Piotr Magierski


Piotr Magierski, urodzony 29 kwietnia 1969 roku w Warszawie, to wybitny polski fizyk oraz profesor nauk fizycznych. Jako nauczyciel akademicki, jego zaangażowanie edukacyjne można zobaczyć na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczy kolejnych pokoleń studentów.

Specjalizuje się w dziedzinie fizyki układów nadciekłych, co czyni go ekspertem w tej zaawansowanej i fascynującej branży naukowej. Jego badania oraz działalność dydaktyczna przyczyniają się do rozwoju wiedzy w obszarze fizyki, w szczególności dotyczącej nadciekłości oraz jej zastosowań w różnych dziedzinach.

Życiorys

Piotr Magierski jest wybitnym specjalistą w dziedzinie fizyki. Ukończył Wydział Fizyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera, koncentrując się na fundamentalnych problemach techniki. Jego studia, zakończone z wyróżnieniem w 1992 roku, zaowocowały przyznaniem nagrody II stopnia przez Polskie Towarzystwo Fizyczne za znakomitą pracę magisterską.

W kolejnych latach Piotr Magierski podjął się studiów doktoranckich na tym samym wydziale. Ukończył je w roku 1995, broniąc pracy zatytułowanej „Wpływ oddziaływań resztkowych na momenty bezwładności jąder atomowych„. Jego promotor, Witold Nazarewicz, odegrał kluczową rolę w jego akademickiej karierze. Magierski był także laureatem stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyznawanego wybitnym młodym uczonym.

Od 1996 roku Piotr Magierski nieprzerwanie pełni funkcję wykładowcy na Wydziale Fizyki PW. W latach 1996–1999 miał okazję pracować w sztokholmskim Królewskim Instytucie Technicznym jako postdoktorant. W 2002 roku uzyskał habilitację, opierając ją na pracy pt. „Własności wzbudzeń kolektywnych w układach jądrowych i ich związek ze strukturą powłokową„. W tym samym roku otrzymał nagrodę im. Zdzisława Szymańskiego za jego badania nad efektami powłokowymi w systemach fermionowych.

W 2010 roku Piotr Magierski otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych z rąk ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od 2008 roku jest również profesorem afiliowanym w University of Washington. Od 2015 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki PW.

W 2021 roku zdobył nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za niezwykły cykl prac biorących pod uwagę dynamikę reakcji jądrowych, fizykę kwantowych gazów atomowych, fizykę gwiazd neutronowych oraz metody opisu kwantowych układów wielu ciał.

Przypisy

  1. Laureaci Start 1995 [online], Fundacja na rzecz Nauki Polskiej [dostęp 03.07.2021 r.]
  2. Piotr Magierski | Department of Physics | University of Washington [online], phys.washington.edu [dostęp 03.07.2021 r.]
  3. Zakład – Fizyki Jądrowej / Wydział Fizyki / Podstawowe jednostki organizacyjne / Skład osobowy / BIP PW - Biuletyn Informacji Publicznej Politechniki Warszawskiej [online], www.bip.pw.edu.pl [dostęp 03.07.2021 r.] .
  4. Laureaci Nagrody im. Arkadiusza Piekary za pracę magisterską, ptf.net.pl. [dostęp 28.02.2021 r.]
  5. Piotr Magierski CV [online], www.if.pw.edu.pl [dostęp 28.02.2021 r.] .
  6. Nagroda im. Zdzisława Szymańskiego [online], www.fuw.edu.pl [dostęp 28.02.2021 r.]
  7. Prof. dr hab. Piotr Magierski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.02.2021 r.] .
  8. Photon [online], FilmPolski [dostęp 28.02.2021 r.] (pol.).

Oceń: Piotr Magierski

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:10