Stanisław Grąbczewski, urodzony 8 lutego 1901 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w historii Polski, zasługującą na szczegółowe omówienie jego życia oraz osiągnięć. Zmarł 21 listopada 1991 roku w tym samym mieście, co podkreśla jego silne związki z Warszawą przez wszystkie lata swojego życia.
Grąbczewski był polskim oficerem wojsk pancernych, co świadczy o jego powołaniu do służby wojskowej oraz zobowiązaniach defensywnych wobec kraju w burzliwych czasach. Jego talent i odwaga zostały wystawione na próbę, kiedy stał się jeńcem w oflagu w Woldenbergu, gdzie znajdowało się wielu polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.
Po zakończeniu działań wojennych, jego kariera zawodowa kontynuowała się w świecie przemysłowym, gdzie piastował stanowisko dyrektora w fabryce kabli w Ożarowie. Praca w tej branży była dla niego szansą na wniesienie znaczącego wkładu w rozwój polskiego przemysłu oraz gospodarki po wojnie.
Życiorys
Stanisław Grąbczewski przyszedł na świat 8 lutego 1901 roku w Warszawie, w rodzinie Aleksandra oraz Stanisławy Grąbczewskich, z domu Onuszkiewicz. Jako jeden z trzech synów, miał dwóch młodszych braci – Tadeusza i Aleksandra. Po ukończeniu nauki w gimnazjum Rontalera, które zdobytą wiedzę otrzymał w systemie eksternistycznym, młody Grąbczewski pragnął zaangażować się w działalność konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) podczas I wojny światowej, jednak jego młody wiek uniemożliwił mu stawienie się w tej formacji.
W roku 1918, wraz ze stryjecznym bratem Edwardem, który był synem Wiktora Grąbczewskiego, postanowił wstąpić do wojska polskiego. Obaj służyli w nowo formowanym 2 pułku ułanów grochowskich, działając w szwadronie, którym dowodził rotmistrz Kazimierz Żelisławski. Do ich istotnych osiągnięć należy brak w walkach z bolszewikami odbywających się pod Antopolem oraz Pińskiem.
W końcu 1919 roku Stanisław Grąbczewski otrzymał awans na starszego ułana oraz został wysłany na kurs do szkoły podchorążych w Warszawie. Po zakończeniu intensywnego szkolenia przydzielono go do 16 pułku ułanów wielkopolskich, co stanowiło kolejny krok w jego wojskowej karierze. Po zakończeniu I wojny światowej awansował na stopień podporucznika, a jego dalsze losy prowadziły go do pracy jako adiutant generała Józefa Rybaka. W roku 1922, w wyniku zasług służbowych, dostał awans na porucznika.
Po upływie czterech lat, Stanisław powrócił do 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, gdzie uczynił wiele znaczących kroków w swojej karierze. Rok 1928 był dla niego przełomowy, ponieważ ukończył Szkołę Czołgów i Samochodów, a w 1930 roku otrzymał przydział do 3 Pułku Pancernego w Modlinie, gdzie miał możliwość rozwijać swoje umiejętności. W roku 1933 zdobył dodatkowe uznanie, zostając odznaczonym Znakiem Pancernym nr 303.
W styczniu 1935 roku awansował do stopnia rotmistrza w wojskach pancernych i aż do wybuchu II wojny światowej pełnił funkcję dowódcy kompanii szkolnej. W roku 1938 był uczestnikiem rajdu samochodowego, zorganizowanego przez Automobilklub Polski, gdzie na łaziku Fiat 518 zajął czwarte miejsce w Puszczy Kampinoskiej.
W momencie wybuchu II wojny światowej, Grąbczewski wziął udział w obronie Warszawy, stając się częścią Grupy pancerno-motorowej, która działała w ramach Dowództwa Obrony stolicy. Jego odwaga oraz umiejętności zostały docenione, gdyż za kampanię wrześniową otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari.
Po trafieniu do niewoli, w końcu września 1939 roku, doświadczył pobytu w oflagu X A Itzehoe, a następnie w marcu 1943 został osadzony w Woldenbergu. Po zakończeniu konfliktu, w marcu 1945 roku, udało mu się powrócić do kraju, gdzie przyjął cywilne życie, podejmując zatrudnienie w Państwowym Przedsiębiorstwie Traktorów i Maszyn Rolniczych.
W 1945 roku stanął w obliczu aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa na podstawie zarzutów o brak nadzoru. Po 15 miesiącach osadzenia w areszcie, został zwolniony, co umożliwiło mu podjęcie pracy w Zakładach Wytwórczych Kabli Elektrotechnicznych w Ożarowie.
Stanisław Grąbczewski był również osobą aktywną społecznie, zaangażowaną w wiele inicjatyw. Przykładem tego było jego uczestnictwo w pracach Społecznego Komitetu Budowy Szkoły w Ołtarzewie, a także pełnienie funkcji ławnika w sądzie w Pruszkowie przez wiele lat.
Życie rodzinne
W 1921 roku Stanisław Grąbczewski poślubił Eugenię, córkę Romana Zarzyckiego, który był właścicielem zakładu ogrodniczego w Ołtarzewie. Z tego związku przyszła na świat jedna córka, Barbara, której chrzestnym otoczył zaszczytem generał Rybak.
Ostatnie dni jego życia spędziły w Domu Wojskowego Emeryta zlokalizowanym w Warszawie na Bemowie. Niestety, zmarł 21 listopada 1991 roku. Jego żywot zakończył się w spokoju, a ciało spoczęło na cmentarzu żbikowskim.
Przypisy
- Monografia Automobilklubu Polski [online], Ośrodek szkolenia kierowców Automobilklub Polski, s. 354 [dostęp 20.04.2022 r.]
- Lista odznaczonych znakiem pancernym – skelnik.pl [online] [dostęp 20.04.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Edward Szydełkiewicz | Witold Strumpf | Antoni Miszewski | Jerzy Zabielski | Leszek Lamparski | Jan Tataj | Artur Kronenberg | Eugeniusz Fichs | Kazimierz Brauliński | Władysław Bohuszewicz | Ryszard Szuppe | Jakub Walenty Lewiński | Wojciech Francki | Stanisław Rudnicki (lotnik) | Jerzy Daniel Kędzierski | Edward Daniłło-Gąsiewicz | Stefan Czesław Relich | Kazimierz Nalaskowski | Stanisław Kazimierczak | Waldemar BaczakOceń: Stanisław Grąbczewski