Stanisław Adam Miączyński


Stanisław Adam Miączyński, osoba o interesującym życiorysie, urodził się 24 grudnia 1780 roku w Warszawie. Zmarł 12 kwietnia 1845 roku w Berlinie. Był on synem Kajetana Adama Miączyńskiego oraz Teresy Rafałowiczówny, którzy zyskali sławę dzięki swojemu wystawnemu stylowi życia.

Przed rozpoczęciem swojej kariery cywilnej, Miączyński służył w armii napoleońskiej, gdzie odniósł znaczący sukces, osiągając stopień porucznika.

Życiorys

Stanisław Miączyński przyszedł na świat 24 grudnia 1780 roku w Warszawie. Był najstarszym synem Kajetana i Teresy Miączyńskich. W młodym wieku dołączył do wojsk Napoleonowskich, gdzie zyskał uznanie. Już w 1808 roku awansował na stopień kapitana i przeszedł do Sztabu Głównego Armii Polskiej Księstwa Warszawskiego.

Rok później, w 1809 roku, po zakończeniu działań wojennych, jego osiągnięcia zostały docenione, a Stanisław został mianowany podpułkownikiem i pełnił funkcję generała-adiutanta księcia Józefa Poniatowskiego. Dnia 1 stycznia 1810 roku otrzymał order virtuti militari, którego patent został podpisany przez księcia Józefa Poniatowskiego, wówczas ministra wojny.

Warto zaznaczyć, że Mayer Bernhard, kupiec oraz fabrykant żydowski z Frankfurtu nad Odrą, odstąpił Miączyńskiemu dług generała Fryderyka Ludwika, księcia von Hohenlohe-Ingelfingen, w wysokości 67 tysięcy talarów. Stanisław postanowił dochodzić swoich praw przed Trybunałem Cywilnym Pierwszej Instancji Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W wyniku postanowienia sądu w 1822 roku majątek Wieńca został skonfiskowany przez komornika, natomiast dwa lata później, w 1824 roku, wystawiono go na publiczną licytację.

Hrabia Stanisław Miączyński kupił majątek Wieńca za 271 tysięcy złotych. Po klęsce Armii Napoleona, płk. Miączyński powrócił na Kujawy i osiedlił się w Wieńcu. Tam zainwestował w nowy drewniany dwór, który otoczył pięknym angielskim ogrodem oraz w nowoczesny folwark, którego masywna ceglana zabudowa z pewnością przyciągała uwagę.

Małżeństwo i potomkowie

W dniu 17 sierpnia 1810 roku Stanisław Adam Miączyński zawarł związek małżeński z Michaliną Zofią Ostroróg-Prusimską, pochodzącą z Kolna i wywodzącą się z rodu heraldycznego Nałęcz. Z tego małżeństwa na świat przyszło czterech synów, z których każdy miał znaczący wpływ na życie społeczeństwa i kulturę XIX wieku.

  • ale Aleksander Adam Stanisław Miączyński, urodzony w 1810 roku, zmarły w 1869 roku, zasłynął jako oficer biorący udział w Powstaniu Listopadowym w latach 1830-1831, a przedtem był studentem Uniwersytetu Warszawskiego w 1828 roku,
  • włodzimierz Miączyński (1811-1879) wpisał się w historię jako członek Towarzystwa Rolniczego w okręgu pyzdrskim w 1861 roku,
  • mieczysław hr. Miączyński (1818-1887) zapisał się jako aktywny uczestnik Towarzystwa Rolniczego w okręgu włocławskim również w 1861 roku,
  • witold Michał hr. Miączyński (1823-1880) kontynuował tę tradycję, pełniąc funkcję członka w Towarzystwie Rolniczym w okręgu lipnoskim w 1861 roku.

Przypisy

  1. Żychliński Teodor, Złota księga szlachty polskiej. R.1, „PAN Biblioteka Kórnicka”, 1879 r. [dostęp 01.05.2024 r.]

Oceń: Stanisław Adam Miączyński

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:14