Ulica Opaczewska to istotny element urbanistyczny w dzielnicy Ochota w Warszawie. Jest to ulica, która łączy ważne punkty komunikacyjne i służy jako szlak przemieszczania się w tej części miasta.
Ulica Opaczewska zaczyna się przy ul. Grójeckiej, jednego z kluczowych traków w tym rejonie, a kończy się w okolicach Alej Jerozolimskich, co sprawia, że jest to istotny węzeł komunikacyjny, łączący różne części miasta.
Warto zwrócić uwagę na charakterystykę tej ulicy, która może być interesującym tematem do dalszego zgłębiania.
Historia
Ulica Opaczewska, znana w Warszawie, ma bogatą historię sięgającą jej początków jako część dawnego traktu łączącego Błonie z Czerskiem. U zarania dziejów ulicy stanowiła ona naturalną granicę pomiędzy wsią Rakowiec a Ochotą. W końcu XIX wieku została oficjalnie uregulowana, zmieniając tym samym swoją dotychczasową nazwę na obecną. Wczesna zabudowa ulicy zlokalizowana była głównie na jej wschodnim odcinku, który obecnie nosi nazwę ul. Stefana Banacha. Taki stan rzeczy był efektem istnienia esplanady wokół fortu Szczęśliwice, na terenie którego obowiązywał zakaz budowy aż do 1909 roku.
Pierwsze zabudowania przy Opaczewskiej to murowane domki parterowe. Jednym z kluczowych obiektów tej ulicy stała się zajezdnia tramwajowa Rakowiec, która została zbudowana pomiędzy 1928 a 1930 rokiem. Mieściła się ona po południowej stronie ulicy w pobliżu wylotu ul. Piotrkowskiej. W tym samym okresie powstał również gmach Wolnej Wszechnicy Polskiej, usytuowany pod adresem Opaczewska 2a, znany obecnie jako ul. Stefana Banacha 2. Autorem jego projektu był znany warszawski architekt Paweł Wędziagolski, którego styl był reprezentatywny dla akademizmu.
Kolejnym znaczącym etapem budowy była konstrukcja gmachu szkół powszechnych 188 i 189, która miała miejsce w latach 1926–1927 i podlegała numeracji ul. Grójeckiej. Od strony którą zajmowała ul. Opaczewska, zlokalizowany był plac targowy, znany jako Zieleniak, na którym sprzedawano świeże owoce i warzywa. Został założony w 1917 roku, a w latach dwudziestych przeszedł modernizację, która obejmowała brukowanie i kanalizację.
Zabudowa zachodniego odcinka ulicy powstała po roku 1926, a jej obiekty w większej części przetrwały do dnia dzisiejszego. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne w swoim czasie kamienice z lat 1933–1938. Przykładowo budynek numer 26 (róg ul. E. Orzeszkowej) był niegdyś siedzibą piekarni, która funkcjonowała aż do początków XXI wieku.
W wrześniu 1939 roku, w rejonie skrzyżowania z ul. Grójecką, miały miejsce zacięte walki w obronie stolicy przed niemiecką inwazją. Wydarzenia te upamiętnione zostały pomnikiem Barykada Września oraz wierszem Jana Janiczka zatytułowanym „Ulica Opaczewska”. Po zakończeniu II wojny światowej, częściowo odbudowano zajezdnię tramwajową, jednak w 1948 roku zaprzestano jej użytkowania, a budynki rozebrano w latach pięćdziesiątych. W latach sześćdziesiątych XX wieku wzdłuż ulicy rozpoczęto budowę osiedla Szosa Krakowska.
Współczesna zabudowa kończyła się na ul. Szczęśliwickiej, za nią rozciągały się pola oraz nieliczne zabudowania gospodarskie. Z czasów obecnych pozostała posesja nr 57, będąca pamiątką gospodarstwa ogrodniczego Tadeusza Kubalskiego. Obiekty te, mieszkalne oraz gospodarcze, popadają w ruinę i są niezamieszkałe, choć na początku XXI wieku zamieszkiwali tam chińscy robotnicy budujący nowe domy w okolicy al. Bohaterów Września 3 i ul. Drawskiej 29.
Po 1990 roku, na zachód od ul. Szczęśliwickiej, rozpoczęto wznoszenie piętrowych budynków mieszkalnych, a w okolicach 1998 roku na odcinku między al. Bohaterów Września a Al. Jerozolimskimi, położono nawierzchnię asfaltową, co zaowocowało niewielką zmianą przebiegu ulicy (wcześniej ulica wiodła wzdłuż ogrodzenia posesji nr 57). W tym czasie również powstało centrum handlowe Blue City, które wyposażone zostało w wielopoziomowy parking.
Dnia 21 października 2015 roku ul. Opaczewska została skrócona, a jej odcinek pomiędzy Al. Jerozolimskimi a ul. Mszczonowską zyskał nową nazwę – ul. Kołomyjska. W latach 2018–2019 także i skrzyżowanie z al. Bohaterów Września przeszło przebudowę, a 22 marca 2020 roku nadano mu imię Artemiego Aroniszydzego.
Ważniejsze obiekty
Na ulicy Opaczewskiej w Warszawie znajduje się wiele istotnych miejsc, które przyciągają uwagę mieszkańców oraz turystów. Oto kilka z nich:
- Komenda Rejonowa Policji Warszawa III (nr 8),
- Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata,
- Centrum handlowe Blue City,
- Pomiędzy nitkami ulicy Opaczewskiej, w rejonie ul. Szczęśliwickiej i Grójeckiej, znajduje się trzyhektarowy zieleniec, znany jako park Opaczewski, który od 2012 roku nosi nazwę skweru Dobrego Maharadży. Od 2014 roku w parku znajduje się również pomnik Dobrego Maharadży, który upamiętnia jama sahiba Digvijaysinhji. W bliskim sąsiedztwie, nieco poza granicami skweru, na rogu ul. Białobrzeskiej, można zobaczyć rzeźbę, której autor pozostaje nieznany, zatytułowaną W hołdzie macierzyństwu.
Przypisy
- Uchwała nr XXVII/770/2020 Rady M. St. Warszawy z dn. 09.03.2020 r., ogłoszona w Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego w dn. 09.03.2020 r.. [dostęp 07.04.2020 r.]
- Informacja na stronie www Urzędu m. st. Warszawy. [dostęp 31.03.2019 r.]
- Uchwała nr XVI/341/2015 Rady M. St. Warszawy z dn. 27.08.2015 r., ogłoszona w Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego w dn. 07.10.2015 r.. [dostęp 21.11.2015 r.]
- Małgorzata Rojek: Skwer Dobrego Maharadży – odsłonięcie pomnika. Internetowa Ochota i Włochy, 22.10.2014 r. [dostęp 02.12.2014 r.]
- Park Opaczewski – intensywna zieleń we wnętrzu urbanistycznym. Urząd Dzielnicy Ochota. [dostęp 02.12.2014 r.]
- Miejsca pamięci na terenie dzielnicy Ochota. Urząd Dzielnicy Ochota. [dostęp 02.12.2014 r.]
- Uchwała nr XXXVII/954/2012 Rady M. St. Warszawy z dn. 31.05.2012 r., ogłoszona w Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego w dn. 13.06.2012 r.. [dostęp 18.04.2013 r.]
- Stanisław Kopf: Lata okupacji. Kronika fotograficzna walczącej Warszawy. Instytut Wydawniczy Pax, 34.1989 r.
- Na zlecenie Wolnej Wszechnicy Polskiej zrealizował również Dom Spółdzielni Mieszkaniowej profesorów Wolnej Wszechnicy w pobliżu ul. Opaczewskiej, przy Grójeckiej 43.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica 1 Praskiego Pułku WP w Warszawie | Ulica 29 Listopada w Warszawie | Ulica Adama Mickiewicza w Warszawie | Ulica Agrykola w Warszawie | Ulica Akademicka w Warszawie | Ulica Aleksandra Fredry w Warszawie | Ulica Lwowska w Warszawie | Ulica Łazienkowska w Warszawie | Ulica Antoniego Mackiewicza w Warszawie | Ulica Artura Grottgera w Warszawie | Ulica Józefa Mehoffera w Warszawie | Ulica Groszowicka w Warszawie | Ulica Elektryczna w Warszawie | Ulica Chełmska w Warszawie | Ulica Burmistrzowska w Warszawie | Ulica Burakowska w Warszawie | Ulica Borzymowska w Warszawie | Ulica Biała w Warszawie | Ulica Brzeska w Warszawie | Ulica Bronisława Czecha w WarszawieOceń: Ulica Opaczewska w Warszawie