Wojciech Stanisław Trzciński, urodzony 22 lipca 1949 roku w Warszawie, to znakomity kompozytor, który zasłynął w dziedzinach muzyki rozrywkowej, filmowej oraz teatralnej. Jego wszechstronność obejmuje również rolę aranżera, pianisty, gitarzysty, dyrygenta oraz producenta muzycznego.
Ukończył Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, co stanowi interesujący element jego biografii, łącząc sztukę z nauką. Trzciński jest autorem wielu kompozycji do filmów, programów telewizyjnych oraz widowisk teatralnych. Jego twórczość obejmuje także piosenki stworzone dla licznych polskich wykonawców, co podkreśla jego wpływ na krajową scenę muzyczną.
Wieloletnia działalność artystyczna Wojciecha Trzcińskiego obejmuje również funkcję dyrektora artystycznego prestiżowych festiwali, takich jak festiwal w Opolu oraz Sopocie. Jest także jednym z pomysłodawców znanej nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyków, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój polskiej muzyki i kultury.
Trzciński zainicjował powstanie prywatnego, niezależnego ośrodka sztuki – Fabryka Trzciny, która zyskała uznanie w środowisku artystycznym. Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody, w tym Paszport Polityki oraz Nagrodę Kisiela. W przeszłości pełnił również rolę prezesa zarządu i dyrektora generalnego Hanna-Barbera Poland w latach 1987–1993 oraz był założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika Video Świat Hanna-Barbera w latach 1990–1992.
Kariera muzyczna
Wojciech Trzciński zadebiutował na scenie muzycznej już w 1969 roku, prezentując swoje umiejętności jako piosenkarz i kompozytor podczas Kiermaszu Piosenki Studenckiej, który odbył się w warszawskim klubie Medyk. Na początku swojej kariery tworzył utwory dla artystów studenckich, w tym dla Nataszy Czermińskiej, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Nardellego oraz Magdy Umer. Z czasem jego twórczość zyskała na rozgłosie, co zaowocowało pisaniem dla Radiowego Studia Piosenki i Telewizyjnej Giełdy Piosenki, a także dla wielu znakomitych wykonawców, takich jak Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Krystyna Prońko, Urszula Sipińska oraz Zdzisława Sośnicka.
Był kompozytorem wielu różnorodnych dzieł artystycznych, w tym oratorium „Kolęda-Nocka”, musicalu „Azyl” oraz baśni muzycznej „Królowa śniegu”. Razem z Ryszardem Poznakowskim stworzył musical przeznaczony dla dzieci pod tytułem „Smurfowisko”. Trzciński pracował również nad muzyką do licznych spektakli teatralnych i filmów fabularnych, a także współpracował jako aranżer i dyrygent z duetem Marek i Wacek.
W ciągu swojej kariery, artysta pełnił opiekę artystyczną nad prestiżowymi festiwalami piosenki, takimi jak Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (1985), Sopot (1986–1987) oraz Festiwal w Witebsku (1988). W latach 1993–1995 był Dyrektorem Artystycznym Teatru Muzycznego w Gdyni, a w latach 1994–1996 sprawował funkcję Dyrektora Muzycznego I Programu Polskiego Radia. Jego kariera artystyczna obejmowała również rolę zastępcy Dyrektora TVP1 ds. Artystycznych w latach 1996–1998.
Trzciński był również producentem koncertu „Zielono mi” w 1997 roku, który został wyreżyserowany przez Magdę Umer, a który dedykowany był twórczości Agnieszki Osieckiej. W 1998 roku nadzorował koncert „O! Polskie piosenki”, zorganizowany w związku z 35-leciem Festiwalu Piosenki Polskiej. Jego twórcze wizje zaowocowały także powstaniem nowej formuły Sopot Festiwal w 1999 roku.
W 2003 roku artysta założył Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny na warszawskiej Pradze, które istniało do 2016 roku, oraz jego filię, która działała pod nazwą Skwer i funkcjonowała od 2009 do 2015 roku.
Warto również wspomnieć, że syn Wojciecha, Stanisław Trzciński, urodzony w 1972 roku, ma swoje osiągnięcia jako kulturoznawca i ekonomista, będąc doktorem nauk o kulturze i religii oraz nauczycielem akademickim. Stanisław jest również menedżerem kultury, organizatorem koncertów, przedsiębiorcą, wydawcą muzycznym oraz dziennikarzem muzycznym.
Nagrody i wyróżnienia
Wojciech Trzciński to nie tylko utalentowany artysta, ale również osoba, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Jego praca została doceniona w kraju i za granicą, co najlepiej ilustruje poniższa lista wyróżnień.
- 1972 – I nagroda w radiowym konkursie za piosenkę O niebieskim, pachnącym groszku,
- 1975 – II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za piosenkę Staruszek świat,
- 1976 – tytuł kompozytora roku w plebiscycie czytelników „Panoramy”,
- 1978 – III nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Jak minął dzień?,
- 1979 – I nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Żegnaj lato na rok,
- 1980 – kompozytor i aranżer roku w plebiscycie radiowego Studio Gama,
- 1981 – nagroda MKiS II stopnia za twórczość dla teatrów muzycznych,
- 1987 – I nagroda na KFPP w Opolu w koncercie Piosenki w teatrze za piosenkę Drogi ledwie pół,
- 2004 – Paszport Polityki w kategorii „Kreator kultury”,
- 2006 – Nagroda Kisiela w kategorii „Przedsiębiorca”,
- 2006 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Każda z tych nagród świadczy o jego nieprzeciętnym talencie oraz wpływie, jaki miał na rozwój polskiej sceny muzycznej.
Najważniejsze kompozycje
Spektakle teatralne i musicale
Wojciech Trzciński, znany z wielu znakomitych kompozycji, stworzył kilka ważnych dzieł w świecie teatru i musicali. Jego prace z lat 70. i 80. XX wieku zyskały uznanie wśród krytyków i widzów, a poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- 1978 – musical zatytułowany Azyl, w reżyserii A. Marczewskiego; libretto autorstwa Bogdana Chorążuka,
- 1980 – oratorium Kolęda Nocka, z reżyserią Krzysztof Buczkowski oraz librettem Ernesta Brylla,
- 1982 – spektakl Brat naszego Boga, w reżyserii A. Marczewskiego,
- 1983 – spektakl Szewcy z reżyserią W. Bielickiego.
Filmografia
Wojciech Trzciński swoją karierę rozwijał również w przemyśle filmowym. Poniżej wymienione są niektóre z filmów, do których stworzył muzykę:
- 1978 – film Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy w reżyserii Janusza Rzeszewskiego, z muzyką do piosenek Co robić w taką noc? oraz Dintojra, Mieczysław Jahoda,
- 1979 – Kobieta i kobieta, reżyserowie Ryszard Bugajski oraz Janusz Dymek,
- 1982 – Krzyk w reżyserii Barbary Sass,
- 1982 – Odlot, serial telewizyjny, w reżyserii Janusza Dymka.
Piosenki z muzyką Wojciecha Trzcińskiego
Wojciech Trzciński napisał także wiele piosenek, które zyskały popularność, w tym:
- Dziewczyna z konwaliami, z tekstem autorstwa Janusza Stolarskiego, wykonaną przez Zbigniewa Wodeckiego.
Przypisy
- Safjan, Młodkowski i Trzciński - laureatami nagród Kisiela [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 03.02.2023 r.]
- Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
- Wojciech Trzciński. kulturalna.warszawa.pl.
- Trzciński Wojciech. portalwiedzy.onet.pl.
- Laureaci Paszportów Polityki w 2004 roku. polityka.pl. [dostęp 18.01.2013 r.]
- pap: Wiktor Zin i Skaldowie wśród odznaczonych medalem Gloria Artis. wp.pl. [dostęp 17.01.2013 r.]
- Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy. FilmPolski.pl. [dostęp 18.01.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Skimborowiczowa | Wojciech Jastrzębowski (artysta) | Bronisław Brok | Tadeusz Gosk | Zofia Kucówna | Stanisława Nowicka (1905–1990) | Kafar (raper) | Antek Smykiewicz | Aleksander Gawroński | Saul Goskind | Adam Bauman | Grzegorz W. Komorowski | Stefan Rembowski | Mariusz Krzemiński | Waldemar Łysiak | Otton Ślizień | Zenon Jarocki | Anna Radziejewska | Stanisław Kwaskowski | Jadwiga SachnowskaOceń: Wojciech Trzciński