Henryk Dutkiewicz (podpułkownik)


Henryk Dutkiewicz, znany również pod pseudonimem „Grom”, to postać o niezwykłym znaczeniu w polskiej historii. Urodził się 15 marca 1923 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła się jego życiowa droga, pełna wyzwań i heroicznych czynów.

Jako podpułkownik oraz żołnierz Armii Krajowej, Dutkiewicz odznaczał się nie tylko odwagą, ale także poświęceniem dla ojczyzny. Jego determinacja i waleczność znalazły swój wyraz w uczestnictwie w powstaniu warszawskim, kiedy to walczył o wolność Polski w trudnych i zagrażających życiu warunkach.

Za swoje zasługi, Henryk Dutkiewicz został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, co stanowi wyraz uznania dla jego bohaterstwa i oddania w służbie narodowi.

Życiorys

Henryk Dutkiewicz przyszedł na świat w rodzinie Bolesława oraz Stanisławy z domu Borowska. Początkowo kształcił się w gimnazjum zlokalizowanym przy Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców w Warszawie. W 1938 roku z powodzeniem zdał egzamin, co zaowocowało jego dalszą edukacją w Wojskowym Gimnazjum i Liceum Lotniczym, które znajdowało się przy I Pułku Lotniczym w stolicy.

Od stycznia 1940 roku, Dutkiewicz aktywnie zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). W ramach swojego zaangażowania brał czynny udział w produkcji pistoletu „Sten”, a jego służba wojskowa związana była z III obwodem praskim. W czasie powstania warszawskiego, które miało miejsce w 1944 roku, został ranny w trakcie walk. Uczestniczył w kluczowych starciach, które rozgrywały się w takich lokalizacjach jak Mokotów, Sadyba, Sielce i także Mokotów, gdzie walczył jako kapral w 31. Pułku Piechoty 10. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, począwszy od 20 września.

Po tragicznym upadku powstania, Dutkiewicz trafił do obozu jenieckiego w Sandbostel. Po zakończeniu wojny udało mu się powrócić do Warszawy, gdzie wznowił swoją edukację w Liceum dla Pracujących, mieszczącym się przy ul. Drewnianej. W 1948 roku wyjechał najpierw do Włoch, a później do Australii. Jak twierdzi B. Polak, nie zdecydował się na powrót do ojczyzny po zakończeniu konfliktu, podejmując pracę w Związku Polaków w Lubece. W marcu 1950 roku osiedlił się w Australii, a jego działalność w społeczności polskiej przyczyniła się do zorganizowania Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) numer 3 w Melbourne.

Ordery i odznaczenia

Henryk Dutkiewicz, znany z licznych osiągnięć, został uhonorowany wieloma odznaczeniami wojskowymi, które świadczą o jego odwadze oraz zasługach dla kraju. Poniżej przedstawiono jego najważniejsze odznaczenia:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 13655,
  • Krzyż Walecznych,
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Medal Wojska,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy.

Przypisy

  1. Powstańcze biogramy ↓, tu podano, że urodził się 15.06.1923 r.
  2. Straty ↓, tu podano, że urodził się 15.07.1923 r.
  3. Polak (red.) 1999 ↓, s. 25.
  4. a b c d e f g h i j k l Polak (red.) 1999 ↓, s. 26.

Oceń: Henryk Dutkiewicz (podpułkownik)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13