Witold Marciszewski to wybitna postać w świecie logiki i filozofii, która urodziła się 18 listopada 1930 roku w Warszawie. Jego praca w tej dziedzinie jest niezwykle ceniona zarówno w kraju, jak i za granicą.
Jako redaktor kilku encyklopedii logicznych, Marciszewski odegrał kluczową rolę w popularyzacji wiedzy na temat logiki. Jego pasja do nauczania przejawiała się także w wieloletniej pracy akademickiej, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów.
Co więcej, jest on założycielem czasopisma Studies in Logic, Grammar and Rhetoric, które stanowi istotny wkład w rozwój badań logicznych, gramatycznych oraz retorycznych. Jego prace zyskały uznanie, a także przyczyniły się do stworzenia solidnej podstawy dla dalszych badań w tym zakresie.
Marciszewski prowadził również blogi akademickie, które stanowiły platformę do dyskusji oraz wymiany myśli wśród naukowców i pasjonatów logiki.
Życiorys akademicki
W 1948 roku Witold Marciszewski uzyskał dyplom ukończenia Liceum im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
Stopnie naukowe
W 1956 roku zdobył tytuł magistra na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w ramach pracy dotyczącej logiki Dunsa Szkota. W 1959 roku obronił doktorat na tym samym wydziale, na podstawie rozprawy analizującej arystotelesowską koncepcję konieczności logicznej oraz jej współczesne interpretacje. W 1971 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim, Wydziale Nauk Społecznych, gdzie tematem jego rozprawy była logika przekonań. W 1979 roku przyznano mu tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1988 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Stanowiska i funkcje akademickie
Od 1972 do 1979 roku pełnił funkcję docenta, a następnie zatrudniony był jako profesor. Od 1975 roku kierował Zakładem Logiki, obecnie Katedrą Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki Uniwersytetu w Białymstoku. W okresie od września 1981 do stycznia 1982 pełnił obowiązki prorektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Filii.
Okresy i tematy działalności badawczej
W latach 1954–1961 Marciszewski badał historię logiki średniowiecznej oraz metodologię nauk filozoficznych, koncentrując się na konieczności logicznej oraz formalizacji argumentów filozoficznych. W latach 1961–1963 uczestniczył w projekcie badawczym związanym z metodologią nauk empirycznych, prowadzonym w Zakładzie Logiki IFiS PAN pod przywództwem Kazimierza Ajdukiewicza. Jego prace obejmowały między innymi analizę języka nauk empirycznych, wskazującą na obecność pojęć logiki i teorii mnogości oraz badania nad gramatyką mowy zależnej przy użyciu formalizmu Ajdukiewicza. W drugiej połowie lat 60. zaangażowany był w rozwój teorii przekonań, natomiast w latach 70. zajmował się gramatykami formalnymi Ajdukiewicza oraz teorią tekstu. Lata 80. to czas badań nad logiką Leibniza i wieków XVII oraz wpływem tych idei na dalszą formalizację procesów myślowych, a lata 90. przyniosły jego prace dotyczące zastosowania komputerów w teorii inteligencji oraz w metodach tworzenia hipertekstów. Po roku 2000 skoncentrował się na dynamice cywilizacji odnoszącej się do globalizacji oraz integracji europejskiej, uwzględniając myśli Oświecenia.
Działalność organizacyjna na polu nauki
W 1975 roku zainicjował utworzenie Zakładu Logiki w Filii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie Katedry Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki. W 1977 roku zorganizował Sekcję Logiki na Polskim Zjeździe Filozoficznym w Lublinie oraz przewodniczył jej. Dwa lata później przyczynił się do utworzenia międzynarodowego zespołu do wydania publikacji o znaczeniu dla logiki. W 1980 roku założył rocznik w formie serii książkowej „Studies in Logic, Grammar and Rhetoric”, wydawanej przez Filię UW w Białymstoku. W 1987 roku organizował kolejną sekcję na Polskim Zjeździe Filozoficznym w Krakowie. W latach 1987–1990 kierował programem MEN „Systemy logiczne i algorytmy do komputerowego testowania poprawności dowodów”, co zaowocowało stworzeniem systemu Mizar. W 1991 roku wraz z żoną założył Fundację na rzecz Informatyki, Logiki i Matematyki. W 1992–1994 roku kierował projektem KBN „Elektroniczny system informacyjny w zakresie filozofii w Polsce”. Po roku 1996 inicjował zajęcia i projekty związane z badaniami nad inteligencją oraz automatyzacją procesów myślowych. W 1998 roku uruchomił stronę internetową calculemus.org, skupiającą się na z zakresu logiki i informatyki. Przez lata organizował „Warsztaty Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki”, a także kierował projektami naukowymi związanymi z zagadnieniami rozstrzygalności.
Publikacje książkowe
Monografie
Witold Marciszewski ma na swoim koncie szereg znaczących publikacji. Wśród nich znajduje się dzieło pod tytułem Podstawy logicznej teorii przekonań, wydane przez PWN w 1972 roku.
Kolejną ważną pozycją jest Metody analizy tekstu naukowego, które ukazały się w PWN w latach 1977 i 1981. Autor eksploruje w nich techniki analizy treści oraz struktury tekstów naukowych, co może zainteresować badaczy i studentów.
W 1991 roku opublikował Logikę z retorycznego punktu widzenia pod szyldem Uniwersytetu Warszawskiego, w której podejmuje dyskusję na temat związków między logiką a retoryką.
Interesującą pozycją jest również Logic from a Rhetorical Point of View, wydana przez Walter de Gruyter w 1994 roku. Tekst ten, choć nosi podobny tytuł do wcześniejszej pracy, prezentuje nową treść, badając wpływ logiki na teorię komunikacji w kontekście informatyki.
Współpraca z Romanem Murawskim zaowocowała publikacją Mechanization of Reasoning in a Historical Perspective w 1995 roku, która analizuje ewolucję logiki od średniowiecznych prób formalizacji do współczesnych podejść algebraicznych i związanych z komputerami.
Ostatnią z jego monografii jest Umysł – komputer – świat. O zagadce umysłu z informatycznego punktu widzenia, która powstała wspólnie z Pawłem Stacewiczem i została wydana w 2011 roku przez Exit – Akademicką Oficynę Wydawniczą. Praca ta próbuje sformułować podstawy naukowe dla tzw. światopoglądu informatycznego.
Podręczniki
Marciziewski, jako znany autorytet w dziedzinie logiki, jest także autorem podręczników. Wśród nich znajduje się Zarys logiki dla bibliotekoznawców, cz. 2, która ukazała się w 1972 roku w Wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego. Część pierwsza tego podręcznika jest autorstwa Barbary Stanosz.
Innym jego dziełem jest Sztuka rozumowania w świetle logiki, wydana w 1994 roku przez wydawnictwo Aleph.
Redakcja i współautorstwo encyklopedii i antologii
Witold Marciszewski był także redaktorem oraz współautorem wielu ważnych publikacji encyklopedycznych. Jednym z jego kluczowych osiągnięć jest Mała encyklopedia logiki, wydana przez Ossolineum w latach 1970 i 1988 (pod wydanie rozszerzone).
Oprócz tego, w 1978 roku był redaktorem zeszytu tematycznego Studies in Formal Linguistics, opublikowanego w Studia Logica, vol. 37, no. 1.
Kolejnym wartym uwagi dziełem jest Dictionary of Logic as Applied in the Study of Language: Concepts, Methods, Theories, wydany przez Nijhoff w Hadze w 1981 roku. Opisuje podstawowe pojęcia i metody zastosowane w analizie logicznej języka.
W 1987 roku ukazała się jego Logika formalna. Zarys encyklopedyczny z zastosowaniem do informatyki i lingwistyki, będąca polską adaptacją pozycji 2. Również w 1988 roku Marciszewski pracował nad antologią Categorial Grammar, wydaną wspólnie z Wojciechem Buszkowskim i J. van Benthemem, przez wydawnictwo Benjamins.
W 1992 roku przygotował inicjatywę wydawniczą oraz opracowanie redakcyjne książki Petera Simonsa pt. Philosophy and Logic in Central Europe from Bolzano to Tarski, opublikowanej przez Kluwer w Dordrecht.
W 1995 i 1996 roku brał udział w redakcji i przygotowaniu posłowia dla polskiego tłumaczenia książki Alfreda Tarskego pt. Wprowadzenie do logiki i do metodologii nauk dedukcyjnych, wydanej przez Filię UW w Białymstoku i Fundację Informatyki.
Warto także wspomnieć o tłumaczeniu kultowej już książki G. Ryle’a The Concept of Mind, opatrując ją polskim tytułem Czym jest umysł?, wydanej w 1970 roku przez PWN.
Eseistyka naukowa i popularyzacja
Marciszewski nie ograniczał się tylko do prac naukowych, ale również angażował się w popularyzację wiedzy. Jego książka Sztuka dyskutowania, wydana przez Iskry w 1969 i 1971, a następnie przez Aleph w 1994 i 1996 roku (w rozszerzonej wersji), jest świetnym przykładem jego talentu do analizy zagadnień związanych z argumentacją.
W 1974 roku ukazał się Poradnik dla niezdecydowanych dotyczący teorii decyzji i prakseologii, wydany przez Ossolineum.
Marciszewski pisał również o roli dyskusji w procesach edukacyjnych, na przykład w pracy Rola dyskusji w nauczaniu i wychowaniu, opublikowanej w 1976 roku przez Książkę i Wiedzę.
Wieńczeniem jego wysiłków w popularyzacji wiedzy były wydania Tajników Internetu w 1994 roku oraz Sztucznej Inteligencji, wydanej w 1998 roku przez Znak.
Przypisy
- Marciszewski Witold, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 27.11.2021 r.]
- MariaM. Durakowa MariaM., MariaM. Lasecka MariaM., HannaH. Gruchalska-Kwaśniewska HannaH., III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Sowińskiego 1923-1998: dawne I-sze Gimnazjum Męskie im. Jenerała Sowińskiego Magistratu M. St. Warszawy, wyd. 1, Warszawa: Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły im. Generała Sowińskiego, 1998.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krystyna Poklewska | Tadeusz Skwarski | Wojciech Sadurski | Haroun Tazieff | Michał Kleiber | Wacław Makarczyk | Ewa Wipszycka | Radosław Pyffel | Adam Bromke | Eugeniusz Miniszewski | Jerzy Rayski | Jerzy Łojek | Juliusz Zweibaum | Rafał Piwowarski | Ryszard Malewski | Paweł Strzelecki (matematyk) | Tadeusz Matusiak (historyk) | Stefan Chaskielewicz | Dariusz Jemielniak | Henryk Ferdynand HoyerOceń: Witold Marciszewski