Czesław Mierzejewski (inżynier)


Czesław Mierzejewski był polskim inżynierem, który urodził się 21 stycznia 1919 roku w Warszawie, a zmarł 25 września 1977 roku w tym samym mieście.

Jako mechanik, Mierzejewski znany był przede wszystkim z projektowania obrabiarek ciężkich oraz maszyn specjalnych, co czyniło go znaczącą postacią w branży inżynieryjnej w Polsce.

Życiorys

Czesław Mierzejewski urodził się w rodzinie Henryka oraz Barbary z Hemplów, w 1880 roku. Jego brat, Jerzy, który żył w latach 1922–1987, również był inżynierem i konstruktorem obrabiarek. Od 1937 roku, bracia rozpoczęli wspólnie swoją przygodę z taternictwem, a w 1939 roku zdobyli Zachodnią Rumanową Przełęcz od strony północnej.

W trakcie II wojny światowej, w obliczu okupacji hitlerowskiej, Czesław Mierzejewski wstąpił w szeregi conspiracji, występując pod pseudonimem Marek. Od 1943 roku współpracował z Komendą Główną Armii Krajowej, szczególnie angażując się w Oddział VI Biura Informacji i Propagandy (BiP). W tym okresie był także częścią Tajnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (TWZW). Gdy wybuchło powstanie warszawskie, pełnił rolę kierownika tajnej drukarni nr 4, znajdującej się przy ulicy Szpitalnej 12. Po zakończeniu walk, w obliczu klęski powstania, opuścił Warszawę z ewakuującą się ludnością cywilną.

Po zakończeniu działań wojennych, Mierzejewski kontynuował swoją edukację, kończąc studia w zakresie mechaniki na Politechnice Warszawskiej. W kolejnych latach skupił się na projektowaniu obrabiarek ciężkich oraz maszyn specjalnych. Przez długie lata pełnił obowiązki głównego konstruktora w Fabryce Obrabiarek Ciężkich „Ponar-Zawiercie”. W 1952 roku został uhonorowany Nagrodą Państwową II stopnia za jego przełomowe osiągnięcia w projektowaniu różnych typów obrabiarek, w szczególności za tokarkę zunifikowaną T 400 oraz tokarki do walców 2 TAP i 3 TAP.

Zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze Pod Murem IV-1-67.

Upamiętnienie

Czesław Mierzejewski, znany inżynier, odcisnął swoje piętno na lokalnej społeczności. Jego imię nosi ulica w Porębie, gdzie znajduje się fabryka tokarek i obrabiarek.

Przypisy

  1. Czesław «Marek» Mierzejewski h. Szeliga M.J. Minakowski, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego [dostęp 25.07.2024 r.]
  2. KW Warszawa [online], kw.warszawa.pl [dostęp 25.07.2024 r.]
  3. Mierzejewski Czesław, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 12.11.2019 r.]
  4. Cmentarz Stare Powązki: CZESŁAW MIERZEJEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.01.2020 r.]
  5. Czesław "Marek" Mierzejewski, Powstańcze Biogramy, Muzeum Powstania Warszawskiego
  6. Uchwała Prezydium Rządu w sprawie przyznania nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki za rok 1952. „Trybuna Ludu”. Rok V, Nr 203 (1265), s. 6, 23.07.1952 r. Warszawa: KC PZPR. [dostęp 25.07.2024 r.]
  7. biogram, Zofia i Witold H. Paryscy, Internetowa Wielka Encyklopedia Tatrzańska

Oceń: Czesław Mierzejewski (inżynier)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:11