Juliusz Zweibaum


Juliusz Zweibaum, urodzony 1 maja 1887 roku w Warszawie, był wybitnym polskim biochemikiem oraz histologiem. Jego znaczący wkład w naukę sprawił, że zapisał się na kartach historii jako jeden z prekursów w swojej dziedzinie.

W szczególności, Zweibaum jest znany jako twórca pierwszej w Polsce hodowli tkanek in vitro, co miało ogromny wpływ na rozwój biologii komórkowej i histologii w kraju. Jego badania i osiągnięcia do dziś stanowią inspirację dla wielu naukowców.

Juliusz Zweibaum zmarł 6 maja 1959 roku w swojej rodzinnej Warszawie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy oraz nowatorskie podejście do badań biologicznych.

Życiorys

Urodził się w stolicy Polski, Warszawie, w rodzinie żydowskiej. W młodości uczęszczał do Gimnazjum im. Władysława IV, gdzie aktywnie brał udział w strajku szkolnym w roku 1905, co skutkowało jego relegowaniem z placówki. Po zakończeniu nauki rozpoczął studia na renomowanych uniwersytetach w Liège oraz Bolonii. W latach 1912–1916 pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Królewskim w Modenie, a od roku 1916 pracował jako adiunkt w Zakładzie Histologii i Embriologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 1933 do 1939 roku był odpowiedzialny za organizację oraz prowadzenie Zakładu Histologii i Embriologii na Wydziale Weterynaryjnym Uniwersytetu Warszawskiego. Warto dodać, że był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, gdzie następnie zasiadał w Zarządzie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku zaciągnął się jako ochotnik do armii.

W trakcie II wojny światowej aktywnie uczestniczył w obronie Warszawy. Po jej upadku jako zakładnik został uwięziony na Pawiaku, a po zwolnieniu trafił do warszawskiego getta. Tam zainicjował i kierował Kursem Przysposobienia Sanitarnego do Walki z Epidemiami, stanowiącym zakamuflowany Wydział Lekarski UW. Angażował się również w działalność CENTOS, badając wpływ witamin na ludzki organizm. Po dramatycznych deportacjach latem 1942 roku udało mu się przejść na aryjską stronę, gdzie przez resztę wojny się ukrywał. Niestety, został ciężko ranny podczas powstania warszawskiego.

Po wojnie odgrywał znaczącą rolę w odbudowie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także zreorganizował Zakład Histologii i Embriologii, który prowadził aż do roku 1956. Od 1950 do 1957 roku był redaktorem naczelnym uznawanego czasopisma „Folia Morphologica”. Jako współredaktor brał udział w tworzeniu „Excerpta Medica”. Z perspektywy kariery naukowej, warto zaznaczyć, że był autorem i współautorem wielu prac oraz publikacji, w tym podręcznika do histologii wydanego w 1955 roku. Dodatkowo, członek komitetu redakcyjnego książki dotyczącej badań nad głodem w warszawskim getcie.

Od 1952 roku był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem towarzystw naukowych, takich jak Society of Experimental Cytology w Cambridge oraz Polska Akademia Umiejętności oraz Polskie Towarzystwo Przyrodników. Za swoje zasługi w dziedzinie nauki otrzymał w 1957 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Na koniec warto wspomnieć, że po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera B II 28 rz. 4 m. 23).

Prace

W dorobku Juliusza Zweibauma znajdziemy kilka ważnych prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju biologii. Jedną z nich jest badanie dotyczące analizy histofizjologicznej nabłonka rzęskowego, które zostało przeprowadzone w warunkach in vitro. Ta praca została opublikowana w „Med dośw i społ” w 1926 roku.

Innym istotnym dziełem jest badanie wpływu braku tlenu na aparat jądrowy organizmu Paramecium caudatum, które zostało przedstawione w „Spraw TNW” w 1916 roku.

Przypisy

  1. Zweibaum, Juliusz. [w:] Polska Akademia Nauk [on-line]. [dostęp 19.06.2024 r.]
  2. Wybitni Władysławiacy. [w:] III Liceum Ogólnokształcące i 58 Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie [on-line]. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 27.07.2016 r.]
  3. Emil Apfelbaum (red.): Choroba głodowa. Badania kliniczne nad głodem wykonane w getcie warszawskim z roku 1942. Warszawa: American Joint Distribution Committee, 1946 r.
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Juliusz Zweibaum

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:11