Mateusz Kijowski, urodzony 12 grudnia 1968 roku w Warszawie, to postać o bogatej karierze. Jest nie tylko informatykiem, ale również publicystą oraz działaczem społecznym. W środowisku internetowym zdobył uznanie jako bloger, gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami i wiedzą.
W latach 2015–2017 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji, co potwierdza jego zaangażowanie w sprawy publiczne oraz chęć obrony wartości demokratycznych w Polsce.
Życiorys
Mateusz Kijowski, znany aktywista, rozpoczął swoją edukację, studiując matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po pewnym czasie przeniósł się do Instytutu Studiów nad Rodziną przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie zdecydował się na kierunek dziennikarski. Ostatecznie porzucił studia, aby podjąć pracę w branży krawieckiej, gdzie zajmował się projektowaniem śpiworów i kurtki puchowych.
W 1991 roku rozpoczął zatrudnienie w dziale informatycznym „Gazety Wyborczej”. W końcu 1993 roku zasilił szeregi Centrum Edukacji Komputerowej, gdzie miał za zadanie kształcenie administratorów sieci. W 2000 roku uzyskał dyplom w Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University, kończąc studia na kierunku zarządzanie informacją w biznesie, podczas gdy jego praca dyplomowa dotyczyła analizy technicznej kursów giełdowych. W pierwszej dekadzie XXI wieku piastował stanowisko dyrektora w PZU. Po utracie pracy przez krótką chwilę był bezrobotny, aż w końcu z żoną zostali udziałowcami prywatnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Swoje pierwsze kroki jako aktywista stawiał w organizacjach turystycznych działających przy lokalnej parafii. W 1990 roku miał okazję być wolontariuszem w Ruchu Obywatelskim Akcji Demokratycznej (ROAD), jednakże szybko zrezygnował z aktywności politycznej na rzecz działań społecznych. Angażował się w ruch ojcowski i współorganizował kampanię stopstopnop, która polemizowała z przeciwnikami obowiązkowych szczepień dzieci. Był również współzałożycielem stowarzyszenia „Stop gwałtom”.
19 listopada 2015 roku założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet Obrony Demokracji. W zaledwie trzy dni po jej utworzeniu w grupie znajdowało się aż trzydzieści tysięcy członków. 2 grudnia 2015 roku w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, gdzie uchwalono statut oraz powołano tymczasowy zarząd, w skład którego wszedł również Kijowski. W trakcie organizowania Stowarzyszenia Kijowski otrzymał pogróżki, w efekcie czego policja zapewniła mu ochronę. 3 grudnia 2015 roku zorganizował pikietę popierającą Trybunał Konstytucyjny oraz marsz KOD, który miał miejsce 12 grudnia 2015 roku.
17 stycznia 2017 roku Zarząd Stowarzyszenia KOD podjął decyzję wzywającą Kijowskiego do ustąpienia z funkcji przewodniczącego stowarzyszenia. Powód tej decyzji był związany z ujawnionymi przez media dokumentami, z których wynikało, że firmy Kijowskiego i jego żony otrzymały od KOD ponad 90 tysięcy złotych za świadczenie usług informatycznych. Mimo apelu i negatywnej kampanii wyborczej, 28 stycznia 2017 roku został wybrany przewodniczącym Regionu Mazowsze KOD. Wkrótce potem postanowił kandydować na szefa KOD, jednak 27 maja 2017 roku, w dniu wyborów, wycofał swoją kandydaturę. Przewodniczącym KOD został wtedy Krzysztof Łoziński.
Zjazd przyjął sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej, która kierowała sprawę faktur Kijowskiego do Głównego Sądu Koleżeńskiego. 15 lutego 2017 roku na podstawie doniesień, w tym od ówczesnego skarbnika KOD, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w KOD. 28 czerwca 2017 roku postawiono Kijowskiemu oraz Chaborze zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczeniem 121 000 złotych i próbą przywłaszczenia kolejnych 15 000 złotych. 28 września 2020 roku Kijowski został uznany winnym poświadczenia nieprawdy w siedmiu fakturach, co zakończyło się skazaniem go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych. Wobec obu oskarżonych sąd uniewinnił jednak od zarzutów przywłaszczenia pieniędzy. Prokuratura oraz obrońca Kijowskiego odwołali się od tego wyroku.
26 lipca 2017 roku Mateusz Kijowski, tak jak inni członkowie Zarządu Regionu Mazowsze Stowarzyszenia, złożył rezygnację z pełnionych funkcji i wycofał się ze Stowarzyszenia. W 2018 roku zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Wolność Równość Demokracja. Następnie podjął pracę jako fryzjer, a obecnie wykonuje zawód taksówkarza.
Życie prywatne
Kijowski jest wnukiem Józefa Kijowskiego, synem Jerzego Kijowskiego oraz bratankiem Janusza Kijowskiego. Ma czwórkę dzieci; troje z pierwszą żoną i jedno z drugą.
20 lutego 2017 roku prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące „uporczywego uchylania się od płacenia alimentów” przez Kijowskiego, jednak 27 czerwca śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion przestępstwa.
10 lipca 2023 roku Sąd Rejonowy w Pruszkowie uznał go za winnego w związku z poświadczeniem nieprawdy w siedmiu fakturach, wymierzając mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. 11 czerwca 2024 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym złagodzono karę z I instancji, a Mateusz Kijowski został ostatecznie skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 2 lata.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Piotr Soroczyński | Zygmunt Jarosz | Danuta Wawrzynkiewicz | Bolesław Szenicer | Marek Karpiński | Józef Bendkowski | Krystyna Budnicka | Edmund Kryger | Antoni Czarkowski | Józef Mateusz Birnbaum | Stefan Królikowski | Jakow Gercberg | Barbara Nowacka | Irmina Zembrzuska-Wysocka | Olga Semeniuk-Patkowska | Helena Góralska | Tomasz Sieradz | Tadeusz Lewandowski (1934–1996) | Zygmunt Hładki | Stanisław GrzegorzewskiOceń: Mateusz Kijowski