Kamienica Karola Mintera w Warszawie


Kamienica Karola Mintera to ważny zabytek, który znajduje się w sercu warszawskiej Pradze-Północ. Jest to wyjątkowa budowla, która przyciąga uwagę swoją architekturą oraz historycznym znaczeniem.

Usytuowana przy ulicy Sierakowskiego 4, kamienica znajduje się na rogu z ulicą Okrzei. Miejsce to ma nie tylko wartość architektoniczną, ale również kulturową, będąc świadkiem wielu wydarzeń w historii stolicy.

Historia

Historia budynku została odkryta i dokładnie opisana przez varsavianistę Janusza Sujeckiego, który korzystał z drzeworytu Józefa Holewińskiego opublikowanego w roku 1869 w czasopiśmie „Kłosy”. Drzeworyt ten powstał na podstawie obrazu autorstwa Juliusza Kossaka, który ukazuje koński targ, na tle którego dostrzegamy kamienicę Mintera.

W latach 1885–1905 w wynajmowanej części budynku funkcjonowało VII Rządowe Gimnazjum Męskie. To właśnie tam uczniowie przygotowywali się do dalszej edukacji, aż do momentu, gdy przeniosło się do nowo wybudowanego gmachu na rogu ulic Jagiellońskiej oraz alei „Solidarności”. Obecnie w tym miejscu mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV.

Warto również zauważyć, że jednym z uczniów tego gimnazjum był Janusz Korczak, a jego pamięć upamiętnia głaz z inskrypcją, który został odsłonięty w 1985 roku obok obecnej siedziby szkoły, od strony al. „Solidarności”. Ponadto, nad oknem zlokalizowanym na pierwszym piętrze rogu kamienicy zachował się oryginalny dzwonek pochodzący z okresu, gdy mieściła się tam szkoła.

Przed rokiem 1897 została powiększona część budynku usytuowana od strony ulicy Okrzei. W 1910 roku kamienica przeszła w ręce Warszawskiego Towarzystwa Fabryk Wyrobów Metalowych i Emaliowanych „Wulkan”. Z kolei w 1924 roku Urząd Miasta odkupił część nieruchomości, a od 1942 roku stał się jedynym właścicielem całego obiektu.

Po 1945 roku w budynku urządzono mieszkania komunalne. W połowie lat 90. miasto postanowiło przekazać go wraz z terenem Portu Praskiego spółce Elektrim, w zamian za sfinansowanie budowy mostu Świętokrzyskiego.

Na przestrzeni lat elewacja budynku przetrwała niezmieniona, w odróżnieniu od wielu innych obiektów, które w okresie PRL-u zostały przebudowane. W 2011 roku kamienicę wpisano do rejestru zabytków, co potwierdza jej historyczne znaczenie. Aktualnie od 2006 roku właścicielem kamienicy jest spółka Port Praski. Planowane są prace, w wyniku których powstanie czterogwiazdkowy hotel, łączący się z nowym, sześciopiętrowym budynkiem usytuowanym na tyłach oryginalnego budynku, a formalne prace rozpoczęto w 2019 roku.

Przypisy

  1. a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 31.03.2024 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [dostęp 27.06.2024 r.]
  2. Tomasz Urzykowski: Remont zabytku zaczęli od jego rozbiórki. To tu uczył się Janusz Korczak. warszawa.wyborcza.pl, 05.08.2019 r. [dostęp 11.08.2019 r.]
  3. Tomasz Urzykowski: Zabytek wydmuszka. Z kamienicy, w której uczył się Korczak, zostały dwie ściany. [w:] Gazeta Stołeczna [on-line]. warszawa.wyborcza.pl, 12.09.2019 r. [dostęp 22.09.2019 r.]
  4. Michał Wojtczuk. Hotel w korczkowskiej kamienicy. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 16–17.07.2016 r.
  5. Ewa Kozdrowicz, Bartłomiej Domagała: Warszawskie miejsca Janusza Korczaka. Warszawa: Fundacja Pedagogium, 2008, s. 47–48.

Oceń: Kamienica Karola Mintera w Warszawie

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:6