Henryk Troszczyński


Henryk Troszczyński był ważną postacią w historii Polski, urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jego życie było nierozerwalnie związane z niezwykle dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej oraz późniejszymi losami kraju.

Troszczyński brał aktywny udział w działalności Armii Krajowej, gdzie zyskał szereg zaszczytnych tytułów i odznaczeń. W czasie powstania warszawskiego, które wybuchło w 1944 roku, wykazał się odwagą i poświęceniem, stając w obronie stolicy.

Po wojnie kontynuował służbę w strukturach Wojska Polskiego w stopniu porucznika rezerwy, co podkreśla jego zaangażowanie w odbudowę i obronę niepodległej Polski. Zmarł 8 grudnia 2019 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo heroizmu i oddania.

Życiorys

W trakcie drugiej wojny światowej, na jesieni 1942 roku, Henryk Troszczyński został przymusowo skierowany do pracy przez Niemców w rejonie Katynia. W czasie swojej pracy dowiedział się, podobnie jak inni Polacy, o mogiłach polskich oficerów, co znacząco wpłynęło na dalszy bieg wydarzeń.

Henryk, z odpowiedzialnością zbliżającą się do patriotyzmu, powiadomił Niemców o odkryciu mogił, co doprowadziło do wszczęcia niemieckiego śledztwa w tej delikatnej sprawie. Po powrocie do Warszawy wstąpił do powstania warszawskiego. Walczył w chwalebnym składzie Zgrupowania Waligóry Armii Krajowej, gdzie wykazał się niebywałym odwagą i determinacją.

Po kapitulacji powstania, Henryk został ponownie przymusowo skierowany do pracy, tym razem w rejonie Namysłowa, które wówczas należało do III Rzeszy. Pomimo trudnych okoliczności, trafił później do ludowego Wojska Polskiego, gdzie pełnił rolę telegrafisty, dostarczając cennych informacji.

Przypisy

  1. "Nie ma chorych. Są tylko żywi i umarli". Obóz w Namslau - Henryk Troszczyński. Świadkowie Epoki. [dostęp 03.08.2021 r.]
  2. Zmarł Henryk Troszczyński. Ostatni świadek odkrycia grobów polskich oficerów w Katyniu, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. wpolityce.pl. [dostęp 09.12.2019 r.]
  3. ''Nazywam się Henryk Troszczyński. To ja powiedziałem Niemcom o grobach naszych żołnierzy w Katyniu'' [online], weekend.gazeta.pl [dostęp 26.01.2018 r.]

Oceń: Henryk Troszczyński

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:18