Marek Stępień (historyk)


Marek Stępień, urodzony w 1958 roku w Warszawie, to znany polski historyk oraz asyriolog, który obecnie pełni rolę nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Jego bogata kariera zawodowa oraz zaangażowanie w badania historyczne przyczyniły się do znaczącego wkładu w rozwój wiedzy o starożytności.

Jako specjalista w dziedzinie asyriologii, Stępień koncentruje się na analizie tekstów starożytnych oraz nauczaniu młodych adeptów historii, podkreślając znaczenie badań nad kulturą i cywilizacją Mezopotamii.

Życiorys

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. Następnie zdobył dyplom z historii na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1983, a rok później ukończył orientalistykę na tej samej uczelni, specjalizując się w sumerologii i asyriologii. W 1992 roku obronił doktorat na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod opieką prof. J. Brauna. W 2007 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1984–2002 pracował jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1993 roku jest związany z Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełni funkcję adiunkta w Zakładzie Historii Starożytnej. Jest autorem licznych publikacji, w tym 61 prac naukowych oraz popularnonaukowych, spośród których 6 to książki, w tym pierwsze polskie tłumaczenie Kodeksu Hammurabiego z języka akadyjskiego.

Prywatnie pasjonuje się wędkarstwem oraz jest kolekcjonerem figurek historycznych, co świadczy o jego zainteresowaniach również poza sferą akademicką.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie wybranych publikacji Marka Stępnia, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy o historii starożytnej:

  • – Kodeks Hammurabiego, przetłumaczony przez Marka Stępnia, Wydawnictwo Alfa, Warszawa 1996, (przekład z oryginału), źródło: pistis.pl, zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16).
  • – (współautorzy: Piotr Iwaszkiewicz, Wiesław Łoś) Władcy i wodzowie starożytności: Słownik, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1998.
  • – (współautorzy: Maria Jaczynowska, Danuta Musiał) Historia Starożytna, Wydawnictwo „TRIO”, Warszawa 1999.
  • – Ensi w czasach III dynastii z Ur: aspekty ekonomiczne i administracyjne pozycji namiestnika prowincji w świetle archiwum z Ummy, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2006.
  • – From the History of State System in Mesopotamia – The Kingdom of the Third Dynasty of Ur, Akme. Studia historica 3, Warszawa 2009.
  • – Historia starożytna w Polsce. Informator, red. Ryszard Kulesza, Marek Stępień, Akme. Studia historica 5, Warszawa 2009.

Przypisy

  1. CKC UW-Konrad Traczyk / PaulinaC.U.K.T./ P. Zielińska CKC UW-Konrad Traczyk / PaulinaC.U.K.T./ P., Marek Stępień » Wydział Historii UW [online], Wydział Historii UW [dostęp 28.12.2021 r.]
  2. | Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego [online], ihuw.pl [dostęp 27.12.2021 r.]
  3. S. Brzeziński, K. Fudalej, Pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego 1930-2010. Słownik biograficzny, Warszawa 2012 r., s. 107.

Oceń: Marek Stępień (historyk)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:24