Paweł Grodzicki, urodzony 16 maja 1964 roku w Warszawie, jest znanym polskim architektem, który nie tylko tworzy dobre projekty, ale również dzieli się swoją wiedzą z przyszłymi pokoleniami architektów. Obecnie pełni funkcję partnera w renomowanej pracowni WXCA, która cieszy się znaczącym uznaniem w środowisku architektonicznym.
Oprócz pracy w biurze architektonicznym, Grodzicki jest wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tam z pasją przekazuje swoją wiedzę studentom, inspirując ich do podejmowania kreatywnych wyzwań w dziedzinie architektury. Dodatkowo, jako aktywny członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, ma istotny wkład w rozwój zawodowy architektów w Polsce.
Warto również zaznaczyć, że Paweł Grodzicki pełni rolę sędziego w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, co stanowi dowód na jego uznanie i szanowanie jego wiedzy w środowisku architektonicznym.
Doświadczenie zawodowe
Paweł Grodzicki jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, a także miał okazję kształcić się na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, Danii. Jego profesjonalna kariera nabrała rozpędu dzięki pracy w renomowanej pracowni Kuryłowicz & Associates, gdzie pełnił rolę Project Managera oraz Associate.
W tej pracowni brał udział w istotnym projekcie, jakim jest Muzeum Historii Żydów Polskich, dla którego Kuryłowicz & Associates realizowało współpracę z zespołem Lahdelma & Mahlamaki Architects jako partner lokalny.
W 2010 roku, jego ścieżka zawodowa poprowadziła go do pracowni WXCA, gdzie został partnerem. Współpracując z zespołem, odniósł wiele sukcesów w konkursach architektonicznych oraz był nominowany do prestiżowej nagrody Miesa Van Der Rohe za projekt budynku Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.
Projekty
W dorobku architektonicznym Pawła Grodzickiego znajduje się wiele wyróżnionych projektów, które zdobyły prestiżowe nagrody w dziedzinie architektury. Oto niektóre z nich, które uplasowały się na pierwszych miejscach w różnorodnych konkursach:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu (inwestor: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości),
- Biurowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu (inwestor: Vantage Development),
- Rewitalizacja parku Pole Mokotowskie w Warszawie (inwestor: Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy),
- Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli (inwestor: Muzeum Wojska Polskiego),
- Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli (inwestor: Muzeum Historii Polski),
- Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach (inwestor: Uniwersytet Warszawski).
Nagrody
Na przestrzeni swojej kariery Paweł Grodzicki zdobył liczne wyróżnienia za swoje projekty architektoniczne. Poniżej przedstawiamy wybrane nagrody, które uzyskał:
- nominacja do nagrody Miesa Van Der Rohe za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach,
- International Property Awards w kategorii Najlepszy obiekt użyteczności publicznej w Europie w 2015 r. za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach,
- Eurobuild Awards in Architecture 2016 w kategorii „Proekologiczny obiekt sprzyjający komfortowi użytkowania” za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach,
- Nagroda Roku SARP 2013 – Grand Prix za projekt Muzeum Historii Żydów Polskich,
- Nagroda Roku SARP 2003 za projekt budynku A4 na osiedlu Eko-Park,
- Nagroda Roku SARP 1998 za projekt siedziby firmy Arcon ISC.
Przypisy
- Nagroda Główna SARP w II edycji konkursu Polski Cement w Architekturze - Kuryłowicz & Associates [online], APAKA [dostęp 20.05.2020 r.]
- Nagroda Roku SARP za budynek A4 w osiedlu Eko-Park - Kuryłowicz & Associates [online], APAKA [dostęp 20.05.2020 r.]
- Nagroda SARP 2013 - Grand Prix dla Muzeum Historii Żydów Polskich - Kuryłowicz & Associates [online], APAKA [dostęp 20.05.2020 r.]
- Design announced for new museum on the Greater Poland Uprising [online], www.thefirstnews.com [dostęp 19.05.2020 r.]
- Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach [online], www.architekturaibiznes.pl [dostęp 19.05.2020 r.]
- EUMiesAward [online], www.miesarch.com [dostęp 19.05.2020 r.]
- Na Cytadeli rośnie muzeum wojska [online], www.rp.pl [dostęp 19.05.2020 r.]
- JakubJ. Krysiak JakubJ., Żoliborskie wzgórze obrasta w muzea. „Cytadela zostanie oddana warszawiakom” · Gazeta Żoliborza [online], Gazeta Żoliborza, 09.07.2019 r. [dostęp 19.05.2020 r.]
- SztukaS. Architektury SztukaS., Konkursowy projekt architektoniczny z pracowni WXCA [online], Sztuka Architektury, 04.09.2019 r. [dostęp 19.05.2020 r.]
- Pole Mokotowskie jak Central Park. Tak zmieni się lubiany park [online], radiokolor.pl [dostęp 19.05.2020 r.]
- l, PROEKOLOGICZNY OBIEKT ROKU [online], Wxca.pl, 05.10.2016 r. [dostęp 19.05.2020 r.]
- l, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej [online], Wxca.pl, 08.08.2012 r. [dostęp 19.05.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Wojciech Majewski (inżynier) | Włodzimierz Bronic-Czerechowski | Krzysztof Pawłowski (architekt) | Grzegorz Chruścielewski | Szymon Syrkus | Tadeusz Leśniewski | Tadeusz Chyliński | Maria Tawryczewska | Helena Syrkus | Witold Ławrynowicz | Szczepan Wroński | Czesław Zbierański | Feliks Wiślicki | Jerzy Golcz | Stefan Manczarski | Krzysztof Silicki | Marek Roman | Witold Pleskacz | Louis-Christophe Zaleski-Zamenhof | Anna TrykozkoOceń: Paweł Grodzicki (architekt)