Krzysztof Kazimierz Silicki, urodzony 4 marca 1956 roku w Warszawie, jest wybitnym polskim inżynierem oraz ekspertem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W swojej karierze zawodowej pełnił istotną rolę jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2017–2018, gdzie miał wpływ na kształtowanie polityki dotyczącej technologii cyfrowych w Polsce.
Jego doświadczenie i wiedza w zakresie zabezpieczeń cyfrowych są niezwykle cenne, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń związanych z technologią informacji. Aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz promowanie innowacji w tej dziedzinie.
Życiorys
Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył niezbędne kwalifikacje do pracy w obszarze technologii elektronicznych. W okresie 1982–1992 był związany z Instytutem Technologii Elektronowej, co przyczyniło się do jego późniejszego rozwoju kariery. Kolejny etap życia zawodowego to lata 1993–2017, które spędził w NASK. Początkowo pełnił tam rolę szefa operatorów węzła stołecznego w sieci ogólnopolskiej, a następnie obejmował stanowiska kierownika projektów oraz lidera zespołu CERT, który został zorganizowany w 1996 roku. Zespół ten był pierwszym w Polsce, zajmującym się reagowaniem na zagrożenia w Internecie.
W 2000 roku zespół przemianowano na CERT Polska. W ramach szerokiej działalności w NASK, Krzysztof Silicki jest również twórcą pierwszej konferencji poświęconej bezpieczeństwu sieci komputerowych, która odbyła się w 1997 roku i przez długi czas była największą w Polsce. W okresie 2000–2012 pełnił rolę dyrektora technicznego, a także w dużej mierze zastępcy dyrektora NASK. Oprócz tego, w latach 2000–2008 znalazł się w składzie Rady Naukowej tej instytucji oraz był pełnomocnikiem ds. CERT Polska.
W latach 2016-2017 aktywnie współtworzył Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber), które zostało zainicjowane w NASK. Od 2004 roku reprezentuje Polskę w Radzie Zarządzającej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), a od 2013 roku zasiada także w jej Radzie Wykonawczej. W 2016 roku otrzymał stanowisko wiceprzewodniczącego tejże Rady, a jego wkład w organizację obejmuje współtworzenie strategii i planów działania w zakresie bezpieczeństwa sieci i informacji.
5 września 2017 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie jego aktywność obejmowała m.in. dostosowywanie krajowego prawodawstwa do Dyrektywy NIS oraz przygotowanie ustawy dotyczącej krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Niestety, jego kadencja zakończyła się 12 marca 2018 roku. W 1992 roku Krzysztof Silicki zainicjował wydanie pierwszego fachowego periodyku na temat sieci komputerowych „NETforum”, w którym pełnił rolę redaktora naczelnego przez trzy lata.
W 2009 roku był nominowany do nagrody Info Star, a w 2011 roku został laureatem tej nagrody w kategorii rozwiązań informatycznych. Jego osiągnięcia zostały także docenione w 2023 roku, gdy otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i poprawy bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych w Polsce”. Dodatkowo w tym samym roku został uhonorowany 22. edycją Nagrody im. Marka Cara.
Życie prywatne
Krzysztof Silicki posiada bogate życie osobiste, będące ważną częścią jego tożsamości. Jest synem Bogdana oraz Barbary, co wskazuje na rodzinne korzenie pełne tradycji.
W życiu zawodowym jest osobą spełnioną, jednak w sferze prywatnej również odnajduje szczęście. Wstąpił w związek małżeński z Małgorzatą Górską, co świadczy o jego głębokich relacjach rodzinnych.
Para wychowuje dwoje dzieci – Artura i Martynę. Ich rodzina z pewnością stwarza ciepło oraz wsparcie, które są niezbędne w życiu każdego z nas.
Przypisy
- MariuszM. Laurisz MariuszM., Krzysztof Silicki i dr hab. Roman Szwed laureatami 22. Edycji Nagrody im. Marka Cara wręczonej na XXIX Forum Teleinformatyki [online], IT Reseller, 22.09.2023 r. [dostęp 28.10.2023 r.]
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z dnia 06.07.2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii [online], 19.07.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
- Krzysztof Silicki z NASK nowym wiceministrem cyfryzacji [online], gov.pl/cyfryzacja/, 20.11.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
- Dane osoby pełniącej funkcje publiczne – Krzysztof Silicki [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 13.03.2018 r.]
- Management Board [online], enisa.europa.eu [dostęp 13.03.2018 r.]
- a b Nominowani 2011 [online], e-administracja.org.pl [dostęp 13.03.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Stefan Manczarski | Jerzy Golcz | Feliks Wiślicki | Czesław Zbierański | Szczepan Wroński | Paweł Grodzicki (architekt) | Wojciech Majewski (inżynier) | Włodzimierz Bronic-Czerechowski | Krzysztof Pawłowski (architekt) | Grzegorz Chruścielewski | Marek Roman | Witold Pleskacz | Louis-Christophe Zaleski-Zamenhof | Anna Trykozko | Mieczysław Madejski | Edward Szwarcsztajn | Wacław Krzyżanowski (architekt) | Stefan Ołdak | Jan Rutkiewicz (urbanista) | Jan Werner (inżynier)Oceń: Krzysztof Silicki