Małgorzata Borowska


Małgorzata Borowska, która przyszła na świat 26 czerwca 1951 roku w Warszawie, jest uznawana za znaczącą postać w dziedzinie filologii klasycznej. Pełniąc rolę neohelenistki oraz bizantynolożki, wniosła ona istotny wkład w badania dotyczące tej specyficznej gałęzi nauki. Uzyskała tytuł profesorki doktor habilitowanej nauk humanistycznych, co jest dowodem na jej wysokie kompetencje oraz zaangażowanie w obszarze humanistyki.

Obecnie, Małgorzata Borowska jest profesorką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie angażuje się w działalność dydaktyczną oraz badawczą, kształcąc nowe pokolenia filologów i badaczy kultury klasycznej.

Życiorys

Małgorzata Borowska, która jest córką Tadeusza Borowskiego oraz Marii z domu Rundo, uzyskała wykształcenie, które otworzyło jej drogę do naukowej kariery. W 1969 roku zakończyła edukację w Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, a pięć lat później, w 1974 roku, ukończyła studia filologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w filologii klasycznej. Począwszy od 1974 roku, podjęła pracę na swojej macierzystej uczelni w Instytucie Filologii Klasycznej.

W kolejnych latach jej kariera naukowa nabrała tempa; w 1984 roku obroniła pracę doktorską, a w 1996 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie swojego dzieła pt. OIKEIA PRAGMATA. Z dziejów dramatis personae rodzinnej komedii greckiej następców Arystofanesa. Jej osiągnięcia zostały docenione przez środowisko akademickie, a w 2009 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 1999–2003 pełniła funkcję kierowniczki Katedry Literatury Greckiej, Bizantyńskiej i Nowogreckiej w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 roku zarządza Pracownią Studiów Helleńskich w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales, który obecnie funkcjonuje jako Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto również zaznaczyć, że Małgorzata Borowska jest aktywną członkinią Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, a także Komisji Bizantynologicznej PAN oraz Collegium Invisibile. Jej prace badawcze koncentrują się na teatrze greckim i łacińskim, literaturze demotycznej oraz językach staro- i nowogreckim. W ramach swoich badań, Borowska podejmuje się również tłumaczeń oraz innych badań nad literaturą nowogrecką, zajmując się autorami takimi jak Adamandios Korais, Janis Makrijanis oraz Nikos Kazandzakis. Wśród jej osiągnięć translatorskich można wymienić polskie tłumaczenie eposu bizantyńskiego Dijenis Akritas.

Publikacje

Małgorzata Borowska jest autorką wielu znaczących publikacji, które obejmują różnorodne aspekty literatury i języka. Oto niektóre z jej prac:

  • Le théâtre politique d’ Euripide. Problèmes choisis, Warszawa 1989,
  • OIKEIA PRAGMATA. Z dziejów dramatis personae greckiej komedii rodzinnej następców Arystofanesa, Warszawa 1995,
  • Mormolyke. Książka do nauki języka starogreckiego, Warszawa 1996,
  • Barbajorgos. Książka do nauki języka nowogreckiego, Warszawa 2000,
  • (wstęp i tłumaczenie) Dijenis Akritas. Opowieść z kresów bizantyńskich, Warszawa 1998,
  • Poliajnos: Podstępy wojenne (Polyaenus: Strategemata), Warszawa 2003,
  • Arcydzieła literatury nowogreckiej I–V, Warszawa od 2004,
  • (wybór, przekład, wstęp i komentarz) Gminna pieśń Greków. Antologia, Warszawa 2004,
  • (przekład) Andreas Kalwos, Ody, Warszawa 2004,
  • Klaudiusz Elian, Opowiastki rozmaite. Listy wieśniaków, Warszawa 2005,
  • (wybór, przekład, wstęp) Bajki, baśnie i bajdy ludu greckiego. Antologia, Warszawa 2006,
  • (redakcja) Filhellenizm w Polsce: rekonesans, pod red. Małgorzaty Borowskiej, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2007,
  • (redakcja) Filhellenizm w Polsce: wybrane tematy, pod red. Małgorzaty Borowskiej, Marii Kalinowskiej i Katarzyny Tomaszuk, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2012.

Każda z tych publikacji wnosi coś istotnego do dyskursu literackiego oraz językowego, ukazując bogactwo tradycji greckiej i jej znaczenie we współczesnym kontekście.

Przypisy

  1. RAD-on: RAPORTY, ANALIZY, DANE [online], radon.nauka.gov.pl [dostęp 31.12.2023 r.]
  2. Prof. dr hab. Małgorzata Borowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.10.2015 r.]
  3. Lista tutorów Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 02.04.2011 r.]
  4. a b c Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).

Oceń: Małgorzata Borowska

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:8