Stanisław Grzybowski (powstaniec)


Stanisław Grzybowski, znany także pod pseudonimem „Nałęcz”, to postać o bogatej historii, związana z wydarzeniami w Polsce. Urodził się 31 maja 1922 roku w stolicy, Warszawie, a zmarł w tym samym mieście 11 grudnia 2008 roku.

Był synem Heleny z domu Jaworskiej oraz Rocha Grzybowskiego, który w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku służył jako żołnierz w 34 pułku piechoty. Jego dziedzictwo rodzinne niewątpliwie miało wpływ na kształtowanie się jego późniejszych wyborów i zaangażowania w wydarzenia związane z walką o wolność.

Życiorys

Stanisław Grzybowski, będąc w dniu wybuchu II wojny światowej zbyt młodym, aby wstąpić do wojskowych struktur, zdecydował się na działalność konspiracyjną. Został zaprzysiężony we wrześniu 1942 roku, a jego przydział trafił do 101 plutonu w zgrupowaniu „Bończy”, gdzie przyjął pseudonim „Nałęcz”.

Z chwilą rozpoczęcia powstania warszawskiego, Staszek aktywnie uczestniczył w walkach, koncentrując się na Mokotowie. Był przypisany do kompanii dowodzonej przez porucznika „Stańko” w sztabie komendy „Baszta”. Jego zadania obejmowały wielokrotne przemierzanie warszawskich kanałów, za pomocą których przekazywał meldunki oraz raporty.

Pełnił tę ważną rolę do chwili kapitulacji Mokotowa, która miała miejsce 27 września 1944 roku. Po zakończeniu walk, na polecenie podpułkownika Stanisława Kamińskiego, znanego pod pseudonimem „Daniel”, przebrany w cywilne ubranie, przebił się do transportu kierującego do obozu przejściowego w Pruszkowie. Udało mu się jednak uciec z transportu i schronić w pobliskich lasach, aby uniknąć aresztowania. Za swoje zasługi został odznaczony Medalem Wojska.

Kiedy Armia Czerwona oraz Ludowe Wojsko Polskie wkroczyły na teren Polski, dwukrotnie uniknął przymusowej służby wojskowej. Samo zachowanie aparatu bezpieczeństwa skłoniło go do ukrywania swojej powstańczej działalności, co pozwoliło mu na podjęcie pracy w Polskich Kolejach Państwowych.

W dniu 18 kwietnia 2001 roku, w uznaniu jego działań, został awansowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Po zakończeniu życia spoczął na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 48A-4-12).

Przypisy

  1. Stanisław Grzybowski [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski,grobonet.com [dostęp 08.01.2024 r.]
  2. Awans na podporucznika – Warszawa 18.04.2001 r.
  3. Zaświadczenie weryfikacyjne 11897/96 – Londyn 05.12.1986 r.

Oceń: Stanisław Grzybowski (powstaniec)

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:5