Otton Ślizień


Otton Ślizień, który przyszedł na świat 4 grudnia 1892 roku w Warszawie, był nie tylko artystą malarzem, ale także wpływową postacią w polskiej kulturze.

W ciągu swojego życia odegrał istotną rolę jako założyciel Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora. Jego osiągnięcia artystyczne oraz wkład w utrzymanie dziedzictwa kulturowego są do dziś doceniane.

Otton Ślizień zmarł 3 lutego 1985 roku w Sopocie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii sztuki i muzealnictwa w Polsce.

Życiorys

W 1910 roku Otton Ślizień ukończył Gimnazjum im. Witolda Wielkiego w Wilnie, a następnie zdecydował się na kontynuację nauki w trzyletnim Studium Rolniczym przy Uniwersytecie Jagiellońskim, które zakończył w 1913 roku. W 1916 roku, w obliczu I wojny światowej, został zmobilizowany do armii rosyjskiej, gdzie służył jako porucznik artylerii. Po zakończeniu wojny, zastał trudne realia, stając się oficerem Wojska Polskiego.

Po zdemobilizowaniu, w 1920 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które uwieńczył uzyskaniem tytułu licencjata. W 1924 roku przejął rodzinny majątek w Drućkowszczyźnie, dzisiejszej Białorusi, w powiecie nieświeskim, gdzie prowadził gospodarstwo aż do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie ożenił się z Ireną z Rdułtowskich, z którą doczekał się dwojga dzieci – Barbary i Jana.

W 1939 roku Otton został zmobilizowany do wojska, jednak jego jednostka szybko została rozwiązana. Po kampanii wrześniowej przedostał się do Warszawy, a następnie w okolice Grójca, gdzie przetrwał czas okupacji. Pracował w Radzie Głównej Opiekuńczej oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu. W 1940 roku cała jego rodzina została zesłana na Syberię. Dzięki determinacji udało im się nawiązać kontakt listowny, a spotkali się dopiero po wojnie, w 1946 roku, osiedlając w Gdańsku-Wrzeszczu.

Otton podjął pracę w zaopatrzeniu budowlanym, w Urzędzie Ziemskim, a następnie w Centrali Rybnej. W 1948 roku, na zaproszenie historyka profesora Lorentza, przeniósł się do Fromborka, aby objąć funkcję pierwszego kierownika muzeum im. Mikołaja Kopernika. Został neimenowany na to stanowisko w czerwcu tego samego roku. Wybrano siedzibę w ocalałym budynku kanonii pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej. Dzięki staraniom Ottona, muzeum zostało uroczyście otwarte już 5 września 1948 roku, w ramach zjazdu Związku Historyków Sztuki i Kultury oraz delegatów Związku Muzeum w Polsce, a ekspozycję urządzono w ośmiu salach na parterze i pierwszym piętrze budynku kanonii.

Do 1952 roku Otton sprawował funkcję dyrektora muzeum, jednak wówczas został zwolniony przez władze z przyczyn ideologicznych. Po jego odejściu zmieniono wystrój sal, wprowadzając cytaty Engelsa i Stalina. Otton powrócił na stanowisko dyrektora dopiero w okresie odwilży gomułkowskiej w 1957 roku. Ukończył wtedy studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz kurs dla muzealnych pracowników naukowych. Po krótkiej przerwie na mieszkanie w Bielsku-Białej, wrócił do Fromborka i ponownie objął stanowisko dyrektora muzeum, gdzie pracował do 1966 roku.

W tym okresie jednak niełatwo było mu się odnaleźć w szybko zmieniającej się rzeczywistości Fromborka. Tysiące urzędników i harcerzy, chcąc zmienić oblicze miasta na potrzeby Operacji 1001-Frombork, zburzyły spokój jego muzealnego świata. W 1966 roku przeszedł na emeryturę, co otworzyło mu drogę do amatorskiej twórczości artystycznej, skoncentrowanej na rzeźbie i malarstwie. Mimo to nigdy nie przestał interesować się historią.

Otton nieustannie pogłębiał swoją wiedzę aż do końca życia. Mieszkanie, które zajmował, wypełnione było książkami i pamiątkami. Po śmierci żony i wyprowadzce dzieci mieszkał samotnie. Z wiekiem jego spotkania z przyjaciółmi stały się coraz rzadsze, co było efektem postępującego upośledzenia słuchu, które znacznie utrudniało mu kontakt z otoczeniem. Szczególną opieką otaczał go wówczas Tadeusz Piaskowski, ówczesny dyrektor muzeum, dawny uczeń Ottona, który stał się jego powiernikiem i przyjacielem.

Otton Ślizień zmarł 3 lutego 1985 roku w Sopocie. Został pochowany obok żony Ireny (zmarłej w 1963 roku) na cmentarzu komunalnym we Fromborku. W 2006 roku, 21 kwietnia, miała miejsce uroczystość, podczas której jednej z ulic Fromborka nadano imię Ottona Ślizienia, a otwarcia dokonał jego syn Jan.

Przypisy

  1. Historia muzeum [online], Muzeum Mikołaja Kopernika [dostęp 10.02.2024 r.]
  2. a b Frombork. Była pracownia i syn o twórcy muzeum. Nie skarżył się na los, dziwił się głupocie [w:] IKAT. Gazeta Braniewska, 05.05.2006 r., s. 5
  3. a b c Frombork. Otton Ślizień. Patron nowej ulicy [w:] IKAT. Gazeta Braniewska, 28.04.2006 r., s. 2
  4. Edmund Kurowski Dzieje Fromborka. Historia miasta do 1998 r., Frombork 2000, s. 157
  5. Elzbieta Topolnicka-Niemcewicz Duch Kopernika wśród murów, IKAT. Gazeta Braniewska, 12.02.1999 r., s. 8–9

Oceń: Otton Ślizień

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15