Maria Dziak


Maria Dziak, znana również pod pseudonimem „Bronka”, przyszła na świat 3 czerwca 1925 roku w Warszawie. Jej życie, niestety, zakończyło się tragicznie 31 sierpnia 1944 roku, również w stolicy Polski.

W czasie II wojny światowej Maria odegrała ważną rolę jako członkini Szarych Szeregów, organizacji harcerskiej, która angażowała się w działania konspiracyjne. Była nie tylko aktywną harcerką, ale również brała udział w powstaniu warszawskim.

Jako sanitariuszka w I plutonie „Włodek” 1. kompanii „Maciek” batalionu „Zośka” Armii Krajowej, Maria Dziak niosła pomoc rannym, wykazując się nie tylko odwagą, ale także determinacją w obliczu niebezpieczeństwa. Jej działania w tym kluczowym momencie historii Polski są godne podziwu i stanowią istotną część narracji o heroizmie młodych ludzi w czasie wojny.

Życiorys

Maria Dziak była córką Feliksa i Marianny z domu Szymborska. Ukończyła Liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, gdzie zdobyła nie tylko wiedzę, ale i przyjaciół. Wcześniej, przed wybuchem trwającego zrywu, mieszkała na ulicy Hipotecznej 5 w stolicy.

Niestety, jej młode życie zakończyło się tragicznie, kiedy poległa w trakcie powstania warszawskiego. Zginęła 31. dnia powstania, a jej ostatnie chwile miały miejsce przy ulicy Bielańskiej, podczas nocnej akcji przebicia do Śródmieścia. Miała jedynie 19 lat.

Warto odnotować, że Maria Dziak została pochowana w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w kwaterze A20-5-13. Jej heroizm i poświęcenie zostało uhonorowane przyznaniem Krzyża Walecznych.

Warto również zauważyć, że jej brat, Feliks Jan Dziak, podzielił ten sam los i również poległ w trakcie powstania.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online] [dostęp 14.11.2019 r.]
  2. Powstańcze Biogramy - Maria Dziak [online], www.1944.pl [dostęp 11.08.2019 r.]
  3. Maria Dziak. 1944.pl. [dostęp 27.01.2018 r.]
  4. Przejście przez Ogród Saski - 30/31.08.1944. [dostęp 18.08.2007 r.]
  5. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 5. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy „Bellona”, Warszawa 2002.

Oceń: Maria Dziak

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:5