Kamienica Pod Pelikanem w Warszawie


Kamienica pod Pelikanem to niezwykła budowla usytuowana przy placu Zamkowym 1/13 na Starym Mieście w Warszawie. Ta malownicza kamienica jest znana nie tylko dzięki swojej lokalizacji, ale także dzięki unikalnej architekturze, która przyciąga wielu miłośników historii i architektury.

Nazwa budynku jest bezpośrednio związana z charakterystycznym motywem dekoracyjnym – wyrzeźbionym pelikanem, którego figura umiejscowiona jest na rogu budynku. Emanuje on historycznym znaczeniem, dodając uroku całej okolicy.

Warto również zaznaczyć, że od 1 lipca 1965 roku, kamienica pod Pelikanem wraz z sąsiadującą budowlą przy pl. Zamkowym 13A, zostały wpisane do rejestru zabytków pod numerem 627, co świadczy o ich wartości kulturowej i historycznej.

Opis

Kamienica Pod Pelikanem ma bogatą historię, sięgającą drugiej połowy XVII wieku. Znajduje się ona u zbiegu ulic Piwnej oraz Grodzkiej, które obecnie prowadzą do placu Zamkowego. W miejscu tym wzniesiono ją, zastępując wcześniejszą, starszą budowlę.

W XVIII wieku kamienica stała się własnością rodziny Makinich, znanej kupieckiej rodziny, a później przeszła w ręce Karola Fryderyka Pöppelmana, nadwornego architekta Wettinów. Po pewnym czasie, na koniec XVIII stulecia, dostąpił jej zaszczytu właścicielstwa kupiec Michał Roesler, który korzystał z jej zasobów. Kamienica była wtedy współdzielona z sąsiadującą budowlą, znaną jako Dynda, ulokowaną przy placu Zamkowym nr 13A.

W wyniku przebudowy w XIX wieku, te dwie kamienice zostały ze sobą połączone, co wpłynęło na ich architektoniczną jedność. Niestety, w 1944 roku budynek został zniszczony do piwnic. Jednakże, dzięki staraniom architekta Tadeusza Makarskiego, kamienica została odbudowana pod koniec lat 50. XX wieku, starając się odwzorować pierwotny wygląd sprzed zniszczenia, nawiązując do stylu z XVIII wieku.

Ta pięciokondygnacyjna kamienica wyróżnia się charakterystycznymi cechami architektonicznymi: od strony placu Zamkowego posiada dwie osie, a od ulicy Piwnej aż sześć. Interesującym szczegółem jest drewniany okap, który znajduje się pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. Co więcej, fascynujące sgraffito na fasadzie powstało dzięki pracy Edmunda Burkego, który współtworzył polichromie wielu kamienic Starego Miasta.

Przypisy

  1. Encyklopedia Warszawy, Warszawa: PWN, 1994 r., ISBN 83-01-08836-2, s. 310.
  2. Encyklopedia Warszawy, Warszawa: PWN, 1994 r., ISBN 83-01-08836-2, s. 93.

Oceń: Kamienica Pod Pelikanem w Warszawie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:13