Wiesław Chorosiński, urodzony 30 kwietnia 1954 roku w Warszawie, to znakomity altowiolista o podwójnym obywatelstwie: polskim oraz belgijskim. Jego wszechstronność artystyczna obejmuje również rolę pedagoga, organisty oraz dyrygenta.
Jako muzyk, Chorosiński zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, łącząc różnorodne doświadczenia w swojej karierze.
Życiorys
Wiesław Chorosiński jest doświadczonym muzykiem, który zakończył naukę w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Limanowskiego w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie ukończył naukę w klasach altówki w 1973 roku oraz organów w 1975 roku.
W latach 1975–1979 kontynuował studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, obecnie znanej jako Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina. W 1979 roku zdobył dyplom magisterski. W trakcie kształcenia brał również udział w lekcjach dyrygentury, które prowadził profesor Stanisław Wisłocki. Chociaż zdał pomyślnie egzamin na Wydział Dyrygentury symfoniczno-operowej, nie rozpoczął tych studiów ze względu na swój wyjazd do Belgii w 1980 roku.
Po przeprowadzce za granicę kontynuował kształcenie w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii, gdzie studiował kameralistykę w latach 1980–1982. Z kolei w latach 1986–1988 uczęszczał do Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, gdzie uczył się dyrygentury pod okiem profesora Guya Barbiego. W swojej karierze muzycznej miał zaszczyt być stałym członkiem orkiestry Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP, gdzie występował na koncertach w Polsce od 1971 do 1975 roku.
W1976 roku reprezentował Polskę w Światowej Orkiestrze Jeunesses Musicales podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, jako solista na uroczystym koncercie z udziałem Królowej Elżbiety II. Brał też udział w mistrzowskich kursach interpretacji prowadzonych przez znanych artystów, takich jak Kurt Levin w Sztokholmie oraz Bruno Giuranna w Sienie. W 1979 roku zdobył również laury podczas uczelnianego konkursu altówkowego.
W latach 1979–1980 pełnił funkcję profesora klasy altówki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Po przeprowadzce do Belgii, w latach 1980-1985, był organistą w polskim Kościele w Antwerpii i Gandawie. W 1982 roku współorganizował koncert organowy w Antwerpii, z którego przychody przeznaczone zostały na pomoc żywnościową dla Polski. Działał również na rzecz charytatywnej pomocy dla osób potrzebujących w trudnym okresie stanu wojennego 1981–1983.
Kariera
Wiesław Chorosiński to wybitny dyrygent, który miał przyjemność kierować Narodową Orkiestrą Belgijską z siedzibą w Brukseli oraz Orkiestrą Kameralną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jako altowiolista kameralista współpracował z wieloma uznawanymi zespołami, w tym z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, pod profesjonalnym kierownictwem Karola Teutscha, krajową jednostką muzyczną, oraz z Polską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Varsovia, pod batutą Jerzego Maksymiuka, a także z Warszawską Operą Kameralną.
Od 1980 roku jest związany z Królewską Filharmonią Flandryjską w Antwerpii, która obecnie nosi nazwę Antwerp Symphony Orchestra. W tym czasie koncertował w sumie w kilkudziesięciu krajach Europy, a także w Kanadzie, Japonii i Chinach. Jest ceniony za współpracę z 35 orkiestrami, w tym z takimi jak: New York Philharmonic, London Symphony Orchestra, World Doctor Orchestra, Teatro dell’Opera di Roma oraz Orchestre Simfonica de Catalunya z Barcelony, Berner Symphonieorchester i wiele innych.
Wiesław Chorosiński współpracował również z najwybitniejszymi solistami światowej klasy takimi jak: Plácido Domingo, Luciano Pavarotti, Henryk Szeryng, Leonid Kogan, czy Mstisław Rostropowicz. Współpraca ta obejmowała również występy z takimi artystami jak Eugene Istomin, Alexandre Lagoya, Kiri Te Kanawa, Maksim Wiengierow, Vadim Repin oraz wiele innych znakomitych osobistości, takich jak Krystian Zimerman, czy Piotr Paleczny.
Artysta występował na licznych prestiżowych scenach koncertowych na całym świecie, takich jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, czy koncerty w Queen Elisabeth Center w Antwerpii, Salle Wilfried Pelletier w Montrealu, Royal Festival Hall w Londynie oraz wiele innych. Jego solowe występy w Symfonii Koncertującej Mozarta miały miejsce w latach 1992-1995, a następnie w latach 1997-2001 nieprzerwanie współpracował z Orchestre de Chambre d’Europe.
W grudniu 2009 roku zagrał z Orkiestrą Filharmoniczną Las Palmas de Gran Canaria. Jego imponująca kariera obejmowała ponad 3900 wystąpień symfonicznych, operowych, kameralnych oraz solowych w takich miejscach jak Kanada, Europa, Japonia, Południowa Afryka, Indie, Chiny, Makau, Kolumbia oraz Brazylia. Wspierał również radiowo-telewizyjne sesje nagraniowe dla wielu wytwórni (ponad 80 nagranych płyt CD) oraz stacji telewizyjnych.
Wiesław Chorosiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z rąk Kancelarii Prezydenta RP na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych, podczas uroczystości, która odbyła się 28 września 2019 roku w Ambasadzie Polskiej w Brukseli. Od 2021 roku jest również członkiem World Doctors Orchestra, a decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z 8 czerwca 2021 roku otrzymał brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Przypisy
- Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis [online] [dostęp 30.06.2024 r.]
- Identification list of players in the World Doctors Orchestra. wrzesień 2021. [dostęp 13.09.2021 r.]
- Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Bruksela. Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią. www.prezydent.pl. [dostęp 20.08.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Henryka Królikowska | Jadwiga Adamczewska-Miklaszewska | Barbara Wachowicz | Andrzej Izdebski (muzyk) | Aniela Gruszecka | Józef Nalberczak | Antoni Lange | Zofia Nałkowska | Joanna Jabłczyńska | Tadeusz Cygler | Krystyna Brzechwa | Józef Krzysztof Oraczewski | Andrzej Urbańczyk (żeglarz) | Tomasz Sikorski (kompozytor) | Janusz Skowron (muzyk) | Walek Dzedzej | Andrzej Stockinger | Antoni Majak | Paweł Tomaszewski | Jolanta UmeckaOceń: Wiesław Chorosiński