Witold Pleskacz


Witold Adam Pleskacz, urodzony 12 października 1959 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim elektronikiem, posiadającym tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych. Jego prace badawcze koncentrują się głównie na obszarach inżynierii komputerowej oraz mikroelektroniki.

Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami inżynierów.

Życiorys

Witold Pleskacz to wieloletni pracownik naukowy, który swoje pierwsze kroki stawiał w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Warszawie, gdzie ukończył nauki w 1978 roku. Już w 1983 roku, z powodzeniem uzyskał dyplom magistra na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. W kolejnym roku rozpoczął swoją karierę akademicką jako asystent w Instytucie Techniki Elektronowej Politechniki Warszawskiej, który obecnie funkcjonuje jako Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki.

W 1995 roku uzyskał stopień doktora, broniąc pracę zatytułowaną *Analiza wpływu zaburzeń topografii układu scalonego VLSI na jego działanie i na uzysk produkcyjny*, pod kierunkiem uznawanego specjalisty Wiesława Kuźmicza. W 2011 roku, na podstawie swojego dotychczasowego dorobku naukowego oraz pracy habilitacyjnej pt. *Analiza topografii układów scalonych VLSI pod kątem ich produkowalności*, uzyskał habilitację w dziedzinie elektroniki.

Pleskacz aktywnie uczestniczył w życiu akademickim Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych od 1984 roku. Rozpoczęcie pracy jako asystent, a później jako adiunkt od 1995 roku, przyniosło mu tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1999 roku objął kierownictwo laboratorium ADEC w ramach Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW.

W 2008 roku, Witold Pleskacz został pełnomocnikiem dyrektora tego instytutu ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój edukacji. W tym samym roku został również członkiem Rady Programowej Wszechnicy Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na czteroletnią kadencję.

Działalność naukowa

Witold Pleskacz specjalizuje się w obszarze elektroniki ciała stałego oraz projektowania zaawansowanych układów scalonych, szczególnie tych o wysokiej integracji. Jego prace koncentrują się na dokładnej analizie topologii tych układów oraz ocenie ich uzysku produkcyjnego. Istotnym elementem jego badań jest również projektowanie wspomagane komputerowo, które umożliwia efektywne opracowanie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych.

Pleskacz bada także wrażliwość układów scalonych na różnorodne defekty oraz metody ich testowania, co jest kluczowe dla zapewnienia niezawodności i efektywności systemów elektronicznych. W kręgu jego zainteresowań znajduje się ponadto projektowanie tych układów z zastosowaniem technologii CMOS, co zyskuje na znaczeniu w kontekście nowoczesnych zastosowań elektronicznych.

W swojej karierze zawodowej odbył staże przemysłowe w renomowanych instytucjach, takich jak Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie w latach 1985-86 oraz w Centro Nacional de Microelectronica w pobliżu Barcelony w 1995 roku. Dodatkowo, w latach 1996-97, uczestniczył w stażu naukowym w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, co wzbogaciło jego doświadczenie akademickie.

Z uwagi na swoje osiągnięcia, Pleskacz otrzymał szereg wyróżnień. W 1993 roku został nagrodzony nagrodą zespołową Ministra Edukacji Narodowej, a w 2006 roku nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymał także nagrodę Dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych w 1994 oraz nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej w latach 1989, 1996 i 2010.

W 2013 roku uhonorowano go Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2020 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, co jest dowodem uznania jego wkładu w rozwój nauki i edukacji w Polsce.

Przypisy

  1. Uhonorowanie pracowników Politechniki Warszawskiej [online], www.prezydent.pl [dostęp 03.10.2020 r.]
  2. a b c d e f Witold Pleskacz. [dostęp 08.09.2019 r.]
  3. a b Dr hab. inż. Witold Adam Pleskacz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.09.2019 r.]
  4. a b Biogram dr. hab. inż. Witolda PLESKACZA, prof. PW. [dostęp 08.09.2019 r.]

Oceń: Witold Pleskacz

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:25