Maciej Hłasko


Maciej Roman Hłasko, urodzony 1 listopada 1906 roku w stolicy Polski, Warszawie, był uznawanym prawnikiem oraz autorem istotnych prac naukowych w obszarze ochrony przeciwpożarowej.

Jego działalność miała niebagatelny wpływ na rozwój przepisów związanych z bezpieczeństwem pożarowym w Polsce. Niestety, Hłasko odszedł z tego świata 13 września 1939 roku, w Warszawie, pozostawiając po sobie ważne dziedzictwo w dziedzinie prawa.

Życiorys

Maciej Hłasko był potomkiem szlacheckiej rodziny, która używała herbu Leliwa. Był synem Józefa Henryka Feliksa Hłaski, komendanta Warszawskiej Straży Pożarnej, który zmarł w 1922 roku, oraz Romany z domu Hłasko. Ojcowie Macieja byli bliskimi członkami rodziny, ponieważ Józef był bratem ojca Romany. Mimo to, udało im się uzyskać papieską dyspensę, co pozwoliło na zawarcie małżeństwa. W rodzinie Hłaski było pięcioro dzieci: dwóch braci – Józef i Wawrzyńiec oraz dwie siostry – Maria i Anna. Po śmierci ojca w 1922 roku, Maciej, wraz z matką i siostrą Anną, musiał opuścić swe dotychczasowe mieszkanie na ulicy Nalewki w Warszawie i przenieść się do znacznie skromniejszych warunków na ulicy Chłodnej.

Od 1915 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, a następnie kontynuował kształcenie w 8 Klasowym Gimnazjum Męskim Kazimierza Kulwiecia. Ukończył je z opóźnieniem, spowodowanym śmiercią ojca. W trakcie inwazji bolszewickiej w 1920 roku, Hłasko służył jako ochotnik na froncie w 10 pac. Dwa lata później, w 1927 roku, dołączył do Polskiej Korporacji Akademickiej Aquilonia, organizacji studenckiej o charakterze ideowo-wychowawczym. Aby wspierać swoje studia, dorabiał udzielając korepetycji. W roku akademickim 1927/1928 rozpoczął naukę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenia osiągnięte w trakcie nauki nie były dla niego pozytywne: po jednym z egzaminów, gdy odpowiedź była chwilą nieporozumienia, profesor wyrzucił go za drzwi, goniąc go jeszcze na korytarzu, wrzeszcząc „Precz!”. To incydent sprowokował przenosiny Hłaski do Wilna, gdzie w 1928 roku podjął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych USB, kończąc je w roku akademickim 1932/1933. Po powrocie do Warszawy, rozpoczął pracę jako radca ministerialny w Komisji do spraw Walki z Pożarami przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

26 stycznia 1933 roku w warszawskim kościele św. Karola Boromeusza wziął ślub z Marią Łucją Rosiak (ur. 1908), córką Józefa i Józefy ze Szczepaniaków. Maria rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, ale z powodu trudności przerwała je, podejmując pracę jako sekretarka w Polskim Banku Przemysłowym. Po zawarciu małżeństwa, Hłaskowie osiedli w Złotokłosie, pod Warszawą. 14 stycznia 1934 roku na świat przyszedł ich jedyny syn – Marek. Niedługo później rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkali przy ulicy Śniadeckich.

W 1936 roku Hłasko opublikował książeczkę „Gore! (Jak bronić się przed pożarem)”, a rok później, wspólnie z M. Lewickim, książkę „Obrona przeciwpożarowa i obrona przeciwlotniczo-pożarowa”. W 1937 roku doszło do rozwodu Macieja z Marią, a w 1938 roku Hłasko wziął ślub z Beatą Andrychiewicz w Wilnie, co wiązało się z przejściem z katolicyzmu na ewangelicyzm.

Warto zauważyć, że Maciej Hłasko zmagał się z chorobą – gruźlicą nerek, co w końcu doprowadziło do jego śmierci 13 września 1939 roku w Warszawie. Został pochowany w Łowiczu. W momencie śmierci Hłaski, jego syn Marek miał zaledwie pięć lat. Biograf Marka, Andrzej Czyżewski, zauważył, że opowieści o Królu Hłasko sugerują, iż Marek odziedziczył wiele cech po ojcu, a nie był przez niego pozbawiony wzorów ojcowskich. W opowiadaniu „Dom mojej matki”, które znajduje się w zbiorze „Pierwszy krok w chmurach” z 1956 roku, Marek wspomina: „Prawie nie pamiętam ojca, lecz z opowieści wiem, że przez całe życie paliło mu się pod czaszką. Był to jednak zimny ogień inteligenta, który nie daje nic prócz blasku.”

Przypisy

  1. Akt zgonu Macieja Romana Hłaski, Warszawa, par. św. Michała, rok 1939, akt nr 622 [online] [dostęp 18.07.2019 r.]
  2. Maciej Hłasko. Nekrolog, „Kurier Warszawski”, drugie (255), 15.09.1939 r., s. 2 [dostęp 18.07.2019 r.]
  3. a b A. Czyżewski, Piękny dwudziestoletni, s. 14.

Oceń: Maciej Hłasko

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:10