Robert Łuczak, urodzony 3 października 1977 roku w Warszawie, to znany polski geograf oraz socjolog. Jego pasja do geografii przejawia się nie tylko w działalności naukowej, ale również w roli nauczyciela, gdzie przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom.
Łuczak jest również uznawanym twórcą filmowym, co dodatkowo wzbogaca jego dorobek artystyczny i naukowy. Jako ekspert w dziedzinie studiowania miast, Łuczak zdobył szereg osiągnięć, które znacząco wpływają na rozwój tej dziedziny w Polsce.
Życiorys
Wykształcenie
Robert Łuczak osiągnął swoje pierwsze akademickie sukcesy w 2002 roku, kiedy to otrzymał tytuł magistra geografii fizycznej, specjalizując się w geomorfologii, na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później, w 2004 roku, zakończył studia magisterskie z geografii społeczno-ekonomicznej, skupiając się na analizie krajów rozwijających się.
Jego dalsza edukacja wykraczała poza granice Polski; w 2006 roku uzyskał dyplom magistra socjologii, realizując go w ramach współpracy między Polską Akademią Nauk a Lancaster University. Zyskał także cenne doświadczenie jako stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i w Centre for Social Studies w Warszawie. Jego akademicki dorobek wzbogacił projekt „Future Urban Research in Europe”, zainicjowany przez Komisję Europejską. Ukończył również Akademię Filmu i Telewizji, gdzie specjalizował się w reżyserii.
W 2014 roku obronił doktorat z dziedziny nauk o ziemi na Uniwersytecie Warszawskim, którego podstawą była jego dysertacja na temat wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w przestrzennej organizacji gospodarki informacyjnej, w której promotorem była Mirosława Czerny.
Działalność naukowa
W swojej działalności naukowej Łuczak koncentruje się na analizy przestrzennych aspektów działalności człowieka i procesów rozwoju społecznego. Interesuje go teoria rozwoju, w tym zrównoważony rozwój oraz szkoły krytyczne. Pracuje również na polu geografii rozwoju, badając globalizację i jej lokalne skutki, a także rozwój w miastach i regionach, badając decyzje w zakresie polityki regionalnej.
Jego praca terenowa jest zróżnicowana – prowadził badania w takich krajach jak Polska, Stany Zjednoczone (w tym Los Angeles i Dolina Krzemowa), Namibia, RPA, Meksyk oraz Kolumbia. Dodatkowo, w Botswanie zrealizował film dokumentalny zatytułowany Diamenty nie świecą wiecznie, do którego był zarówno autorem scenariusza, jak i reżyserem.
Działalność zawodowa
Łuczak jest zawodowo związany przede wszystkim z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełnił funkcję wykładowcy. Obecnie pracuje jako nauczyciel w programie międzynarodowej matury w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana przy ul. Raszyńskiej, a także jako koordynator IB DB oraz nauczyciel geografii w Warsaw Montessori High School w Warszawie.
Dodatkowo, Łuczak jest współwłaścicielem i dyrektorem generalnym firmy Red Branch Polska, która została założona w 2001 roku i specjalizuje się w marketingowej komunikacji oraz produkcji multimediów. Współpracuje jako doradca w firmie Platige Image.
Jego doświadczenie obejmuje również współpracę z administracją publiczną w Polsce, gdzie działa jako ekspert w takich instytucjach jak MSZ, MEN, Ministerstwo Gospodarki, urząd m.st. Warszawy oraz Mazowiecki Urząd Marszałkowski, a także z organizacjami międzynarodowymi, w tym Komisją Europejską, OECD oraz UNDP.
Działalność społeczna
Robert Łuczak angażuje się również w działalność społeczną, prowadząc różnorodne programy edukacyjne w ramach współpracy z Fundacją Centrum im Prof. Bronisława Geremka. Współpracuje z takimi organizacjami jak Grupa Zagranica oraz Polska Akcja Humanitarna. W latach 2008–2015 aktywnie współtworzył stowarzyszenie Global Development Research Group, koncentrując się na tematach związanych z edukacją globalną oraz badaniami nad rozwojem globalnym.
Publikacje
Robert Łuczak, uznawany za eksperta w dziedzinie geografii, ma na swoim koncie szereg publikacji, które łączą teorię z praktyką edukacyjną. Oto kilka kluczowych tytułów:
- Edukacja globalna. Poradnik metodyczny dla nauczycieli II, III, IV etapu edukacyjnego, Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2015 (wraz z Katarzyną Jasikowską, Magdaleną Klarenbach, Gabrielą Lipską-Badoti),
- Technologie informacyjne i komunikacyjne a przestrzenna organizacja gospodarki informacyjnej, Warszawa: Uniwersytet Warszawski, 2014 (wersja online),
- Globalistyka. Procesy globalne i ich lokalne konsekwencje, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007 (wraz z Jerzym Makowskim i Mirosławą Czerny).
Przypisy
- Zespół, Warsaw Montessori High School [dostęp 09.06.2024 r.].
- Film dokumentalny "Diamenty nie świecą wiecznie" - wersja polska. RedBranchEU, 27.02.2013 r. [dostęp 01.08.2018 r.]
- Robert Łuczak [online], 22.06.2011 r. [dostęp 01.08.2018 r.]
- Dr Robert Łuczak, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.08.2018 r.]
- Robert Łuczak Blog » O mnie / About me [online], www.robertluczak.eu [dostęp 01.08.2018 r.]
- Nauczyciele, „IB Raszyńska” [dostęp 01.08.2018 r.]
- Strategia rozwoju - dr R. Łuczak [online], Baza Ofert UW [dostęp 01.08.2018 r.]
- Fundacja Bronisława Geremka - Robert Łuczak - biogram [online], geremek.pl [dostęp 01.08.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wanda Wyrobkowa-Pawłowska | Zbigniew Semadeni | Zdzisław Najder | Jacek Miler | Jerzy Wiatr | Wojciech Królikowski | Jadwiga Sobieska | Daria Nałęcz | Stanisław Kielan (profesor) | Helena Radlińska | Piotr Gliński | Marzena Mazur | Maria Cytowska | Ewa Karwowska | Robert Kołos | Janina Kotarbińska | Kazimierz Chodynicki | Teresa Janasz | Stanisław Wrzosek | Grzegorz NowikOceń: Robert Łuczak (geograf)