Grzegorz Chruścielewski


Grzegorz Hipolit Chruścielewski, urodzony 13 sierpnia 1922 roku w stolicy Polski, Warszawie, był nie tylko wybitnym architektem, ale również osobą, której osiągnięcia pozostawiły trwały ślad w historii architektury. Jego życie i praca zakończyły się 17 lutego 1979 roku, również w Warszawie, co podkreśla jego głęboki związek z tym miastem.

Znany z innowacyjnych projektów, Chruścielewski przyczynił się do kształtowania wielu istotnych budowli, które do dziś stanowią ważny element krajobrazu architektonicznego Warszawy.

Życiorys

Grzegorz Chruścielewski przyszł na świat jako syn Stanisława i Felicji, z domu Anders, i spędził swoje młodzieńcze lata w warszawskim Bródnie. Jako młody mężczyzna aktywnie uczestniczył w wydarzeniach II wojny światowej, wchodząc w skład Armii Krajowej. Pełniąc służbę w VI Obwodzie Praga Warszawskiego Okręgu AK, zdobył awans na stopień kapitana, a także brał udział w heroicznych zmaganiach powstania warszawskiego.

Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, Chruścielewski rozpoczął edukację na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie wykształcił się i w 1951 roku uzyskał dyplom. Już w 1952 roku przystąpił do Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP). W 1955 roku przez rok pełnił funkcję sekretarza Oddziału Warszawskiego, a w latach 1956-1958 był wiceprezesem tegoż oddziału.

Grzegorz Chruścielewski odszedł z tego świata i spoczywa na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 23E-1-6), pozostawiając po sobie ślad w historii architektury i walki o wolność.

Dorobek architektoniczny

Grzegorz Chruścielewski, znany z wyjątkowego dorobku architektonicznego, brał udział w wielu znaczących projektach budowlanych. Jego wkład w zabudowę legendarnego osiedla Nowy Świat Wschód obejmuje szereg budynków, zlokalizowanych przy ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Te obiekty, powstałe w 1949 roku, tworzyły zespół architektoniczny, w którym współpracował z Zygmuntem Stępińskim, Stanisławem Kubickim oraz Zbigniewem Kłopotowskim oraz Andrzejem Milewskim.

Kolejnym ważnym osiągnięciem Chruścielewskiego jest projekt Hotelu „Orbis-Metropol”, którego budowa została zakończona w 1964 roku, również w zespole z Zygmuntem Stępińskim i Andrzejem Milewskim. Hotel ten mieści się przy ul. Marszałkowskiej 99a, a jego architektura nawiązuje do ówczesnych trendów modernistycznych.

W 1965 roku architekt zaprojektował pensjonat przy ul. Zgoda 5, a dwa lata później stworzył willę znaną jako Ochabówka, usytuowaną przy ul. Rajców 10. Te budynki odzwierciedlają nie tylko ducha epoki, ale i umiejętności Grzegorza Chruścielewskiego w tworzeniu funkcjonalnych oraz estetycznych przestrzeni.


Oceń: Grzegorz Chruścielewski

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:8