Teresa Suchecka-Nowak


Teresa Suchecka-Nowak, znana również pod pseudonimem „Grenadier”, wniosła znaczący wkład w historię Polski, żyjąc w latach od 1926 do 2011 roku. Urodziła się 10 października w stolicy kraju, Warszawie, gdzie również zmarła 29 sierpnia tego samego miasta.

Była niezwykle odważnym żołnierzem Armii Krajowej, a także uczestniczyła w heroicznych zmaganiach jako powstaniec warszawski, co podkreśla jej znaczenie w kontekście narodowej historii Polski.

Życiorys

Teresa Suchecka-Nowak, urodzona w rodzinie Kazimierza i Bronisławy, odegrała znaczącą rolę w historii Polski. W czasie powstania warszawskiego pełniła służbę jako sanitariuszka oraz żołnierz w III plutonie, wchodzącym w skład kompanii B-3 batalionu „Bałtyk” pułku Armii Krajowej „Baszta”. Jej odwaga i determinacja zaowocowały awansem na stopień starszego strzelca, a także odznaczeniem Krzyżem Walecznych za udział w akcji zdobycia niemieckiego samochodu wraz z amunicją.

Po zakończeniu działań wojennych, Teresa Suchecka-Nowak kontynuowała swoją działalność, pracując m.in. w @przedsiębiorstwach Hydrobudowa 5 oraz Energopol. Była również długoletnim sekretarzem Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta”, co świadczy o jej zaangażowaniu w sprawy kombatanckie.

W 1997 roku miała zaszczyt zostać matką chrzestną sztandaru Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jej wkład w działalność na rzecz niepodległości Polski oraz aktywność w organizacjach kombatanckich zostały docenione. W 2004 roku została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Krzyż Armii Krajowej, co potwierdza jej niezwykłe osiągnięcia oraz niezłomny duch.

Przypisy

  1. Matką chrzestną sztandaru Pułku Ochrony jest Pani Teresa SUCHECKA-NOWAK – żołnierz Pułku Armii Krajowej Baszta. jw2414.wp.mil.p. [dostęp 28.11.2022 r.]
  2. Powstańcze Biogramy – Teresa Suchecka [online], www.1944.pl [dostęp 15.11.2018 r.]
  3. Nekrolog. Gazeta Wyborcza. [dostęp 01.09.2011 r.]
  4. Teresa Suchecka-Nowak Archiwum Historii Mówionej. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 01.09.2011 r.]
  5. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.07.2004 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 2004 r. nr 56, poz. 939)
  6. Strona Prezydenta RP Spotkanie Prezydenta RP z kombatantami z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Oceń: Teresa Suchecka-Nowak

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:14