Witold Wojtkiewicz, urodzony 29 grudnia 1879 roku w Warszawie, był znaną postacią w polskim świecie sztuki, a jego działalność artystyczna pozostawiła znaczący ślad w historii malarstwa. Zmarł 14 czerwca 1909 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia i działalności twórczej.
Był on nie tylko malarzem, ale również rysownikiem oraz grafikiem, a jego twórczość obejmowała kluczowy okres w historii sztuki, nazywany Młodą Polską. Wojtkiewicz był przedstawicielem symbolizmu, a także wczesnego ekspresjonizmu, co pozwalało mu na wyrażanie głębokich emocji i myśli poprzez swoje prace.
Niektórzy badacze sztuki dostrzegają w jego stylu pierwiastki surrealizmu, co sprawia, że jest uważany za prekursora tego ruchu artystycznego, który zyskał na znaczeniu w kolejnych dziesięcioleciach. Jego prace często wnikają w ludzką psychikę, eksplorując tajemnice i ludyczne aspekty rzeczywistości.
Życiorys
Witold Wojtkiewicz pochodził z rodziny pełnej urzędniczych tradycji. Jego ojciec, Stanisław, pełnił funkcję głównego kasjera w Banku Handlowym, co nie sprzyjało artystycznym dążeniom syna. Z kolei matka, Aniela z domu Święcicka, poświęciła swoje życie wychowaniu jedenaściorga dzieci.
Wojtkiewicz rozpoczął swoją edukację artystyczną w warszawskiej Szkole Rysunkowej, a następnie w latach 1903-1904 uczęszczał do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam miał przyjemność być uczniem Leona Wyczółkowskiego. Próbował również dostać się na Akademię Petersburską, jednak po zaledwie ośmiu dniach postanowił opuścić te uczelnię. W 1905 roku był świadkiem robotniczych protestów w Warszawie, co zainspirowało go do stworzenia serii rysunków, w tym takich jak Manifestacja uliczna oraz Katorżnicy.
W tym samym roku dołączył do Grupy Pięciu (znanej też jako Grupa Norwid), w skład której wchodzili Leopold Gottlieb, Wlastimil Hofman, Mieczysław Jakimowicz oraz Jan Rembowski. W latach 1903-1904 artysta współpracował z krakowskim tygodnikiem „Liberum Veto” jako ilustrator jego artykułów.
Od 1908 roku Wojtkiewicz był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a swoje prace prezentował na wystawach w Krakowie, Warszawie, Lwowie i Wiedniu. Współpracował również z kabaretem „Zielony Balonik”, dla którego stworzył m.in. cykl akwarel i rysunków, które do dziś zdobią wnętrza kawiarni „Jama Michalika”. Dodatkowo projektował zaproszenia i inne materiały graficzne.
Wojtkiewicz miał także bliskie relacje z Tadeuszem Boy-Żeleńskim oraz pisarzem Romanem Jaworskim, dla którego ilustrował cykl opowiadań, w tym obrazek do Historii maniaków. Obie dziedziny, plastyka i literatura, oddziaływały na siebie w twórczości obu artystów. Wojtkiewicz projektował winiety i kartki pocztowe oraz wspólnie z innymi artystami wydał litografie pod nazwą Teka Melpomeny, przedstawiające portrety aktorów Teatru Miejskiego w Krakowie.
Oprócz malarstwa Wojtkiewicz był również aktywny literacko, pisząc pod pseudonimem Witwoj satyryczne teksty dla pisma „Kolce”. Jego prace wzbudziły zainteresowanie na wystawie w Berlinie w 1906 roku, gdzie Maurice Denis i André Gide wyrazili swoje zachwyty. Gide, uznając twórczość Wojtkiewicza za emanację polskiej duszy, zorganizował jego indywidualną wystawę w paryskiej Galerie Druet oraz napisał wstęp do katalogu.
W późniejszych latach twórczość Wojtkiewicza nosiła znamię cierpienia, które było efektem wrodzonej wady serca, powodującej, że artysta zmarł w wieku zaledwie 29 lat. Prowadził również dziennik, w którym dokumentował swoje życie, jednak pozostał on niedostępny dla potomnych, gdyż został złożony z jego ciałem w trumnie przez matkę. Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 71-1-1).
Twórczość
W twórczości Witolda Wojtkiewicza można dostrzec fascynujący związek groteski z liryzmem, co czyni jego prace wyjątkowymi i niezwykle emocjonalnymi. Jego artystyczny rozwój był stopniowy, a twórczość z czasem przybrała osobisty, wysoce oryginalny charakter. Uznawany przez niektórych, na przykład przez Tadeusza Kantora, za jednego z najbardziej wyróżniających się malarzy w historii polskiej sztuki XX wieku, Wojtkiewicz pozostawił po sobie bogaty dorobek twórczy.
Nieoceniony wkład w popularyzację jego dzieł mają dwaj jego znakomici biografowie: Jerzy Ficowski oraz Wiesław Juszczak. Wyjątkowy wiersz poświęcony jego malarstwu napisał Tadeusz Różewicz, który w piękny sposób oddaje istotę jego twórczości.
Prace Wojtkiewicza można podziwiać w prestiżowych instytucjach, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu, a także w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Największa wystawa monograficzna jego dzieł miała miejsce w 1976 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, co stanowiło duże wydarzenie w świecie sztuki. W marcu 2012 roku udało się odzyskać jeden z jego obrazów, Orszak, który zniknął w czasie II wojny światowej, będący częścią cyklu Z dziecięcych póz.
Twórczość Wojtkiewicza układa się w cztery główne cykle tematyczne:
- Szkice tragikomiczne (1903–1904),
- Cyrki (1905–1907),
- Monomanie (1906),
- Ceremonie (1908).
Do ważniejszych dzieł artysty należą:
- Krucjata dziecięca (1909),
- Fantazja (1906),
- Cyrk wariatów (1906),
- Wegetacja (Emeryci) (1906),
- Lalki (1906),
- Cyrk (Przed teatrzykiem) (1906–1907),
- Marionetki (1907),
- Porwanie królewny (1908),
- Swaty (1908),
- Rozstanie (1908),
- Popielec (1908).
Upamiętnienie
Od 1997 roku Zarząd Okręgu Krakowskiego ZPAP przyznaje prestiżową Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza. Nagroda ta jest skierowana do żyjących polskich artystów, którzy tworzą w obszarze malarstwa, grafiki lub rysunku. Wyróżnienie to jest nadawane za najlepszą wystawę indywidualną zrealizowaną w danym roku, co ma na celu uwydatnienie i nagradzanie najwyższych osiągnięć w dziedzinie sztuki.
Przypisy
- Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza, [w:] Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 2, Kraków 2023 r., s. 22, ISBN 978-83-66334-92-2.
- Cmentarz Stare Powązki: WOJTKIEWICZOWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.12.2019 r.]
- AS, (PAP): Odzyskano utracony w czasie wojny obraz Witolda Wojtkiewicza. Nowy dziennik, 09.03.2012 r. [dostęp 26.03.2012 r.]
- Irena Kossowska: Witold Wojtkiewicz, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, czerwiec 2002 r. [w:] Culture.pl, 06.07.2015 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Maria Brzeski | Stanisław Gabriel Żeleński | Marek Słyk | Anna Czartoryska-Niemczycka | Karin Falencki | Lili Liliana | Tomasz Gudzowaty | Piotr Kozłowski (aktor) | Stefan Leopold Kulikowski | Edmund Biernacki (aktor) | Kazimierz Kamiński (aktor) | Antoni Kroh | DJ Kebs | Dariusz Piskorz | Tadeusz Kubiak (poeta) | Marek Zagańczyk | Monika Ambroziak | Jan Gotard | Franciszek Tegazzo | Paulina ApteOceń: Witold Wojtkiewicz