Krystyna Budnicka, znana wcześniej jako Hena Kuczer, urodziła się 8 maja 1932 roku w Warszawie. Jest to postać wybitna, której życie wypełnione jest aktywnością społeczną oraz zaangażowaniem w różne inicjatywy. W szczególności warto podkreślić, że Budnicka jest członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, organizacji, która ma na celu wsparcie i zjednoczenie osób ocalałych z Holocaustu oraz ich potomków.
W swoim życiu Krystyna Budnicka zyskała uznanie jako działaczka społeczna, a także została uhonorowana tytułem honorowej obywatelki miasta stołecznego Warszawy. Jej działalność jest dowodem na niezłomność i determinację w walce o prawa człowieka oraz pamięć historyczną, co czyni ją wzorem do naśladowania dla wielu osób.
Życiorys
Krystyna Budnicka przyszła na świat w Warszawie, wychowana w religijnej rodzinie żydowskiej, co odgrywało ważną rolę w jej późniejszym życiu. Jej ojciec był stolarzem, a ona była najmłodszym, ósmym dzieckiem Józefa Lejzora oraz Cyrli Kuczerów. Do momentu wybuchu II wojny światowej zdążyła ukończyć pierwszą klasę szkoły podstawowej, której budynek mieścił się przy ul. Barokowej 7.
W 1940 roku, kiedy kamienica przy placu Muranowskim, w której mieszkała rodzina Kuczerów, znalazła się w obrębie getta warszawskiego, zmieniło się całe ich życie. Po wyłączeniu z getta północnej pierzei placu w marcu 1942, Krystyna z rodziną przeniosła się do nowego lokum przy ul. Miłej. W czasie masowej akcji deportacyjnej latem 1942 roku, dwóch jej braci, razem z rodzinami, zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince.
W okresie powstania w getcie warszawskim, a także kilka miesięcy po jego porażce, ukrywała się na terenie swojej rodzinnej kamienicy. W bunkrze, który był budowany pod okiem jej brata Rafała, w podziemiach narożnej kamienicy na granicy ul. Zamenhofa 56 oraz ul. Muranowska 44, pozostała razem z rodzicami oraz innymi krewnymi. Pomieszczenie to miało dostęp do wody pitnej, elektryczności oraz radia. Jej najstarsi bracia, jako członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, brali aktywny udział w walkach podczas powstania. Niestety, budynek, w którym się ukrywali, został podpalony, a mieszkańcy (około 40 osób) znaleźli schronienie w kanałach, które łączyły się z bunkrem.
W wyniku działań przeszukujących ruiny getta Polaków, bunkier został ostatecznie wykryty we wrześniu 1943 roku. Wtedy to zamordowano jej braci, Chaima i Izaaka. Po tym tragicznym wydarzeniu, Krystyna wraz z ocalałymi ewakuowała się kanałami na stronę aryjską, gdzie uzyskała pomoc od Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W kanałach pozostała, niestety, jej rodzina oraz siostra. Schronienie znalazła przy ul. Mokotowskiej 1. Tam musiała zmierzyć się z kolejnym dramatem – na skutek sepsy zmarł jej brat Jehuda, a w lutym 1944 roku, jej brat Rafał został wydany Niemcom przez syna dozorcy, który zajmował się zbiegami z getta.
Kiedy zbliżał się moment wybuchu powstania warszawskiego, Krystyna razem z bratową Anną przemieszczały się z miejsca na miejsce, szukając schronienia. Po wybuchu powstania zastała je przy ul. Dobrej, pod opieką rodziny Budnickich, której nazwisko przyjęła po wojnie. Po kapitulacji Powiśla 6 września 1944 roku, została ewakuowana do obozu przejściowego w kościele św. Stanisława na Woli, a następnie do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Na prośbę Budnickiego, który obawiał się wywózki do III Rzeszy, wstąpiła do grupy sierot z jednego z sierocińców prowadzonych przez siostry szarytki. Niestety, w Pruszkowie, szarytki razem z dziećmi zostały wypuszczone przez Niemców i w kolejnych miesiącach wędrowały po okolicznych miejscowościach w pobliżu Warszawy.
Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, Krystyna wróciła do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Nazaretanek. Następnie obroniła dyplom na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w stołecznym Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Rozpoczęła karierę jako wychowawczyni w sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę kostno-stawową, a później pracowała jako nauczycielka w Warszawie. Problemy z przeszłością skrywała przez wiele lat, nigdy nie mówiąc nikomu o swoich przeżyciach podczas okupacji, aż w końcu podjęła decyzję o konwersji na chrześcijaństwo. W 1991 roku stała się członkinią nowo powstałego Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, dla którego napisała relację.
Z całej swojej licznej rodziny, jedynie ona oraz bratowa przeżyły straszne czasy wojny. 1 marca 2018 roku Rada Warszawy podjęła uchwałę przyznającą jej tytuł honorowej obywatelki m.st. Warszawy. Uroczystość miała miejsce na Zamku Królewskim z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Życie prywatne
Krystyna Budnicka wywodzi się z rodziny z licznych członków, w której miała sześciu starszych braci, a ich imiona to: Izaak, Boruch, Szaja, Chaim, Rafał i Jehuda. Dodatkowo, w jej rodzinie była również starsza siostra Perla.
Upamiętnienie
W marcu 2023 roku odbyła się ważna uroczystość, podczas której skwer zlokalizowany pomiędzy ulicami Mordechaja Anielewicza oraz Karmelicką w Warszawie otrzymał nową nazwę – skwer Rodziny Kuczerów.
Przypisy
- Uchwała nr LXXIX/2585/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 09.03.2023 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego nr 3662 [on-line]. 24.03.2023 r. [dostęp 03.07.2023 r.]
- Wojciech Tymowski. Nie opłakałem swojej rodziny, bo ja nie miałam łez. „Gazeta Stołeczna”, s. 5, 14.04.2023 r.
- Wojciech Tymowski. Nie opłakałem swojej rodziny, bo ja nie miałam łez. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 14.04.2023 r.
- Hena, czyli łaska. „Tygodnik Powszechny (wydanie specjalne „Żydowska Polska Walcząca”)”, s. 8, 29.03.2023 r.
- Hena, czyli łaska. „Tygodnik Powszechny (wydanie specjalne „Żydowska Polska Walcząca”)”, s. 12, 29.03.2023 r.
- Hena, czyli łaska. „Tygodnik Powszechny (wydanie specjalne „Żydowska Polska Walcząca”)”, s. 13, 29.03.2023 r.
- Barbara Engelking. Gruzowcy [w:] Opór i zagłada 1943. „Pomocnik Historyczny Polityki”. 2/2023, s. 42, 2023 r.
- Ocaleni z Holokaustu zostali honorowymi obywatelami Warszawy. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 01.03.2018 r.]
- Krystyna Budnicka. [w:] Archiwum Historii Mówionej [on-line]. 1944.pl. [dostęp 01.03.2018 r.]
- Krystyna Budnicka. dzieciholocaustu.org.pl. [dostęp 01.03.2018 r.]
- Uroczysta sesja Rady miasta stołecznego Warszawy 19.04.2018 r. [w:] Rada m.st. Warszawy [on-line]. s. 4. [dostęp 18.11.2019 r.]
- Uchwała nr LXII/1663/2018 z 01.03.2018 r. w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy, 01.03.2018 r. [dostęp 20.03.2018 r.]
- Ocaleni z Holokaustu. Warszawa ma nowych honorowych obywateli. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 19.04.2018 r.]
- Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski: Spacerownik po żydowskiej Warszawie. Warszawa: Agora SA i Muzeum Historii Żydów Polskich, 2014 r., s. 358. ISBN 978-83-268-1283-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Edmund Kryger | Antoni Czarkowski | Józef Mateusz Birnbaum | Andrzej Szaciłło | Jan Adolf Banzemer | Zbigniew Sowa | Marcin Wilczek | Chana Kryształ-Fryszdorf | Ewa Serocka | Joachim Hempel (senator) | Józef Bendkowski | Marek Karpiński | Bolesław Szenicer | Danuta Wawrzynkiewicz | Zygmunt Jarosz | Piotr Soroczyński | Mateusz Kijowski | Stefan Królikowski | Jakow Gercberg | Barbara NowackaOceń: Krystyna Budnicka