Wiktor Węgrzyn


Wiktor Baltazar Węgrzyn, urodzony 21 lipca 1939 roku w Warszawie, to postać wybitna w polskim środowisku motocyklowym. Jego życie zakończyło się 17 stycznia 2017 roku w Chicago. Był nie tylko księgarzem, ale również utalentowanym mechanikiem samochodowym, co podkreśla jego wszechstronność i pasję do motoryzacji.

Węgrzyn odegrał kluczową rolę w organizowaniu Motocyklowych Rajdów Katyńskich, gdzie pełnił funkcję komandora oraz prezesa zarządu. W jego dorobku znajduje się także inicjatywa, która zyskała ogromne uznanie – Motocyklowe Zloty na Jasnej Górze im. ks. ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Wkład Węgrzyna w rozwój i popularyzację motocykli w Polsce jest nie do przecenienia.

Życiorys

Wiktor Węgrzyn, syn Anny oraz Baltazara, rozpoczął swoją edukację na Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się dokumentacja Służby Bezpieczeństwa dotycząca przesłuchania, które miało miejsce 15 marca 1968 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Dotyczyło ono rozprzestrzeniania przez Węgrzyna informacji związanych z represjami, jakich doświadczyli studenci podczas zamieszek w marcu 1968 roku w Warszawie. Po zgłoszeniu sprawy do Komitetu Powiatowego PZPR, Wiktor Węgrzyn został zwolniony z pracy w Centrali Produktów Naftowych.

W 1973 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Chicago otworzył warsztat samochodowy. Jako mieszkający na emigracji, stał się członkiem jury Towarzystwa Krzewienia Nadziei, które przyznaje nagrody osobom aktywnym artystycznie wśród Polonii. Oprócz tego, aktywnie uczestniczył w działalności Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Chicago. W 1987 roku przejął prowadzenie księgarni, a w 2000 roku postanowił wrócić do Polski.

Bardzo ważnym momentem jego życia miało miejsce 28 sierpnia 2010 roku, kiedy to prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uznając jego zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.

W 2015 roku, Wægrzyn pełnił rolę przewodniczącego Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” w wyborach parlamentarnych. Dwa lata później przystąpił do nowo tworzonej partii Wolni i Solidarni, której liderem był Kornel Morawiecki.

Ostatni rozdział życia Wiktora Węgrzyna zamknął się 18 lutego 2017 roku, kiedy to jego prochy znalazły spoczynek w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w miejscu uhonorowania zasłużonych, jakim jest Panteon Wielkich Polaków.

Kontrowersje

W latach 2015 i 2016 Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, pod przewodnictwem Wiktora Węgrzyna, znalazł się w centrum kontrowersji. Rajd ten ostro skrytykował polski rząd za wprowadzenie zakazu wjazdu dla klubu motocyklowego Nocne Wilki. Węgrzyn argumentował, że wcześniejsze rajdy tego klubu miały miejsce jeszcze przed nałożeniem zakazu.

W ramach kontrowersyjnych działań, Wiktor Węgrzyn zadeklarował, iż zapali świece na grobach żołnierzy Armii Czerwonej w imieniu Nocnych Wilków. To stanowisko spotkało się z protestami ze strony rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, które nie zgadzały się z takim gestem i nie chciały być utożsamiane z rajdem, w obawie o negatywne konotacje i historyczne zaszłości.

W kwietniu 2016 roku Węgrzyn publicznie wyraził gotowość do eskortowania członków Nocnych Wilków, którzy planowali zorganizować przejazd z Moskwy do Berlina, z okazji rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Ta propozycja została przyjęta z неоднозначnymi reakcjami, podnosząc dalsze wątpliwości dotyczące intencji i wartości kulturowych reprezentowanych przez Węgrzyna oraz jego związków z kontrowersyjnymi grupami motocyklistów.

Przypisy

  1. Pożegnanie komandora Rajdów Katyńskich Wiktora Węgrzyna. onet.pl, 18.02.2017 r.
  2. Zmarł Wiktor Węgrzyn, komandor Międzynarodowych Rajdów Katyńskich. telewizjarepublika.pl, 17.01.2017 r.
  3. Kornel Morawiecki: Chciałbym zasypywać podziały między partiami. polskatimes.pl, 16.09.2016 r.
  4. Niebywałe! Motocykliści z Rajdu Katyńskiego zapalą znicze na grobach sowieckich żołnierzy. niezalezna.pl, 25.04.2015 r.
  5. Komandor Wegrzyn chwali się imprezami z Nocnym Wilkami. Rodziny Katyńskie oburzone. niezalezna.pl, 15.04.2015 r.
  6. Bohaterska historia. naszdziennik.pl, 26.07.2013 r.
  7. Ordery za zasługi w upamiętnianiu prawdy o Katyniu. prezydent.pl, 28.08.2010 r.
  8. AndrzejA. Kępiński AndrzejA., „Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej” Studio Bo!, 2016 r.
  9. Znad Wilii, wyd. I, 2009 r.
  10. Jerzy Mroczkowski. Sprawa Franciszka Walusia i nie tylko: największy skandal polityczny XX wieku, 1993 r.
  11. Dealers of Polish and Russian Books Active Abroad 1918 to Present: A Contribution to the History of Book Trade, 1990 r.
  12. Informacje w BIP IPN.
  13. Wiktor Węgrzyn. rajdkatynski.net.

Oceń: Wiktor Węgrzyn

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:9