Kamienica Petyskusa w Warszawie


Kamienica Petyskusa to cenny zabytek architektury, który znajduje się na rogu ulic Senatorskiej (nr 27) oraz Wierzbowej (nr 11) w Warszawie.

Ze względu na swoje historyczne znaczenie, kamienica przyciąga uwagę zarówno mieszkańców stolicy, jak i turystów. Zachwyca swoim wyglądem i detalami, które są świadectwem bogatej historii tego miejsca.

Warto w szczególności zwrócić uwagę na ulicę Senatorską, która jest częścią tej malowniczej lokalizacji, dodając uroku całemu otoczeniu.

Opis

„Dwupiętrowa kamienica, z klasycystyczną fasadą zwróconą w stronęplacu Teatralnego, została zbudowana w latach 1818−1821 na podstawie projektu Chrystiana Piotra Aignera. Zleceniodawcą tego eleganckiego budynku był Johann Christoph Hartmann Petiscus, znany dzierżawca loterii, który zmarł w 1822 roku. Po jego śmierci, nieruchomość przeszła w ręce zięcia, Wilhelma Brunweya, a następnie do Edwarda Neprosa, przemysłowca oraz kolekcjonera, który nabył ją od spadkobierców Brunweya około 1870 roku za kwotę 400 000 rubli.

Kamienica na skutek zdarzeń drugiej wojny światowej uległa znacznemu uszkodzeniu w 1944 roku, jednak została pieczołowicie odbudowana w latach 1948-1950. Warto dodać, że jej elewację zdobią korynckie pilastry oraz arkady okien i drzwi, które znajdują się na parterze.

Znaczenie kamienicy jest również podkreślone przez fakt, że jest ona wpisana do rejestru zabytków pod nr 522.

Przypisy

  1. Jarosław Zieliński. Chrystian Piotr Aigner. „Stolica”, s. 29, 01.03.2021 r.

Oceń: Kamienica Petyskusa w Warszawie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:5