Tadeusz Gosk


Tadeusz Gosk, urodzony 28 sierpnia 1936 roku w Warszawie, to postać o znaczącym wkładzie w świat kultury polskiej. Zmarł 24 września 1993 roku we Wrocławiu, zostawiając po sobie bogaty dorobek literacki.

Był znanym polskim tłumaczem, który specjalizował się w literaturze fantastycznonaukowej, przyczyniając się tym samym do popularyzacji tego gatunku w Polsce.

Życiorys

Tadeusz Gosk rozpoczął swoją edukację na Politechnice Warszawskiej, gdzie studiował chemię. Po roku 1979 osiedlił się we Wrocławiu, co miało duży wpływ na jego dalszą karierę. Specjalizował się w tłumaczeniu rosyjskojęzycznej fantastyki, a jego debiut jako tłumacza przypadł na opowiadanie Władimira Grigoriewa, które opublikowano w czasopiśmie „Horyzonty Techniki” w numerze 1 z 1965 roku.

W ciągu swojej kariery Gosk przetłumaczył na język polski wiele znaczących dzieł, w tym „Przenicowany świat” Arkadija i Borisa Strugackich, wydane w 1971 roku, jak również istotną część prac Kira Bułyczowa. W jego dorobku znajdują się znane tytuły, takie jak „Ludzie jak ludzie”, „Miasto na górze”, „Rycerze na rozdrożach”, a także liczne opowiadania o Wielkim Guslarze. Nie można zapomnieć o trylogii „Ludzie jak bogowie” autorstwa Siergieja Sniegowa oraz wielu rosyjskich opowiadań, które znalazły się w antologii Kroki w nieznane.

Tadeusz Gosk wspólnie ze Sławomirem Kędzierskim stworzył dwutomową antologię pod tytułem Galaktyka: radziecka fantastyka naukowa, która ukazała się w Wydawnictwie Iskry w 1987 roku. Dodatkowo, jako autor, wydał zbiory: Siedem diabelskich wynalazków: opowiadania fantastyczno-naukowe (Krajowa Agencja Wydawnicza 1977) oraz Potomkowie Słońca: antologia rosyjskich i radzieckich opowiadań fantastyczno-naukowych (1784–1927) (Wydawnictwo Poznańskie 1987).

W 4 tomie antologii Kroki w nieznane, wydanej w 1974 roku, opublikowano jego autorskie opowiadanie Ucieczka. Od 1990 roku pisał również dla wrocławskiej prasy, zwłaszcza dla „Dziennika Dolnośląskiego”. Żoną Tadeusza Goska była Anita Tyszkowska-Gosk, która również zajmowała się redakcją oraz tłumaczeniem tekstów.

Przypisy

  1. Pierwszy felieton T. Goska w „Dzienniku Dolnośląskim” – tekst „Gawędziarze” w numerze sygnalnym z 31.08.1990 r.

Oceń: Tadeusz Gosk

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:13