Natasza Czarmińska, urodzona 18 maja 1950 roku w Warszawie, to postać niezwykle znacząca w polskiej kulturze. Jej życie zakończyło się 22 kwietnia 2004 roku, również w Warszawie, gdzie na stałe związała swoje twórcze losy.
Była nie tylko wybitną wykonawczynią piosenki poetyckiej, ale także uzdolnioną poetką i reżyserką filmów dokumentalnych. W swej twórczości łączyła pasję do słowa i muzyki, pozostawiając trwały ślad w polskim świecie artystycznym.
Działalność muzyczna
Natasza Czarmińska jest uznaną postacią polskiej muzyki, laureatką wielu nagród, w tym VIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1971 roku. W kolejnych latach jej obecność można było dostrzec w kultowej Piwnicy pod Baranami, jak również na licznych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Artystka brała udział w pierwszym Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku, a także kilkakrotnie występowała w festiwalu w Opolu.
Muzyczna kariera Czarmińskiej ściśle związana była z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Wojciechem Trzcińskim oraz Stefanem Brzozowskim. Jako pionierka w interpretacji twórczości Zbigniewa Herberta, była pierwszą wykonawczynią jego utworów w aranżacji muzycznej, takich jak „Do Marka Aurelego”, „Późnojesienny wiersz Pana Cogito” oraz „Prośba”. Wśród artystów, z którymi dzieliła scenę, wymienić można Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego.
Natasza Czarmińska, obok wykonywania utworów muzycznych, również recytowała poezję, w tym dzieła Herberta, Rilkego i Miłosza. Oprócz tego, jej własna twórczość obejmowała pisanie wierszy. Jej działalność artystyczna nie ograniczała się do występów muzycznych; występowała także w teatrze, m.in. w przedstawieniu „Ostatnia wieczerza” autorstwa Janusza Wiśniewskiego w Teatrze Ateneum pod reżyserią Marka Grzesińskiego. Realizowała również monodram na podstawie pamiętników Isadory Duncan oraz występowała w musicalu „Pieśń o Drodze” w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, a także w filmach fabularnych, takich jak „Sekret Enigmy”, „Kung-fu”, „Indeks” i „Grzechy dzieciństwa”.
Dyskografia
W swojej karierze nagrała kilka albumów. W 1980 roku, nakładem Tonpressu, ukazał się minialbum (N-39), zawierający cztery piosenki Nataszy Czarmińskiej. Dodatkowo, Polskie Nagrania wydały EP-kę „Piwnica u Hohonia” (Pronit N 0646). W 2004 roku na rynku ukazała się jedyna płyta CD, dokumentująca jej twórczość. Oto utwory, które można usłyszeć na tym albumie:
- Ostatnia Jednorogini,
- Godzina się zniża,
- Prośba,
- Szewczyk,
- Późnojesienny wiersz Pana Cogito,
- Do Marka Aurelego,
- Une femme,
- Legion,
- Obudźmy się,
- Wiersz księżycowy,
- Podróż,
- Chose,
- Kiedy przyjdziesz do mnie biała,
- Kołysanka dla Kleopatry,
- Seuil,
- Powiedział mi, że nie jest tylko Bogiem,
- Nie śpiewaj o mnie.
Działalność pozamuzyczna
W 1981 roku Natasza Czarmińska zakończyła naukę reżyserii w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Krótko przed ogłoszeniem stanu wojennego, zdecydowała się na wyjazd do Francji. Na emigracji zajmowała się produkcją dokumentów, a także aktywnie uczestniczyła w działaniach wspierających ruch „Solidarności”. W tym okresie rozwijała swoje zainteresowania dotyczące tradycji duchowych różnych kultur oraz medycyny alternatywnej.
Po powrocie do kraju w 1992 roku, Czarmińska opublikowała m.in. dwie książki poświęcone numerologii – „Liczby Losu” oraz „Liczby Losu a wolność wewnętrzna”. Współpracowała z miesięcznikiem „Twój Styl”, gdzie publikowała eseje dotyczące tego tematu, oraz z Radiem Zet, przygotowując audycje związane z numerologią i duchowością. Ponadto była autorką kilku niezrealizowanych scenariuszy telewizyjnych i sporadycznie występowała na ekranie.
Natasza Czarmińska zmarła w warszawskim hospicjum onkologicznym. Warto dodać, że na kilka dni przed jej śmiercią miała premierę jej pierwszej płyty CD z nagraniami. W 2007 roku, pośmiertnie, została wyróżniona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co potwierdza jej znaczącą rolę w kulturze i sztuce polskiej.
Filmografia
W bogatej filmografii Nataszy Czarmińskiej znajduje się wiele interesujących dokumentów. Wśród nich wyróżniają się:
- Naissance du 3-eme type,
- Jestem Żydem, bo tak mi się podoba,
- Gdzie indziej,
- portrety polskich artystów pracujących w Paryżu, m.in. Agnieszki Holland, Kazimierza Brandysa, Jana Lebensteina, Stanisława Syrewicza.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Roman Dereń | Piotr Szkudelski | Sylwester Kozera | Piotr Kuncewicz | Barbara Halmirska | Lubay | Jerzy Maciejewski | Halina Bruczówna | Jerzy Leszczyński | Patrycja Piekutowska | Andrzej Pawłowski (reżyser) | Andrzej Jórczak | Jonatan Ratosz | Paweł Susid | Konrad Swinarski | Borys Dejnarowicz | Marek Radziwon | Tadeusz Brodowski | Dizkret | Andrzej WiernickiOceń: Natasza Czarmińska