Konstancja Czartoryska


Konstancja Zofia z Czartoryskich Poniatowska, urodzona 19 lutego 1695 roku w Warszawie, była niezwykle ważną postacią w polskiej arystokracji. Zmarła 27 października 1759 roku w Malczycach, pozostawiając po sobie znaczące dziedzictwo. Była ona starszą córkąKazimierza Czartoryskiego, wybitnego członka rodziny Czartoryskich, oraz Izabeli Elżbiety Morsztyn.

Jej rodzina, nosząca tytuł arystokratyczny, miała wpływ na losy Polski w XVIII wieku, a sama Konstancja była matką Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla Polski. Rola, jaką odegrała w historii kraju, została doceniona zarówno przez współczesnych jej, jak i późniejsze pokolenia.

Życiorys

16 września 1720 roku w kościele św. Jana w Warszawie miało miejsce ważne wydarzenie, kiedy to Konstancja Czartoryska poślubiła Stanisława Poniatowskiego. Z tego związku narodziło się dziewięcioro dzieci, w tym:

  • Kazimierz, podkomorzy koronny,
  • Franciszek, kanonik oraz proboszcz katedry krakowskiej,
  • Aleksander, adiutant księcia Karola Lotaryńskiego,
  • Ludwika Maria, żona Jana Jakuba Zamoyskiego,
  • Izabella, żona Jana Klemensa Branickiego, a po jego zgonie Andrzeja Mokronowskiego,
  • Stanisław August, król Polski,
  • Teodor Feliks, który zmarł w młodym wieku,
  • Andrzej, feldmarszałek austriacki,
  • Michał Jerzy, ostatni prymas Polski przed rozbiorami.

Konstancja Poniatowska była osobą o wyjątkowej inteligencji i ambicji, równocześnie cechującą się głęboką religijnością, która graniczyła z dewocją. Istnieje przypuszczenie, że właśnie przez nią jej drugi syn, Franciszek, został skierowany do stanu duchownego i wysłany do seminarium w młodym wieku.

W drugiej połowie 1733 roku Konstancja z dziećmi udała się do Gdańska, gdzie pozostała przez następne sześć lat, inwestując w wszechstronny rozwój swoich potomków. W 1739 roku wróciła do Warszawy, gdzie powstawał pałac Poniatowskich przy Krakowskim Przedmieściu, według projektu Jana Zygmunta Deybla.

Początkowo aktywna na scenie politycznej jako członkini stronnictwa Familia, z biegiem lat Konstancja wycofała się z życia politycznego, a także doświadczyła konfliktu z rodzeństwem. Ostatecznie spoczęła w kościele w Janowie (dzisiejszym Iwano-Frankowym), gdzie znajdował się jej nagrobek z marmurową tablicą epitafijną.

Przypisy

  1. Sadok Barącz, Pamiątki jazłowieckie, Lwów, 1862 r. [dostęp 01.03.2017 r.]
  2. M. J. Minakowski: Konstancja Zofia Czartoryska na stronie Genealogii potomków Sejmu Wielkiego. sejm-wielki.pl. [dostęp 13.06.2015 r.]
  3. Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego. www.sobieski.lubaczow.com.pl. [dostęp 20.11.2013 r.]
  4. K. Zienkowska, Stanisław August Poniatowski, Wrocław 2004 r. ss. 9–10.
  5. K. Zienkowska, Stanisław August Poniatowski, Wrocław 2004 r. ss. 16–17, 25–26.
  6. K. Zienkowska, Stanisław August Poniatowski, Wrocław 2004 r. ss. 68–69.

Oceń: Konstancja Czartoryska

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:11