Paweł Graliński


Paweł Wiktor Graliński, urodzony 10 stycznia 1961 roku w Warszawie, jest znanym polskim architektem oraz magistrem inżynierem w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jego praca łączy w sobie pasję do tworzenia nowoczesnych przestrzeni z szeroką wiedzą na temat planowania urbanistycznego.

Specjalizuje się w projektowaniu obiektów handlowych i rozrywkowych, zarówno w kraju, jak i w Europie, co czyni go jednym z wiodących ekspertów w tej dziedzinie. Jego doświadczenie obejmuje różnorodne projekty, które mają na celu zaspokojenie potrzeb współczesnych użytkowników, a także wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań architektonicznych.

Życiorys

Paweł Graliński ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1984 roku. Już w trakcie nauki brał udział w inwentaryzacji zabytków architektury, gdzie miał okazję dokumentować takie obiekty jak cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach oraz kościół w Łękach Dolnych. Niektóre z jego prac zostały zakupione przez Polską Akademię Nauk.

Graliński miał bliskie związki z opozycją antykomunistyczną. W 1984 roku osiadł w Norwegii, gdzie rozpoczął pracę w branży architektonicznej. W Oslo, od 1986 roku, prowadził biuro projektowe noszące nazwę Andersen, Larsson, Graliński AS, a od 1988 roku otworzył własną pracownię architektoniczną. Jego działalność zawodowa w Norwegii koncentrowała się na realizacji centrów handlowych w przełomowych latach 80. i 90. XX wieku, a także obejmowała projektowanie siedzib firm ubezpieczeniowych, biurowców oraz mieszkalnictwa i rewitalizacji obiektów zabytkowych.

W 1996 roku został zaproszony do projektu Sadyba Best Mall w Warszawie, którego był autorem i który zrealizował od podstaw. Rok później, w 1997 roku, w Polsce założył autorską pracownię architektoniczną pod nazwą Paweł W. Graliński Arch Magic Assoc. Architects (Arch Magic). Pracownia ta specjalizuje się w kompleksowej realizacji projektów inwestycyjnych oraz rozwoju nieruchomości.

W jego dorobku znajdują się projekty wielofunkcyjnych obiektów handlowo-usługowo-rozrywkowych, w tym wszystkie polskie kina Cinema City, budynków uniwersyteckich, biurowych i przemysłowych, jak również osiedli mieszkalnych oraz rezydencji. Graliński jest także członkiem Związku Architektów Norweskich, Izby Architektów RP, Izby Inżynierów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nagrody i wyróżnienia

Paweł Graliński jest uznawanym specjalistą w branży budowlanej, którego osiągnięcia i innowacyjne projekty zostały docenione na wielu płaszczyznach. W 2002 roku był laureatem 26 edycji nagrody ICSC (International Council of Shopping Centers) za wyjątkowy projekt Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sadyba Best Mall. To wydarzenie było historyczne, ponieważ to była pierwsza nagroda przyznana przez ICSC dla projektu, który znajdował się w Europie Środkowej i Wschodniej.

W trakcie swojej kariery, Paweł Graliński otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień:

  • Najpiękniejszy Biurowiec Ursynowa – Viking House w Warszawie, 2000, nagroda Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów,
  • Innowacyjny Projekt – Sadyba Best Mall w Warszawie, 2002, nagroda ICSC,
  • Budowa Roku – Punkt 44 w Katowicach, 2002, nagroda Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa,
  • Wnętrze Roku – Cinema City w Toruniu, 2004, nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jego osiągnięcia stanowią przykład doskonałości oraz pasji, jaką wkłada w każdy realizowany projekt.

Główne dzieła

Paweł Graliński, uznawany za jednego z czołowych architektów, ma na swoim koncie wiele znaczących projektów, które zmieniły krajobraz polskiej architektury. Jego dzieła obejmują:

  • Vinterbro Center, Vinterbro, Norwegia, 1994,
  • Viking House, Warszawa, 2000,
  • Sadyba Best Mall, Warszawa, 2000 (zrealizowanie pierwszego kinoteatru 3D IMAX w Polsce oraz jednego z czterech projektów autorstwa Gralińskiego),
  • Punkt 44, Katowice (centrum rozrywki zawierające multipleks kinowy i IMAX oraz bowling), 2003,
  • Cinema City, Toruń, 2004,
  • Horse Race Apartments, Warszawa, 2005,
  • Cinema City (IMAX) Manufaktura, Łódź, 2005,
  • Cinema City Arkadia, Warszawa, 2006,
  • Prywatna rezydencja, Konstancin-Jeziorna, 2006,
  • Focus Mall, Piła, pozwolenie na budowę: 2009,
  • Centrum Nowych Technologii I (CENT I) Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2013,
  • Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, pozwolenie na budowę: 2013,
  • Plac Vogla, Warszawa-Wilanów, rozpoczęcie realizacji: 2013.

Każdy z tych projektów stanowi istotny krok w kierunku nowoczesnej architektury w Polsce, podkreślając kreatywność i wizję Gralińskiego. Jego realizacje przyczyniają się do kształtowania przestrzeni życiowej w dużych miastach oraz wpływają na estetykę i funkcjonalność otoczenia.

Przypisy

  1. a b PAWEL W. GRALINSKI, ARCHITECT – Paweł W. Graliński [online], web.archive.org, 13.06.2024 r. [dostęp 09.11.2024 r.]
  2. a b c d Pawilon dla Desy w Warszawie [online], architektura.muratorplus.pl [dostęp 09.11.2024 r.]
  3. Paweł Graliński z międzynarodowymi nagrodami [online], www.propertydesign.pl, 20.01.2014 r. [dostęp 09.11.2024 r.]
  4. AleksandraA. Stępień-Dąbrowska, Żeby było ładniej, albo chociaż inaczej [online], www.autoportret.pl, 2018 r. [dostęp 09.11.2024 r.]
  5. Paweł W. Graliński: Point 44, Entertainment Center. pwgralinski.com. [dostęp 09.11.2024 r.]
  6. Wydział Psychologii UW będzie miał nowy budynek za 123 mln zł [online], warszawa.naszemiasto.pl, 05.12.2013 r.

Oceń: Paweł Graliński

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:11