Tadeusz Skwarski


Tadeusz Skwarski był nie tylko uznanym polskim specjalistą w dziedzinie technologii włókien chemicznych i polimerów, ale również wybitnym nauczycielem akademickim. Urodził się 18 kwietnia 1922 roku w Warszawie, a zmarł w 2008 roku. Jako profesor Politechniki Łódzkiej, przyczynił się do rozwoju nauki w Polsce. Pełnił także rolę żołnierza Armii Krajowej, co podkreśla jego zaangażowanie w ważne kwestie narodowe.

W 1952 roku, Tadeusz Skwarski ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, gdzie zdobył dyplom magistra inżyniera. Jego kariera akademicka rozwijała się dynamicznie – w 1960 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a cztery lata później stopień doktora habilitowanego na Wydziale Włókienniczym. W 1972 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 roku tytuł profesora zwyczajnego.

Jego praca na Politechnice Łódzkiej rozpoczęła się w 1953 roku. Po przeniesieniu na Wydział Włókienniczy w 1964 roku, Tadeusz Skwarski objął kierownictwo Katedry Technologii Włókien Sztucznych w 1966 roku. W latach 1970–1973 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Włókien Sztucznych, a następnie dyrektora w latach 1974–1992. Dodatkowo, w latach 1971–1973 pełnił rolę prodziekana na Wydziale Włókienniczym PŁ.

W jego działalności naukowej szczególną uwagę poświęcono problematyce związanej z produkcją oraz modyfikacją włókien chemicznych. W szczególności, interesował się modyfikacją przez szczepienie, a także uzyskiwaniem włókien termoodpornych i trudnopalnych, głównie z poliamidów aromatycznych. W ostatnich latach swojej kariery skupiał się na włóknach poliakrylonitrylowych, które stanowiły podstawę do karbonizacji oraz włóknach charakteryzujących się wysoką higroskopijnością.

Nie można pominąć jego znaczących osiągnięć, takich jak uzyskanie patentów na ciągłą syntezę aramidów oraz na włókna poliakrylonitrylowe o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych. Tadeusz Skwarski jest autorem około 100 publikacji naukowych oraz współautorem jednego podręcznika. W trakcie swojej kariery wypromował 15 doktorów.

Był nie tylko naukowcem, ale także osobą pełniącą liczne funkcje akademickie. Przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Włókien Chemicznych w latach 1969–1992 oraz był członkiem rad naukowych takich instytucji jak Instytut Włókiennictwa i Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii. Wspierał także działania Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz był członkiem Rad Programowych w pismach specjalistycznych.

Tadeusz Skwarski był laureatem wielu odznaczeń, które oddają jego wkład w edukację i obronę ojczyzny, w tym Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Warszawskiego Krzyża Powstańczego, Krzyża Armii Krajowej i Medalu Wojska.


Oceń: Tadeusz Skwarski

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:25