona jest różańcem, który tworzony jest z polnych kamieni, ułożonych symbolicznie w kształcie granic Polski. Elementem łączącym jest orzeł w koronie, z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej umieszczonym na piersi.

Historia

Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki miał miejsce 3 listopada 1984, a jego miejsce spoczynku na zawsze wpisało się w historię Polski. W 1986 roku, w tym miejscu, gdzie uprzednio stał drewniany krzyż, zaprojektowano pomnik-grób. Krzyż ten był już wtedy otoczony różańcem, który stworzono z polnych kamieni, ułożonych w granicach Polski.

Od momentu pochówku, to miejsce stało się celem pielgrzymek. 14 czerwca 1987 roku, podczas swojego pobytu w Polsce, kościół ten nawiedził papież Jan Paweł II. Z biegiem lat, w związku z jego zgonem, miejsce to zaczęło przyciągać coraz więcej ludzi. 19 października 2004 roku, w związku z 20. rocznicą śmierci księdza Jerzego, odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 20 tysięcy wiernych. Równocześnie w podziemiach kościoła otwarto muzeum poświęcone pamięci księdza Jerzego Popiełuszki.

Badania wskazują, że w ciągu pierwszych 10 lat po jego śmierci, miejsce to odwiedziło około 18 milionów ludzi. Przed grobem modlili się znani osobistości, zarówno duchowni, jak i politycy, w tym:

  • papież Jan Paweł II,
  • kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI,
  • Kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec,
  • kard. Jean-Marie Lustiger, arcybiskup Paryża,
  • kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, przewodniczący Episkopatu Austrii,
  • kard. William Joseph Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary,
  • prezydent USA George Bush,
  • była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher,
  • prezydent republiki Czeskiej Václav Havel,
  • były premier Włoch Giulio Andreotti,
  • premier Węgier Viktor Orbán,
  • prezydent Gruzji Michał Saakaszwili,
  • przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

W kwietniu 2010 roku przeprowadzono ekshumację oraz kanoniczne rozeznanie relikwii księdza Jerzego, co było zgodne z wymogami prawa kanonicznego. W tym czasie dokonano również renowacji grobu, a jego ciało złożono w tym samym miejscu, w nowej trumnie.

Przypisy

  1. Grób Jerzego Popiełuszki. [dostęp 15.04.2012 r.]
  2. awo/maz: Grób ks. Popiełuszki odwiedziło już ponad 18 mln osób. ekai.pl, 17.10.2009 r. [dostęp 15.04.2012 r.]
  3. a b c d Praca zbiorowa: Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa: Katolicka Agencja Informacyjna, 2010 r., s. 87. ISBN 83-901958-1-X.

Oceń: Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:11