Stefan Chaskielewicz


Stefan Chaskielewicz, urodzony w 1914 roku w Warszawie, to postać o wyjątkowym życiorysie, który miał znaczący wpływ na polską naukę oraz badania nad historią Żydów w Polsce. Ekonomista i matematyk pochodzenia żydowskiego, Chaskielewicz przez wiele lat dokumentował tragiczne losy swojej społeczności.

Jego najważniejszym dziełem jest książka zatytułowana Ukrywałem się w Warszawie, w której szczegółowo przedstawia nie tylko swoje osobiste doświadczenia związane z ukrywaniem się w stolicy, ale także zbrodnicze działania policji żydowskiej w czasie eksterminacji Żydów w warszawskim getcie.

W dziele tym autor ukazuje dramatyczne wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim oraz dramat ludzi, którzy musieli przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Chaskielewicz nie tylko dokumentuje historię, ale i stara się oddać ludzkie emocje towarzyszące tym przeżyciom, co czyni jego pracę niezwykle cennym wkładem w literaturę i historię tego okresu.

Życiorys

Stefan Chaskielewicz ukończył edukację na Akademii Handlowej w Antwerpii, a także na Wydziale Ekonomii Finansowej w Brukseli. Poza tym, jego zainteresowania prowadziły go do nauki fotografii technicznej, którą studiował w Wiedniu.

Przed wybuchem II wojny światowej, w latach 30. XX wieku, pracował w polskim oddziale belgijskiej firmy fotochemicznej Gevaert. Niestety, podczas wojny jego życie uległo dramatycznym zmianom. Od początku konfliktu do stycznia 1943 roku przebywał w warszawskim getcie, gdzie zmagał się z niezwykle ciężką rzeczywistością tamtych czasów.

Po ucieczce z getta, Stefan wraz z rodzicami przez kolejne dwa lata ukrywał się w Warszawie, aż do stycznia 1945 roku, kiedy to wojna dobiegała końca. Po zakończeniu działań wojennych, w 1956 roku, rozpoczął pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie jego działania koncentrowały się na organizacji oraz zarządzaniu projektami badawczymi.


Oceń: Stefan Chaskielewicz

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:6