Zofia Branicka


Zofia z Branickich Potocka, urodzona 11 stycznia 1790 roku w Warszawie, znana była jako jedna z wyróżniających się postaci polskiego społeczeństwa szlacheckiego. Zmarła 6 stycznia 1879 roku w Krzeszowicach, ustępując miejsca zapisanym w historii dokonaniom, które miała na swoim koncie.

Jako polska szlachcianka, Zofia z Branickich wyróżniała się nie tylko swoim statusem, ale także zaangażowaniem w działalność filantropijną. Jej życie i działania pozostawiły ślad w pamięci wielu pokoleń, a jej działalność na rzecz społeczności lokalnych stanowi przykład oddania i troski o innych.

Życiorys

Zofia Branicka była wybitną osobą pochodzącą z rodu Branickich. Była córką Franciszka Ksawerego oraz Aleksandry, która według niektórych źródeł, mogła być córką Katarzyny Wielkiej. Jej życie rodzinne związało się z Arturem Potockim, z którym wzięła ślub w roku 1816. W tym małżeństwie przyszło na świat ich jedyne dziecko, Adam Potocki.

Była osobą o artystycznej duszy, z zamiłowaniem do sztuki, w szczególności cieszyła się kolekcjonowaniem dzieł malarstwa włoskiego. Od roku 1823 mieszkała w Krakowie, gdzie wypełniała swój pałac kulturalnymi inicjatywami, tworząc teatr. Po śmierci męża w 1832 roku, Zofia ukierunkowała swoje działania na charytatywność, hojnie wspierając różnorodne cele. Regularnie przekazywała darowizny oraz fundowała stypendia dla potrzebujących.

Jako członkini Arcybractwa Miłosierdzia i Towarzystwa Dobroczynności, bardzo aktywnie angażowała się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Z jej inicjatywy powstał szpital oraz schronisko dla ubogich w Krzeszowicach, które nosiło imię jej męża, Artura Potockiego. W 1844 roku Zofia Branicka sfinansowała budowę kościoła, zrealizowanego według projektu znanego architekta, Karla Friedricha Schinkla.

Ważnym aspektem jej działalności była pomoc osobom poszkodowanym w czasie powstania styczniowego. Zofia była również inicjatorką modernizacji kaplicy Świętego Leonarda na Wawelu oraz fundatorką kaplicy Potockich w katedrze wawelskiej. Dodatkowo, założyła Biuro Ratunkowe, które miało na celu niesienie pomocy pogorzelcom w pałacu „Pod Baranami”.

Ostatecznie, Zofia Branicka zmarła i została pochowana w Krzeszowicach 9 stycznia 1879 roku.


Oceń: Zofia Branicka

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:7