Kamienica Efrosa w Warszawie


Kamienica Natana Efrosa to niezwykle interesujący obiekt architektoniczny, który został zbudowany przez Natana Efrosa. Znajduje się ona w sercu Warszawy, przy ul. Nowy Świat 7.

Ten budynek nie tylko przyciąga uwagę swoją historyczną wartością, ale także wyróżnia się ciekawym stylem architektonicznym, który odzwierciedla klimat stolicy z czasów swojej świetności.

Historia

W 1770 roku na obszarze posiadłości można było znaleźć drewniany dworek, który należał do księcia Sułkowskiego. W roku 1784 ta elegancka posiadłość przeszła w ręce Izabeli Lubomirskiej. Z kolei w 1819 roku zanotowano już obecność parterowego, murowanego dworku, który był własnością Tomasza Szengielewicza.

Pomimo że historia tego miejsca była bogata, na przełomie lat 1878–1879 Natan Efros postanowił zaszaleć i na miejscu dworku zbudować dużą kamienicę. Wzniesiono ją według projektu Adama Oczkowskiego bądź Aleksandra Woydego, który pełnił też rolę kierownika budowy. Ta czteropiętrowa kamienica była wspaniale zdobiona w stylu manierystycznym.

Od przełomu wieków aż do I wojny światowej, budynek był własnością Anny Scheibler, a po zakończeniu działań wojennych przeszedł w ręce hrabiego Konstantego Pusłowskiego. W końcu XIX wieku w kamienicy rozpoczęło działalność wiele firm; w tym salon firmowy Fabryki Kafli, Pieców Berlińskich i Kominków Augusta Hänsla. Przed I wojną światową miejsce to gościło też różne sklepy, m.in. z wyrobami bawełnianymi i księgarnię wysyłkową Ludwika Fiszera oraz salon damskich kapeluszy „Sylla”.

Okres II wojny światowej przyniósł nieszczęścia, a kamienica w czasie powstania warszawskiego została doszczętnie spalona. W 1946 roku rozpoczęto pracę nad jej częściowym wyburzeniem, co jednak nie zakończyło się na tyle, aby stracić całkowicie ten monumentalny budynek. Rok później budynek został odbudowany do postaci kamienicy o trzech kondygnacjach. Jej fasadę zaprojektowano z zachowaniem centralnego i bocznych pseudoryzalitów, choć na nieszczęście pozbawiono ją balkonów, dekoracyjnych boni oraz ozdobnych elementów okiennych. Zachowały się jedynie fragmenty obramowania portalu oraz centralnego okna na pierwszym piętrze.

W wyniku wyburzeń domu znajdującego się przy Nowym Świecie 9 oraz otworzenia ulicy Mysiej na Nowy Świat, zaprojektowano również nową, północną, pięcioosiową elewację kamienicy, która wcześniej nie istniała.

Obecnie, na parterze budynku znajduje się ekskluzywny sklep firmowy Emporio Armani, podczas gdy na pierwszym piętrze mieści się siedziba Związku Polskich Artystów Plastyków.


Oceń: Kamienica Efrosa w Warszawie

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:23