Karin Falencki


Karin Falencki, która nosiła także pseudonim Karin Tiche, to postać, która na stałe wpisała się w karty polskiej kultury. Urodziła się 9 lipca 1915 roku w Warszawie, a ostatnie lata swojego życia spędziła w Nowym Jorku, gdzie zmarła 29 grudnia 2010 roku.

Była nie tylko utalentowaną aktorką, ale także oddaną działaczką charytatywną oraz pasjonatką sztuki, zbierającą cenne przedmioty i artefakty. Jej działalność w organizacjach charytatywnych przyniosła jej uznanie i szacunek wśród wielu osób, a jej życie było przykładem zaangażowania w pomoc innym oraz kultury.

Życiorys

Karin Falencki ukończyła warszawską Szkołę Teatralną, a jej kariera artystyczna obejmowała występy na scenach zarówno w Warszawie, jak i we Lwowie. Swoje talenty sceniczne rozwijała, występując m.in. obok Józefa Węgrzyna. Oprócz działalności teatralnej, Karin zagościła także w kilku filmach, wzbogacając swoją twórczość o różnorodne formy artystyczne.

W 1941 roku przybyła do Stanów Zjednoczonych z mężem, Williamem Falenckim. Po osiedleniu się w nowym kraju, podjęła pracę w polskim dziale radiostacji Voice of America, gdzie pozostawała aktywna do 1946 roku. Znalazła również czas na działalność charytatywną, angażując się w pomoc niewidomym dzieciom w Laskach pod Warszawą.

Karin Falencki była osobą, która miała istotny wpływ na kulturę polską w Stanach Zjednoczonych, będąc członkiem zarządu Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. Jej kolekcja sztuki, odzwierciedlająca głęboką pasję do malarstwa, obejmowała dzieła takich mistrzów jak Pablo Picasso, Chaim Soutine, Eugène Delacroix, Paul Cézanne, Edgar Degas oraz Maurice Utrillo. Dodatkowo, kolekcjonowała również polskie malarstwo, pielęgnując tym samym narodowe dziedzictwo kulturowe.

Jako przewodnicząca Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku, odgrywała kluczową rolę w organizacji pomocy dla osób potrzebujących. Jej życie osobiste koncentrowało się na rodzinie, z mężem Williamem i synem Johnem Falenckim. Warto również wspomnieć, że Karin wystąpiła w filmie wspomnieniowym poświęconym Julianowi Tuwimowi, a także o Janie Lechoniu, przyczyniając się w ten sposób do upamiętnienia wybitnych postaci polskiej literatury.

Filmografia

Karin Falencki, znana z wielu ról filmowych, zyskała uznanie w Polsce w XX wieku. Oto kilka kluczowych pozycji z jej filmografii:

  • Książątko (1937) jako urzędniczka,
  • Żołnierz Królowej Madagaskaru (1939) jako Sabina,
  • Nad Niemnem (1939).

Przypisy

  1. Polish Art World - Polska Sztuka w Świecie [online], www.polishartworld.com [dostęp 24.11.2017 r.]
  2. Grzegorz Braun: Errata do biografii - Jan Lechoń. vod.tvp.pl. [dostęp 01.04.2015 r.]
  3. Wspomnienia o Julianie Tuwimie, Telewizja Polska Kraków, 1997.

Oceń: Karin Falencki

Średnia ocena:5 Liczba ocen:15