Józef Grzegorz Lessel


Józef Grzegorz Karol Lessel, który przyszedł na świat 16 października 1802 roku w Warszawie, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii polskiej architektury. Życie Lessela zakończyło się 2 września 1844 roku w tym samym mieście, w którym się urodził.

Jego osiągnięcia w dziedzinie architektury są nie tylko dowodem jego talentu, ale także wpływu, jaki miał na rozwój tego zawodu w Polsce. W artykule przyjrzymy się bliżej jego karierze oraz znaczeniu w kontekście epoki, w której działał.

Życiorys

Józef Grzegorz Lessel był synem Fryderyka Alberta Lessla, znanego warszawskiego budowniczego i architekta. Swoją edukację architektoniczną odbył w Warszawie oraz Paryżu. Już 29 czerwca 1829 roku objął stanowisko zastępcy budowniczego miasta Warszawy, a 11 marca 1830 roku został mianowany budowniczym miasta, które to stanowisko pełnił do swojej śmierci, otrzymując pensję w wysokości 5.000 złp. Był również członkiem honorowym dozoru ogólnego kościołów rzymskokatolickich dla warszawskich parafii.

Lessel posiadał dom przy Nowym Świecie pod numerem hipotecznym 400, aktualnie znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu nr 14. Do najbardziej charakterystycznych jego realizacji należy nieistniejący już budynek Synagogi Praskiej, usytuowany przy ul. Jagiellońskiej 28 na warszawskiej Pradze.

Warto także wspomnieć o jego projekcie budynku dawnej mykwy zlokalizowanej na ul. Kłopotowskiego 31. Data powstania tego obiektu wzbudza pewne kontrowersje, z datami podawanymi jako 1840 oraz 1910-1913, które mogą odnosić się zarówno do momentu stworzenia fundamentów, jak i zakończenia pracy budowlanej. Również wśród jego dzieł znajduje się kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 27, która powstała około 1836 roku.

Na bazie jego projektów zrealizowano dodatkowo wiele innych obiektów, w tym fabrykę metalurgiczną Mintera z sąsiadującym pałacykiem, znajdującą się na rogu ulicy Świętokrzyskiej oraz placu Wareckiego w roku 1828, a także elegancką kamienicę Kuczkowskiego przy ul. Wiejskiej 14 oraz dom parafialny parafii św. Aleksandra przy ul. Książęcej.

Józef Grzegorz Lessel zawarł dwa małżeństwa, po raz pierwszy wyszła za Emmę Johannę Katarzynę Brandt w 1834 roku, a następnie poślubił Wandę-Helenę Helbich w 1841 roku. Z tego związku miał dwoje dzieci. Ostatecznie spoczął na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 10-4-1/2).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: FRYDERYK LESSEL, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.12.2019 r.]
  2. Taryfa posesyj (domów i placów) m. stoł. Warszawy i przedmieścia Pragi. 1920?, s. 4. OCLC 741046496.

Oceń: Józef Grzegorz Lessel

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:8