Barbara Sowa


Barbara Janina Sowa, znana również pod pseudonimem „Basia”, przyszła na świat 23 czerwca 1918 roku w Warszawie. Była to osoba, która na zawsze zapisała się w historii jako polska działaczka konspiracji niepodległościowej podczas II wojny światowej.

W swoich działaniach wykazywała się niezwykłym poświęceniem, a jej rola jako żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, organizacji, która prowadziła walkę z okupantem, miała kluczowe znaczenie w tworzeniu patriotycznych podstaw narodu polskiego. Warto podkreślić, że Barbara Sowa była także uczestniczką powstania warszawskiego, co świadczy o jej odwadze i determinacji w dążeniu do wolności.

Ostatnie dni jej życia przypadły na 1 sierpnia 2024 roku, kiedy to zmarła, pozostawiając po sobie nie tylko osobiste wspomnienia, ale również dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia.

Życiorys

Barbara Sowa przyszła na świat 23 czerwca 1918 roku, jako jedyna córka Pawła Gettela, znanego działacza politycznego, oraz Eugenii Wysockiej, która z kolei pracowała w Narodowym Banku Polskim. Jej życie do momentu wybuchu II wojny światowej było związane z nauką; studiowała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

25 stycznia 1940 roku Sowa podjęła aktywność w Związku Walki Zbrojnej, w ramach którego działała w Sanitariacie IV Obwodu „Grzymała” warszawskiego oddziału Armii Krajowej. W okresie okupacji niemieckiej ukończyła konspiracyjne kursy pielęgniarskie oraz tajną praktykę w szpitalu. W trakcie powstania warszawskiego pełniła funkcję patrolowej plutonu 404 w IV Obwodzie „Grzymała”. Działała także na tzw. Reducie Kaliskiej, gdzie współorganizowała tymczasowy szpital w piwnicach gmachu Polskiego Monopolu Tytoniowego, zlokalizowanego przy ul. Kaliskiej 1. Po upadku Ochoty trafiła do obozu na tzw. „Zieleniaku”, a następnie została przewieziona do Dulagu w Pruszkowie, skąd udało jej się uciec podczas transportu i dotrzeć do Milanówka.

Po wojnie, od listopada 1945 roku, Sowa osiedliła się we Wrocławiu. Rozpoczęła pracę w Pafawagu, a następnie pełniła obowiązki w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego oraz w Zakładzie Energetycznym Wrocław. Przed przejściem na emeryturę zarządzała biblioteką w Ośrodku Informacji Technicznej i Ekonomicznej.

Barbara Sowa, obchodząc 23 czerwca 2024 roku swoje 106. urodziny, pozostawała najstarszą żyjącą uczestniczką powstania warszawskiego. Niestety, zmarła 1 sierpnia 2024 roku, w dniu 80. rocznicy zrywu. Jej ostatnie chwile miały miejsce na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu, gdzie została pochowana.

Wybrane odznaczenia

Barbara Sowa zdobyła szereg wysokich odznaczeń, które potwierdzają jej znaczące osiągnięcia i zasługi. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych wyróżnień, które otrzymała w trakcie swojej kariery:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2018),
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Medal Pro Bono Poloniae (2023),
  • Odznaczenie Pamiątkowe SZŻAK „Wierni Akowskiej Przysiędze” (2023),
  • Odznaka Pamiątkowa Akcji Burza,
  • Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”.

Przypisy

  1. Telewizja PolskaT.P. S.A. Telewizja PolskaT.P., Barbara „Basia” Sowa pożegnana z honorami na wrocławskim cmentarzu [online], wroclaw.tvp.pl [dostęp 11.08.2024 r.]
  2. Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 01.08.2024 r.]
  3. 104-letnia Barbara Sowa dostała właśnie awans na kapitana [online], Aleteia Polska [dostęp 01.08.2024 r.]
  4. a b c Barbara Sowa z Wrocławia skończyła 106 lat. Jest najstarszą uczestniczką powstania warszawskiego. wroclaw.pl. [dostęp 22.07.2024 r.]
  5. a b c Barbara Janina Gettel. 1944.pl. [dostęp 22.07.2024 r.]

Oceń: Barbara Sowa

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:9