Krystyna Brzechwa


Krystyna Maria Brzechwa-Reyzz to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uznanie w polskiej kulturze. Urodziła się 25 sierpnia 1928 roku w stolicy Polski, Warszawie, gdzie zaczęła tworzyć swoją niepowtarzalną sztukę.

Jako malarka oraz poetka, łączyła w sobie pasję do malarstwa i literatury, co przyniosło jej uznanie w artystycznym świecie.

Życiorys

W 1955 roku, Krystyna Brzechwa zakończyła swoją edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie miała przyjemność pracować pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa. Po ukończeniu studiów, oddała się twórczości artystycznej, specjalizując się w malarstwie olejnym, a także rysunku i ilustracjach książkowych. Jej prace często są urozmaicone motywami pochodzącymi z malarstwa ludowego, co nadaje jej twórczości szczególny, naiwny urok.

Jej dorobek obejmuje liczne wystawy indywidualne, a jej dzieła można podziwiać w takich instytucjach jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Jej prace znajdują się również w kolekcjach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz w wielu instytucjach kulturalnych poza granicami kraju, takich jak Columbia University w Nowym Jorku.

Jeszcze w 1955 roku, Brzechwa dołączyła do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Jej zaangażowanie w działania ZPAP było znaczne; od pełnienia funkcji członkini Rady Artystycznej Sekcji Malarstwa, po przewodniczenie tej Radzie w latach 1980–1983. Po krótkiej przerwie, w 1989 roku powróciła do Związku.

Podczas stanu wojennego, Krystyna intensywnie uczestniczyła w działaniach związanych z niezależną kulturą, organizując i biorąc udział w wydarzeniach mających miejsce w kościołach. Jej zaangażowanie w życie kulturalne kraju było nieocenione, a jej wkład w promowanie sztuki niezależnej pozostaje zauważalny do dziś.

Jako córka znanego pisarza Jana Brzechwy, Krystyna zetknęła się z nim po raz pierwszy na pogrzebie krewnego, Bolesława Leśmiana. W późniejszych latach relacje ojca i córki poprawiły się, o czym wspomina biograf Brzechwy, Mariusz Urbanek. Mimo że ich kontakty były wcześniej ograniczone, z czasem stawały się coraz bardziej ciepłe.

Odznaczenia i wyróżnienia

Krystyna Brzechwa jest osobą, która została wielokrotnie uhonorowana w swojej karierze. W 1970 roku, jej działalność została doceniona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, co zaowocowało przyznaniem jej nagrody.

W 1980 roku natomiast, otrzymała Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w dziedzinie sztuki.

W 2022 roku, w uznaniu wybitnych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie stanowi swego rodzaju ukoronowanie jej zaangażowania oraz aktywności zawodowej i społecznej, która przynosi korzyści krajowi.

Przypisy

  1. a b c d e Krystyna Brzechwa - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki [online], zacheta.art.pl [dostęp 22.04.2023 r.]
  2. a b c d Krystyna Brzechwa - malarz, Polska, baza artystów Agra-Art [online], sztuka.agraart.pl [dostęp 22.04.2023 r.]
  3. Krystyna Brzechwa [online], dkilza, 08.12.2022 r. [dostęp 22.04.2023 r.]
  4. a b AgnieszkaA. Dajbor AgnieszkaA., Jan Brzechwa nie lubił dzieci i miał obsesję na punkcie kobiety, która została jego trzecią żoną [online], Viva.pl, 22.10.2022 r. [dostęp 22.04.2023 r.]
  5. Krystyna Brzechwa -córka poety Jana Brzechwy. [online], LiberYanin Press, 26.12.2020 r. [dostęp 22.04.2023 r.]
  6. DonataD. Subbotko DonataD., Brzechwy życie niebajkowe [online], Wyborcza.pl, 31.05.2013 r. [dostęp 29.04.2023 r.]
  7. a b Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 07.12.2022 r. nr rej. 539/2022 o nadaniu orderów (M.P. z 2023 r. poz. 287).

Oceń: Krystyna Brzechwa

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:5