Stanisław Kielan, urodzony 3 listopada 1915 roku w Warszawie, był niezwykle zasłużonym polskim inżynierem elektroniką oraz nauczycielem akademickim. Jego działalność w obszarze elektroniki oraz telekomunikacji na długo zapisała się w historii polskiej nauki.
W latach 1966–1971 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie, gdzie jego inicjatywy przyczyniły się do znacznego rozwoju tej placówki. Stanisław Kielan aktywnie uczestniczył również w pracach Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk (PAN), co dowodzi jego zaangażowania w rozwój nauk technicznych w Polsce.
W późniejszym okresie, od 1971 do 1974 roku, był profesorem nadzwyczajnym oraz rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy. Jego kadencja na tym stanowisku zaowocowała nie tylko rozwojem uczelni, ale również promowaniem innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych w kraju.
Stanisław Kielan zmarł 10 października 1975 roku w Warszawie, lecz jego dorobek pozostaje żywą inspiracją dla przyszłych pokoleń inżynierów i naukowców.
Życiorys
Stanisław Kielan przyszedł na świat 3 listopada 1915 roku w Warszawie, w rodzinie o skromnych warunkach życia. Swą edukację rozpoczął na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 1939 roku zakończył naukę na kierunku radiotechnika. Po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945-1951, pełnił funkcję profesora w Szkole Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. Od 1950 do 1963 roku pracował jako specjalista w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Warszawie, wykonując zadania naukowo-dydaktyczne.
W 1955 roku uzyskał tytuł zastępcy profesora, a dwa lata później Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki nadała mu tytuł naukowy docenta. W 1962 roku Rada Państwa przyznała mu tytuł profesora nadzwyczajnego w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji w Warszawie, w którym pracował w latach 1963-1966. Na początku sierpnia 1966 roku Stanisław Kielan został mianowany samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym przez Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, a następnie powołano go na stanowisko dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie. Stanowisko to pełnił do września 1971 roku.
1 października 1971 roku objął funkcję profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Inżynierskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego powołał go na rektora tej uczelni, na okres od 1971 do 1974 roku. W latach 1973-1974 pełnił także przewodniczącą rolę w Zespole Elektroniki Przemysłowej i Automatyki na Wydziale Elektroniki i Elektrotechniki WSI w Bydgoszczy. Był orędownikiem połączenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej z bydgoską Filią Akademii Rolniczej w Poznaniu, co miało miejsce w 1974 roku. Uczestniczył aktywnie w procesie tworzenia ośrodka szkół wyższych w Bydgoszczy-Fordonie. W latach 70. pełnił też obowiązki przewodniczącego Rady Naukowej przy Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Stanisław Kielan zmarł 10 października 1975 roku w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w kwaterze 30E-6-5.
Działalność naukowa i społeczna
W swoim dotychczasowym życiu, Stanisław Kielan pełnił także szereg istotnych ról w polskim środowisku naukowym. Był członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Został mianowany Pełnomocnikiem Rządu do spraw Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. W zakresie działań redakcyjnych, był redaktorem naczelnym wydawnictw Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji, redagując „Prace PIT” oraz „Postępy Radiotechniki”. Dodatkowo, miał również zaszczyt być członkiem Komitetu Redakcyjnego „Wiadomości Telekomunikacyjnych”.
Odznaczenia i nagrody
Stanisław Kielan, wybitny profesor, otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój nauki oraz działalność na rzecz kraju. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnień, które zdobył w trakcie swojej kariery:
- Order Sztandaru Pracy II klasy,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Złota Odznaka „Zasłużony Pracownik Łączności”,
- Złota Odznaka NOT,
- Srebrna Odznaka NOT,
- Odznaka Honorowa „Za szczególne zasługi dla Rozwoju Województwa Bydgoskiego”,
- Odznaka honorowa „Budowniczy Wrocławia”,
- Nagroda Państwowa I stopnia,
- Nagroda Ministra Obrony Narodowej I stopnia.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Helena Radlińska | Barbara Wojtowicz-Natanson | Danuta Knysz-Tomaszewska | Stanisław Sokołowski (nauczyciel) | Isaak Pomieranczuk | Robert Firmhofer | Abraham Lewin | Andrzej Wyczański | Dariusz Kołodziejczyk | Jarosław Ćwiek-Karpowicz | Daria Nałęcz | Jadwiga Sobieska | Wojciech Królikowski | Jerzy Wiatr | Jacek Miler | Zdzisław Najder | Zbigniew Semadeni | Wanda Wyrobkowa-Pawłowska | Robert Łuczak (geograf) | Piotr GlińskiOceń: Stanisław Kielan (profesor)