Grzegorz W. Komorowski


Grzegorz Wacław Komorowski, urodzony w Warszawie w 1959 roku, był niezwykle utalentowanym artystą, który zyskał uznanie jako rysownik oraz ilustrator. Jego prace często nawiązywały do gatunków fantasy oraz science fiction, gdzie wykazywał wyjątkową wyobraźnię i zdolności artystyczne.

Niestety, artysta zmarł 5 sierpnia 2010 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo twórcze. Komorowski był nie tylko ilustratorem, ale również artystą plastykiem, który w swoich dziełach odzwierciedlał elementy surrealizmu, co czyniło jego styl unikalnym i rozpoznawalnym.

Życiorys

Grzegorz W. Komorowski to postać, której życie i twórczość z pewnością zasługują na uwagę. Urodził się w 1959 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. W 1979 roku z powodzeniem ukończył liceum plastyczne, co stanowiło istotny krok w jego artystycznej karierze. Na początku swojej zawodowej drogi pracował jako rzemieślnik, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę późniejsze osiągnięcia artystyczne.

Momentem przełomowym w jego karierze była publikacja pierwszej pracy artystycznej, która miała miejsce na łamach miesięcznika „Nowa Fantastyka” w 1986 roku. W tym samym roku stowarzyszenie PSMF przyznało mu prestiżową doroczną nagrodę Złotą sepulkę w kategorii debiut, co z pewnością otworzyło przed nim wiele drzwi.

Przez lata Komorowski pozostawał związany z „Nową Fantastyka”, gdzie jego rysunki służyły jako ilustracje do licznych opowiadań, które reprezentowały gatunki fantasy, science fiction oraz inne pokrewne. Jego artystyczny dorobek to także okładki wielu książek fantastycznych, które wzbogacał swoimi oryginalnymi ilustracjami.

Jako rysownik, współpracował z wydawnictwem Sfera, dla którego stworzył oprawę graficzną gier planszowych, które cieszyły się dużą popularnością w latach dziewięćdziesiątych. Ponadto, jest także współautorem dwóch komiksów, co pokazuje jego wszechstronność i zdolność do eksploracji różnych form sztuki.

W jego twórczości odnajdziemy również monochromatyczne rysunki oraz kolorowe obrazy olejne, które możemy klasyfikować jako reprezentację nurtów nadrealizmu i symbolizmu. Jego dzieła są pełne emocji i wyrafinowania, które z pewnością wpływały na odbiorców.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci, gdyż zmarł w 2010 roku, pozostawiając po sobie nie tylko bogaty dorobek artystyczny, ale i inspirację dla przyszłych pokoleń artystów.

Ilustracje gier planszowych

Prawdopodobnie najbardziej znanym dziełem Grzegorza Komorowskiego jest stworzenie oprawy graficznej dla pierwszej edycji gry planszowej Magia i Miecz, która jest polską wersją gry Talisman. Rysunki Komorowskiego zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez rodzimych graczy, którzy powszechnie uznali je za ciekawsze od ilustracji z oryginalnej, anglojęzycznej wersji wydanej przez Games Workshop.

Dodatkowo, Komorowski stworzył także ilustracje do mniej znanych gier planszowych, takich jak Wikingowie oraz Władca Pierścieni.

Okładki oraz ilustracje książek

W twórczości Grzegorza W. Komorowskiego odnaleźć można niezwykłe graficzne przedstawienia, które nadają wyjątkowy charakter wielu dziełom literackim, szczególnie tym o tematyce fantastycznej. Wśród jego prac znajdują się zarówno ilustracje, jak i okładki, które skutecznie przyciągają wzrok czytelników.

Jednym z przykładów jest zbiór opowiadań Królowa Alimor, autorstwa Tomasza Bochińskiego oraz Wojciecha Bąka, gdzie prace Komorowskiego w formie ilustracji wzbogacają narrację. Ponadto, jego grafiki można podziwiać również na okładkach książek takich jak Sen o Złotym Cesarstwie i Kurierzy Galaktycznych Szlaków autorstwa Tomasza Bochińskiego, Ostateczni wpisanego w twórczości Henryka Wiatrowskiego, a także Prawa Sępów autorstwa Feliksa W. Kresa.

Inne tytuły, w których można zobaczyć jego prace to Krach operacji „Szept Tygrysa” autorstwa Eugeniusza Dębskiego, Planeta Śmierci 2 Harrego Harrisona oraz Skarby Stolinów, dzieło Rafała A. Ziemkiewicza. Warto również zwrócić uwagę na Nic oprócz pieśni Ewy Siarkiewicz oraz Miau! Leszka Lachowieckiego, gdzie jego nietuzinkowe podejście do sztuki graficznej dominuje na każdej stronie.

Komiks

Grzegorz Komorowski, znany ze swojego talentu komiksowego, jest autorem interesującego dzieła, które zostało opublikowane w czasopiśmie Nowa Fantastyka. Jego komiks, noszący tytuł Wilcza Klątwa, powstał na podstawie scenariusza Rafała Ziemkiewicza. Jest to kreatywna współpraca, która przyciąga uwagę miłośników komiksów.

Warto również zaznaczyć, że razem z Tomaszem Bochińskim, Komorowski pracował nad albumem Rycerze Ziem Jałowych, który powstał w 1990 roku. To dzieło, podobnie jak jego inne projekty, pokazuje jego wszechstronność i zdolność do tworzenia fascynujących narracji.

Scenografia

Grzegorz W. Komorowski jest znanym twórcą scenografii, który miał okazję współpracować przy różnych filmach.

Jednym z jego ważniejszych projektów była scenografia do filmu Pan Kleks w Kosmosie, który został wyreżyserowany przez Krzysztofa Gradowskiego.

Innym znaczącym dziełem, w którym brał udział, jest film Whao, autorstwa Jerzego Łukaszewicza.

Wystawy

Grzegorz W. Komorowski zrealizował wiele interesujących ekspozycji artystycznych na różnych kontynentach. Jego prace wystawiane były w renomowanych lokalizacjach, co przyczyniło się do budowania jego międzynarodowej renomy.

  • 1986: udział w zbiorowej wystawie rysunkowych prac fantasy, która miała miejsce w Zielonej Górze,
  • 1987: prezentacja na zbiorowej wystawie „Ostrowskie dni fantastyki” w Ostrowie Wielkopolskim,
  • 1987: indywidualna wystawa ilustracji i rysunków o tematyce fantastycznej w Moskwie,
  • 1988: organizacja wystawy w Bratysławie, a w tym samym roku również w Brukseli,
  • 1989: indywidualna wystawa, która odbyła się w Warszawie,
  • 1989: kolejna indywidualna ekspozycja w Toronto,
  • 1990: wystawa indywidualna w Jerozolimie,
  • 1991: indywidualna ekspozycja w Grudziądzu,
  • 1994: wystawa indywidualna, która miała miejsce w Warszawie,
  • 1997: kolejna indywidualna wystawa w Warszawie,
  • 1999: wystawa w podwarszawskim Aninie,
  • 2002: prezentacja w Ośrodku Kultury Filii D.K. „KADR” w Warszawie,
  • 2003: wystawa wspólna Magdaleny Rytel i Grzegorza Komorowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie,
  • 2003: wspólna wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie,
  • 2004: udział w zbiorowej wystawie w Warszawie,
  • 2005: kontynuacja wystaw zbiorowych w Warszawie,
  • 2011: indywidualna wystawa w Domu Artysty Plastyka w Warszawie,
  • 2015: galeria Łącznik w Warszawie.

Przypisy

  1. Wystawa rysunków Grzegorza Komorowskiego w Galerii Łącznik [online], www.sdk.waw.pl [dostęp 16.01.2023 r.]
  2. Kurierzy galaktycznych szlaków, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  3. Ostateczni, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  4. Prawo sępów, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  5. Krach operacji "Szept Tygrysa", [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  6. Planeta śmierci 2, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  7. Skarby Stolinów, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  8. Nic oprócz pieśni, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  9. Miau!, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
  10. Komorowski Grzegorz W. - Wilcza klątwa, plansza 1, z: Fantastyka Nr 1(64)/1988 [online], Artkomiks [dostęp 15.11.2022 r.]
  11. Planszówki | Magia i Miecz / Talisman i Dodatek Piramida – retronagazie [online], www.retronagazie.eu [dostęp 15.11.2022 r.]
  12. Królowa Alimor (286621) - Tomasz Bochiński, Wojciech Bąk - książka, recenzja, streszczenie [online] [dostęp 27.11.2022 r.]
  13. Sen o złotym cesarstwie | Tomasz Bochiński [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 27.11.2022 r.]
  14. Kurierzy galaktycznych szlaków | Tomasz Bochiński [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 27.11.2022 r.]
  15. Folkcon'87, „Fantastyka” (7), 1987, s. 61.
  16. data śmierci na podstawie Bazy Nekrologów

Oceń: Grzegorz W. Komorowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:8