Monika Ambroziak, znana pod pseudonimem Dzidzia, to utalentowana artystka, która przyszła na świat 14 maja 1971 roku w Warszawie. Jest ona polską aktorką o wszechstronnych umiejętnościach, obejmujących zarówno teatr, jak i musical, telewizję oraz film, a ponadto jest również zdolną piosenkarką.
W ciągu swojej kariery, która trwała od 1991 do 2015 roku, była ściśle związana z teatrem muzycznym Studio Buffo. Jej wszechstronność artystyczna zaowocowała również gościnnymi występami w znanym Teatrze Muzycznym Roma, gdzie miała okazję zaprezentować swoje talenty szerszej publiczności.
Życiorys
Monika Ambroziak swoją pierwszą przygodę z teatrem rozpoczęła w 1991 roku, debiutując w musicalu Metro. Zaledwie rok później miał miejsce jej występ na Broadwayu, co stanowiło istotny krok w jej karierze. Artystka od tego czasu zaskakuje publiczność swoją wszechstronnością, angażując się zarówno w musicalach, jak i przedstawieniach muzycznych. W swoim repertuarze ma takie utwory, jak Vs’o mogut koroli, Ya sashla s uma, Gdzie ci mężczyźni, Zapomnisz o mnie, a także I Will survive.
W swojej karierze, Monika współpracowała z wieloma niezapomnianymi artystami muzycznymi, w tym śpiewając w chórkach dla znanych wykonawców. Obecnie jest asystentką Janusza Józefowicza oraz Janusza Stokłosy, co potwierdza jej zaangażowanie w polską scenę muzyczną.
W 2007 roku odegrała znaczącą rolę podczas przesłuchań do castingu w teatrze Studio Buffo, pokazując tym samym swoje umiejętności nie tylko jako artystka, ale także jako osoba oceniająca nowe talenty. Jej wpływ na młodych wykonawców jest nieoceniony.
Dodatkowo, w 2019 roku Monika była jedną z jurorek w drugiej edycji popularnego talent-show telewizji Polsat pod tytułem Śpiewajmy razem. All Together Now, co tylko podkreśla jej obecność w mediach i zaangażowanie w rozwój młodych artystów.
Teatr i estrada
Monika Ambroziak realizowała szereg istotnych przedsięwzięć teatralnych oraz estradowych przez wiele lat, co znacząco wpłynęło na jej karierę artystyczną. Poniżej przedstawiamy wybrane spektakle, w których brała udział.
- od 1991: Metro (reż. J. Józefowicz),
- 1993: Do grającej szafy grosik wrzuć (reż. Janusz Józefowicz),
- 1994: Brel (Piosenki Jacques’a Brela; reż. J. Józefowicz),
- 1994: Bajor w Buffo (reż. J. Józefowicz),
- 1995: Elvis (reż. J. Józefowicz),
- 1995: Grosik 2. Piosenki z lat 60. (reż. J. Józefowicz),
- 1996: Tyle Miłości (reż. J. Józefowicz),
- Obok Nas (reż. J. Józefowicz),
- Przeżyj To Sam (reż. J. Józefowicz),
- Hity Buffo (reż. J. Józefowicz),
- 2001: Ukochany Kraj… (reż. J. Józefowicz),
- 2001: Niedziela na Głównym (reż. J. Józefowicz),
- 2002: Grease (reż. Wojciech Kępczyński),
- 2003: Dzidzia, koncert,
- 2004: Romeo i Julia – Ekspedientka, Niania (reż. J. Józefowicz),
- Wieczór rosyjski (reż. J. Józefowicz),
- Wieczór cygański (reż. J. Józefowicz),
- Wieczór żydowski (reż. J. Józefowicz),
- Wieczór włoski (reż. J. Józefowicz),
- Wieczór francuski (reż. J. Józefowicz),
- 2006: Wieczór amerykański (reż. J. Józefowicz),
- 2008: Wieczór Latynoski (reż. J. Józefowicz).
Wszystkie te projekty stanowią świadectwo jej wszechstronności i talentu, wnosząc znaczący wkład do polskiej sceny teatralnej i rozrywkowej.
Telewizja
Udział w programach telewizyjnych
Monika Ambroziak brała udział w wielu popularnych programach telewizyjnych, z których niektóre zasłynęły na krajowej scenie rozrywkowej. Wśród nich znajduje się Słów cięcie-gięcie, prowadzony przez Szymona Majewskiego, który zdobył serca widzów swoją oryginalnością i humorem.
Innym interesującym formatem był Sympatyczny program dla miłych ludzi, również ogłoszony przez Szymona Majewskiego, w którym uczestnicy mieli okazję nawiązać bliskie relacje i dzielić się radościami.
Monika wystąpiła również w programie Z Ogórkiem po kraju, którego gospodarzem był Michał Ogórek, przyciągając uwagę widzów swoim wdziękiem. Udział w Sylwestrze z Jedynką to kolejny z licznych momentów, w których Monika zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne. Warto zaznaczyć, że uczestniczyła w tej imprezie wielokrotnie.
Do jej hitowych występów z lat 2003 można zaliczyć także Śpiewające fortepiany, a w 2018 roku pełniła rolę jurorki w programie Śpiewajmy razem. All Together Now, co dodatkowo ugruntowało jej pozycję w branży medialnej.
Koncerty
Wszystko to było możliwe dzięki większej liczbie występów na koncertach na przestrzeni lat. Monika wzięła udział w Rewii Sylwestrowej w sezonie 2005/2006, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem przez publiczność. Również w 2007 roku brała udział w Przebojowej nocy oraz Złotej sobocie, gdzie zaprezentowała swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne i sceniczne.
Teatry TV
W swojej karierze artystycznej Monika również występowała w spektaklach telewizyjnych. W 2003 roku zagrała w Książę nocy, reżyserowanym przez Krzysztofa Zaleskiego, co zostało pozytywnie przyjęte przez krytyków oraz miłośników sztuki. Następnie, w 2004 roku, wcieliła się w postać w Romeo i Julię, w reżyserii Janusza Józefowicza. Jej występy w teatrze telewizyjnym aż do 2006 roku, kiedy to zagrała w Pastorałce w reżyserii Laco Adamíka, potwierdzają jej wszechstronność oraz talent artystyczny.
Seriale
Monika Ambroziak zyskała uznanie w polskiej telewizji, poprzez różnorodne role, które miała okazję zagrać w popularnych serialach. Jej debiut miał miejsce w produkcji „Samo życie„, w której wcieliła się w postać Władysławy Brzdygajło, kandydatki na opiekunkę Kasi Dunin oraz ekspedientki w kwiaciarni, gdzie Olgierd Zięba nabywał bukiet kwiatów dla Marii Majewskiej.
W 2003 roku wystąpiła w serialu „Defekt„, jako pracownica kamieniarza Kowalika, a tego samego roku odegrała rolę Kobiety-kierowcy w produkcji „Kasia i Tomek„. Zdobyła sympatię widzów również w serialu „Na Wspólnej„, gdzie zagrała sąsiadkę.
W 2004 roku była widoczna w filmie „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście„, gdzie kreowała postać masażystki, a w tym samym czasie zagościła w serialu „Pensjonat pod Różą„. Rok 2005 przyniósł jej nowe wyzwanie – zagrała Dziewczynę kierowcy w produkcji „Dziki 2: Pojedynek” oraz Rosjankę Katię w serialu „Plebania„, w którym występowała także w roku 2006.
Ambroziak zagrała Monikę Lipską, klientkę Magdy w „Magda M.„, a w 2006 roku wcieliła się w Elwirę, byłą partnerkę Egona Rogali w popularnym „M jak miłość„. Jej obecność w „U fryzjera” jako klientki również wywołała pozytywne reakcje. W serialu „Egzamin z życia” z 2007 roku wystąpiła jako pielęgniarka, a kolejne angaże dotyczyły produkcji „Hela w opałach” i „Klan„, gdzie zagrała Magdę, córkę Jeremiasza.
Wkrótce potem, w 2011 roku, Monika wystąpiła w „Układ warszawski” jako urzędniczka na poczcie, a dwa lata później, w odcinku nr 41 „Komisarza Alexa„, odegrała rolę strażaczki Iwony. W 2013 roku jej talent został doceniony także w serialu „Boscy w sieci„, gdzie pojawiła się jako widz w teatrze.
Filmy
Filmy fabularne
W dorobku filmowym Moniki Ambroziak znajdują się znaczące role w różnych produkcjach. W 1997 roku wystąpiła w „Sztos”, gdzie zagrała rolę dziewczyny tańczącej z Adasiem.
Trzy lata później, w 2000 roku, wcieliła się w postać Andżeli, prostytutki w popularnym filmie „Chłopaki nie płaczą”, zdobywając uwagę widzów dzięki głównej roli żeńskiej. Tego samego roku zagrała też w „To ja, złodziej”, jako Basia, pracownica cukierni.
W 2002 roku jej talent można było zobaczyć w filmach: „E=mc²”, gdzie odegrała rolę Malwiny, żony „Śledzia”; „Rób swoje, ryzyko jest twoje”, w którym zagrała kierowniczkę kina „Delfin”; oraz „Jak to się robi z dziewczynami”, w którym wystąpiła jako Eva.
Po dłuższej przerwie w 2011 roku Monika pojawiła się w „Listy do M.”, gdzie zagrała matkę dziewczynki w centrum handlowym. W 2019 roku wystąpiła w „Futrze z misia” jako Dyżurna w komendzie w Tczewie oraz w „Kobietach mafii 2” jako współosadzona. W ostatnim czasie, w 2020 roku, można ją zobaczyć w roli Kasi w filmie „Pętla”.
Filmy krótkometrażowe
W zakresie filmów krótkometrażowych, w 2005 roku Monika Ambroziak wzięła udział w „Pogromczynie mitów”, gdzie zagrała ankietowaną. Jej różnorodne role pokazują wszechstronność oraz zdolności aktorskie, które przyciągają uwagę widzów.
Piosenki
Monika Ambroziak to artystka, której repertuar obejmuje wiele znanych i lubianych utworów. Oto lista jej solowych piosenek:
- „Mr.Wonderfull”,
- Czekolada,
- Gdzie ci mężczyźni,
- I Will Survive,
- „Kiedy Allah szedł”,
- „On nie powróci już” (muzyka Henryk Wars, słowa Andrzej Włast),
- „Ragazza da Napoli”,
- Vs’o mogut koroli,
- Zula,
- Żyj kolorowo,
- Voyage voyage.
Wielu artystów współpracowało z Moniką Ambroziak, a ich wspólne projekty to:
- Batumi,
- Felicita’,
- Gdy mi ciebie zabraknie,
- Małgośka,
- Mały książę (towarzyszyła Katarzynie Groniec),
- Sunrise, Sunset,
- Ya sashla s uma (z Nataszą Urbańską).
Jej różnorodność muzyczna i współprace z innymi artystami świadczą o jej wszechstronności i charyzmie na scenie.
Współpraca z artystami muzycznymi
Nagrania płytowe
W bogatym dorobku Moniki Ambroziak znajdują się liczne wspólne projekty z cenionymi artystami. Należy do nich Kayah, która jest znana z emocjonalnych wystąpień i niemal legendarnej postaci na polskiej scenie muzycznej. Z kolei inna znana artystka, Kasia Kowalska, również zasłużyła na uwagę dzięki swoim znaczącym nagraniom.
Interesującym współpracownikiem jest także Kasia Klich, znana ze swojego oryginalnego stylu, który wpisuje się w różnorodność gatunków muzycznych. Monika miała również przyjemność współpracować z zespołem Mafia oraz wyjątkowymi osobami jak Kostek Yoriadis oraz Tadeusz Nalepa, który wprowadził własny niepowtarzalny klimat do ich projektów.
Nie można zapomnieć o Sędzim Dread, który również był częścią tej niezwykłej muzycznej kolaboracji.
Koncerty
W świecie koncertów Monika Ambroziak występowała obok wielu znakomitych artystów. Jej występ z Kayą, gorącą gwiazdą, z pewnością zapadł w pamięć licznej publiczności. Mietek Szcześniak to kolejna osobistość, z którą współpracowała podczas licznych koncertów. Kasia Kowalska oraz Kasia Klich również były obecne w tych muzycznych wydarzeniach, zapewniając niezapomniane wrażenia.
Warto wspomnieć o Andrzeju Krzywym, który dodał wyjątkowego charakteru ich występom oraz Izabelli Trojanowskiej, która wprowadziła na scenę nostalgiczny nastrój. Natomiast Nazar przyczynił się do stworzenia niezapomnianych muzycznych doświadczeń na żywo.
Teledyski
Monika Ambroziak ma także na swoim koncie szereg teledysków, które wzbudziły zainteresowanie i uznanie widzów. W szczególności utwór „Coś optymistycznego” wykonywany przez Kasię Kowalską przeszedł do historii polskiej muzyki wizualnej. Nie można też pominąć teledysku „Pies ogrodnika” w wykonaniu Kasi Klich, który z pewnością zachwycił wielu fanów.
Interesującym przedsięwzięciem jest także współpraca pomiędzy Krzysztofem Kiljańskim a Kayah, w ramach którego powstał utwór „Prócz ciebie, nic”, niosący ze sobą silne emocje oraz przekaz artystyczny.
Przypisy
- Śpiewajmy razem. All Together Now - skład jury. Kim są jurorzy muzycznego show Polsatu?. antyradio.pl. [dostęp 27.03.2019 r.]
- Jak dziś wygląda życie Andżeli z filmu „Chłopaki nie płaczą”?. aleseriale.pl.
- a b Monika Ambroziak - filmografia – FILMWEB.pl. [dostęp 24.08.2009 r.]
- a b filmpolski.pl: Monika Ambroziak. [dostęp 24.08.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Zagańczyk | Tadeusz Kubiak (poeta) | Dariusz Piskorz | DJ Kebs | Antoni Kroh | Kazimierz Kamiński (aktor) | Witold Wojtkiewicz | Janusz Maria Brzeski | Stanisław Gabriel Żeleński | Marek Słyk | Jan Gotard | Franciszek Tegazzo | Paulina Apte | Jolanta Grusznic | Aleksander Rafałowski | Wdowa (raperka) | Mariusz Orski | Bogdan Łysakowski | Katarzyna Sienkiewicz (wokalistka) | Elżbieta KuczyńskaOceń: Monika Ambroziak