Emilia Heurich to postać o niezwykłej historii, która urodziła się 16 sierpnia 1819 roku w Warszawie. Była ona aktywną uczestniczką ważnych wydarzeń w historii Polski, w tym powstania styczniowego.
W ciągu swojego życia, które zakończyło się 8 września 1905 roku w tym samym mieście, Heurich stała się symbolem odwagi i zaangażowania w walkę o wolność, co jest istotnym elementem naszej narodowej tożsamości.
Życiorys
Emilia Heurich, urodzona jako córka znanego złotnika Jana Macieja oraz Anny Reginy, noszącej nazwisko Gudatz Szwarców (Szwarce, Schwartz), pochodziła z dobrze sytuowanej rodziny luterańskiej o niemieckich korzeniach, która opanowała sztukę spolonizowania swoich tradycji. W jej rodzinie był także czterech starszych braci: Józef Jan (ur. 1805), Feliks Jan (1807–1838), Konstanty Edward (1817–1853) oraz Jan Maciej Hipolit (1811–1884).
W młodości Emilia zdecydowała się na małżeństwo z Janem Danielem Heurichem, bratem swojego szwagra. Para doczekała się czterech córek: Emilii (1841-1899), Julii (1842-1873), Teodory Anny (1844–1920) oraz Heleny (1851-1918). Gdy córki dorosły, dwie starsze z nich podjęły pracę w atelier fotograficznym Karola Beyera, gdzie specjalizowały się w retuszowaniu zdjęć. Dzięki staraniom Jana Macieja Hipolita Szwarce, który pełnił funkcję kierownika zakładu, miały szansę wesprzeć domowy budżet, gdyż z powodów politycznych musiały przerwać dotychczasową pracę udzielając korepetycji.
W okresie przedpowstaniowym, w swoim domu przy ul. Widok 1575 (nowszy numer 5), Emilia gromadziła przedstawicieli polskiej konspiracji. Wspierała działania prorevolutionarne, a jej bratanek Bronisław Szwarc organizował spotkania z elitą patriotycznej inteligencji, w tym z członkami Komitetu Centralnego Narodowego. Osoby takie jak Jarosław Dąbrowski, Andrij Potiebnia i wielu innych, jak Józef Kajetan Janowski, Oskar Awejde czy Władysław Daniłowski, często gościły w ich progu. Emilia i jej córki, zaprawione w walkę przez rodzinną tradycję, zajmowały się także drukowaniem nielegalnych publikacji, w tym czasopisma „Ruch”.
Emilia Heurich wraz z córkami prowadziła tajną drukarnię, a dziewczęta poświęcały się różnym formom wsparcia dla powstańców: szyły dla nich ubrania, przygotowywały posiłki, organizowały zbiórki pieniędzy oraz potrzebnych materiałów dla więźniów i osób zesłanych. Były również zaangażowane w pomoc w organizacji ucieczek za granicę zaboru rosyjskiego. Emilia przynależała do konspiracyjnej organizacji kobiet, zwanej piątkami.
W trudnych chwilach przechowywała ważne dokumenty oraz pieczęcie Rządu Narodowego. Historia zatoczyła koło, gdy w Wigilię 1862 roku została aresztowana i osadzona w Cytadeli, później, po wyroku, zesłana do Wiatki. Jej córki nie zaprzestały działań niepodległościowych: pełniły rolę kurierów, dostarczały zaopatrzenie dla więźniów w Cytadeli oraz wspierały tych, którzy padli ofiarą represji. W chwili śmierci bliskich, jak Józef Piotrowski i Jan Jeziorański, były z nimi w ostatnich chwilach.
Dwie najstarsze z córek Heurich, jak matka, zostały bezwzględnie przesłuchiwane na Pawiaku, a następnie więzione w Cytadeli, by w końcu podzielić los Emilii i doznać zesłania do Wiatki. Ostatecznie, w 1866 roku, skazano je na dwuletnie więzienie w Prenach. Z pomocą córek Emilii udało się wymknąć i ukryła się w zaborze pruskim, gdzie spędziła następne lata aż do 1872. Po powrocie do Warszawy, rozpoczęła działalność, otwierając sklep bławatny.
Emilia znalazła swój ostatni spoczynek na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. W 1918 roku, po zniesieniu cenzury przez wojsko niemieckie, ukazały się „Wspomnienia matki i córki z powstania 1863 r.”. Książka ta to powiązane ze sobą narracje Emilii Heurich i jej córki Teodory Kiślańskiej, w których odtwarzają one wydarzenia związane z insurekcją styczniową oraz kolejnymi ważnymi momentami w historii. W relacjonowaniu faktów, Emilia wspomina powstanie listopadowe oraz dramatyczny okres emigracji po-upadku powstania, związany z odejściem z kraju jej braci.
Pamiętnik został napisany na wyraźną inicjatywę Emilii, a jego celem było upamiętnienie bliskich, którzy angażowali się w walkę o niepodległość. W 2023 roku wydano rozszerzoną wersję ich wspomnień, przygotowaną przez Lidię Michalską-Brachę i Emila Noińskiego, bazującą na dotąd niepublikowanym rękopisie znajdującym się w Centralnym Państwowym Historycznym Archiwum Ukrainy we Lwowie.
Upamiętnienie
Studio Luteraneum działające przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie opracowało wyjątkowe Wspomnienia matki i córki związane z powstaniem 1863 roku w formie dostępnego online audiobooka. Jest to wartościowe źródło nie tylko historyczne, ale także emocjonalne, ukazujące losy zwykłych ludzi w niezwykłych czasach.
W 2013 roku Archiwum Państwowe w Warszawie zorganizowało wystawę pod tytułem „A myśmy – wtedy – nie mogli być inni”. Ekspozycja ta prezentowała wybrane obrazy życia codziennego pewnej warszawskiej rodziny podczas Powstania Styczniowego, a głównymi materiałami źródłowymi były właśnie wspomnienia Heurichowej oraz Kiślańskiej.
Przypisy
- Baza osób polskich: Kiślańska, Teodora Anna [online], www.baza-nazwisk.de [dostęp 19.03.2023 r.]
- GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie [online], wawamlynarska.grobonet.com [dostęp 19.03.2023 r.]
- JacekJ. Dehnel, Kawiarnia literacka [online], www.polityka.pl, 2013 [dostęp 19.03.2023 r.]
- JacekJ. Dehnel, Album Szwarców-Heurichów-Dehnelów (portrety i widoki) [online], AWERS - REWERS [dostęp 19.03.2023 r.]
- LidiaL. Michalska-Bracha, EmilE. Noiński (red.), Wspomnienia Emilii ze Szwarców Heurichowej (1819–1905) i jej córki Teodory z Heurichów Kiślańskiej (1844–1920) z czasów powstania styczniowego, Warszawa 2023.
- EmilE. Noiński, Aktywność społeczna Wandy z Wolskich Umińskiej (1841-1926) w świetle jej wspomnień i zapisków pamiętnikarskich, [w:] MałgorzataM. Dajnowicz, AdamA. Miodowski (red.), Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX wieku: stan badań i perspektywy, Białostok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020.
- „A myśmy – wtedy – nie mogli być inni”. Wybrane obrazy dnia powszedniego pewnej warszawskiej rodziny w okresie Powstania Styczniowego. Wprowadzenie [online], www.warszawa.ap.gov.pl [dostęp 19.03.2023 r.]
- Audiobook "A myśmy wtedy nie mogli być inni"- Wspomnienia Matki i Córki z Powstania 1863 r. [dostęp 19.03.2023 r.]
- TeodoraT. Kiślańska, EmiliaE. Heurich, Wspomnienia matki i córki z powstania 1863 r., Warszawa: Księgarnia Ludowa Julji Sikorskiej, 1918 [dostęp 19.03.2023 r.]
- JacekJ. Dehnel, Od „giń książę!” do „Eleonoro, żegnam Cię!”, [w:] JarosławJ. Ławski, Iwona E.I.E. Rusek, PawełP. Wojciechowski (red.), Powstanie styczniowe: reinterpretacje pamięci. Studia, Białystok 2019.
- a b c d e f g MonikaM. Lech, Wspomnienia matki córki z powstania 1863 r. [online], Luteranie, 20.10.2020 r. [dostęp 19.03.2023 r.]
- r, Powstanie styczniowe. Niezwykła wystawa o warszawskiej rodzinie - Historia - polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 19.03.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Leon Najberg | Janina Nasierowska | Jacek Górski (opozycjonista) | Jadwiga Bukowińska | Józef Banek | Zofia Glińska | Janina Mazur | Tadeusz Sobieraj | Tomasz Bielawski | Czarny Roman | Konrad Świerczyński | Leib Langfus | Wacław Zaykowski | Ryszard Zieliński (1931–2019) | Irena Kummant-Skotnicka | Abraham Leon | Maria Magdalena Radziwiłłowa | Michał Druri | Wiktor Węgrzyn | Kamilla ChołoniewskaOceń: Emilia Heurich