Krystyna Poklewska


Krystyna Anna Poklewska, urodzona 30 kwietnia 1933 roku w Warszawie, pozostawiła niezatarte ślady w dziedzinie historii literatury. Była profesor na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie przez wiele lat przekazywała swoją wiedzę studentom, a jej badania miały wpływ na rozwój tej dziedziny nauki.

Zmarła 23 września 2019 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie ogromny dorobek naukowy oraz liczne wspomnienia tych, którzy mieli szczęście z nią współpracować.

Życiorys

Krystyna Poklewska jest córkąJana Ryszarda Wernera (1904–1966), wybitnego inżyniera mechanika oraz profesora Politechniki Łódzkiej. Ukończyła V Liceum im. Marii Konopnickiej w Łodzi, a swoją edukację kontynuowała na polonistyce na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie przeniosła się na Uniwersytet Warszawski, który ukończyła w 1955 roku.

Po ukończeniu studiów, Krystyna rozpoczęła pracę jako nauczycielka, ucząc m.in. w III Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Od 1959 aż do 2006 roku związana była zawodowo z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie pełniła m.in. funkcje prodziekana Wydziału Filologicznego, wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej oraz kierownika Katedry Literatury Romantyzmu i Literatury Współczesnej.

W swoim dorobku Krystyna Poklewska szczególnie zajmowała się badaniami nad historią literatury polskiej w okresie romantyzmu. Warto wspomnieć, że opracowała wydania poezji i prozy Kornela Ujejskiego oraz Quo vadis? Henryka Sienkiewicza, publikując je w 1994 roku w Wrocławiu, w Ossolineum. Była także redaktor Prac Polonistycznych.

W kręgu jej działań naukowych znajdowało się wiele prestiżowych organizacji: była członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jej mąż, Tadeusz Poklewski-Koziełł, był archeologiem oraz profesorem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Odznaczenia

Krystyna Poklewska, znana z licznych osiągnięć i zaangażowania w różne dziedziny, została uhonorowana wieloma znaczącymi odznaczeniami. Wśród nich znajdują się:

  • złoty krzyż zasługi z 1976 roku,
  • krzyż kawalerski orderu Polonia Restituta, przyznany w 1990 roku,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej.

Publikacje

Oto wybór publikacji autorstwa Krystyny Poklewskiej, które ukazały się na przestrzeni lat:

  • Aleksander Fredro. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1977,
  • Galicja romantyczna (1816-1840). Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976,
  • Krew na śniegu: rzecz o rabacji galicyjskiej w literaturze polskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986,
  • O Mickiewiczu i Słowackim. Cztery szkice. Łódź, 1999 (współautor Jacek Brzozowski).

Przypisy

  1. JadwigaJ. Czachowska JadwigaJ., AlicjaA. Szałagan AlicjaA., Współcześni polscy pisarze i badacze literatury, t. 6, N - P, 1999, s. 422 [dostęp 17.12.2023 r.]
  2. Pożegnanie – Profesor Krystyna Poklewska [online], ltn.lodz.pl [dostęp 27.09.2019 r.]
  3. Profesor Krystyna Poklewska

Oceń: Krystyna Poklewska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:18